Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIS YAPISI BOZUKLUGU ÇOCUGUN GELECEGINI ETKILIYOR!

Iletisimin temelini olusturan konusmanin en önemli unsurlarindan agiz ve disler, iliskilerimizde etkin bir rol oynuyor. Dis yapisi bozuk olan bireyler, konusmaktan kaçinir ya da konusurken agzini kapatma geregi duyar. Psikolojiyi olumsuz etkileyen bu durum sosyal hayata büyük bir darbe vuruyor. Özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde dikkat edilmesi gereken agiz ve dis yapisinin konusma üzerindeki etkilerini Dis Hekimi Protez Uzmani Dr. Çagdas Kislaoglu anlatti…

Agiz ve Disler Konusmayi Nasil Etkiliyor?

Düzgün konusmada dislerin önemli bir rolü oldugunu belirten Dr. Çagdas Kislaoglu, disler, çene kemikleri, dis etleri, dil ve damagin konusmayla ilgili görevleri bir bütün olarak yürüttügünü söyledi. Dislerimizin, sayi ve durumuna bagli olarak istenen sesi çikarmamizi sagladiginin altini çizen Dr. Kislaoglu, ‘’Takma disleri olanlarin dislerini çikardiginda çektigi konusma zorlugunu düsünürsek dislerin konusmadaki rolünü kavramamiz zor olmayacaktir’’ dedi.

Dr. Çagdas Kislaoglu dislerin konusmadaki önemini su örneklerle aktardi; ‘’De ve Te sesleri dil ucunun, üst kesicilerin damak tarafindaki egiminden destek almasiyla, Fe ve Ve sesleri ise alt dudagin, üst kesicilerin kesici uçlarina temas etmesiyle çikar. Se sesi biraz karisik bir islem gerektirir. Alt ve üst kesiciler birbiriyle temas halindeyken dilin, azilarin dil tarafindaki yüzeyinden destek almasi ve dil ucunun da (kesiciler arasinda bir oluk yapip) hava borusu olusturmasiyla gerçeklesir. Se ve Je sesleri de buna benzer bir islemle gerçeklesir fakat bu sirada dil ucu göreve katilmaz’’

Bebekler ve Çocuklarda Bunlara Dikkat!

Tedavi edilmeyen süt disi çürüklerinin ileride dis çarpikligi, çene gelisiminde bozukluk ve genel saglik problemlerini tetikledigini belirten Dr. Kislaoglu, bu sorunlarin, çocugun ergenlik ve yetiskinlik döneminde konusma problemleriyle karsi karsiya kalmasina neden olabilecegini söyledi.

‘’Çocuklarda dislerin zarar gördügü kazalarda zaman kaybetmeden müdahalede bulunulmasi ileride olusabilecek bozukluklari engeller’’ diyen Kislaoglu, dis gicirdatma, parmak emme gibi aliskanliklar ve emzik, biberon, dis kasiyici gibi malzemelerin olusturabilecegi yapisal bozukluklari da ihmal etmemek gerektigini vurguladi.

Dis ve Çene Problemlerinde Ortodontiden Faydalanin

Konusmayi etkileyen diger bir etkenin de ortodontik problemler denilen, çenesel uyumsuzluk veya dissel bozukluklar oldugunu ifade eden Dr. Kislaoglu, ortodontinin çaprasik dislerin düzeltilmesi, dis, çene ve yüzdeki uyumsuzluklarin giderilmesi ile ilgilenen bir bilim dali oldugunu belirtti.

Ortodontistlerin, çene kemigi ve dislerimizin dogru yerde ve dogru konumda yerlesmesini sagladigini açiklayan Kislaoglu, sözlerini ‘’Dislerdeki çaprasikliklarin düzeltilmesi ile önemli bir estetik kazanim ve konusma kolayligi saglandigi gibi, bu islemin agiz ve dis sagligina da birçok faydasi vardir. Çaprasikliklarin giderilmesi ile bu bölgelerin daha kolay ve etkili temizlenmesi saglanir, böylece çürük ve dis eti hastaliklarinin önüne geçilmis olur. Ayrica dislerin ve çenelerin kapanisi düzelecegi için kullandigimiz kelime ve harflerin telaffuzu daha net saglanir’’ seklinde tamamladi.

Dis Hekimi ve Protez Uzmani
Çagdas Kislaoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası