Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


3 milyon KOAH hastasindan biri de siz olabilirsiniz

Sigara içiyorsaniz dikkat!

Dünyada ölüm nedenleri arasinda dördüncü sirada yer alan KOAH hastaligindan her yil 3 milyon kisi hayatini kaybediyor.

Istanbul Medipol Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Erdogan Kunter, Kronik Obstrüktif Akciger Hastaligi’ndan (KOAH) her yil dünyada 3 milyon insanin hayatini kaybettigini söyledi. KOAH’in dünyadaki ölüm nedenleri arasinda dördüncü sirada yer aldigini belirten Prof. Dr. Erdogan Kunter, “Dünyada 600 milyon, ülkemizde ise 3 milyon KOAH hastasi oldugu tahmin edilmektedir” dedi.

Hastaligin özellikle sigara içenlerde görüldügüne dikkat çeken Kunter, “KOAH, akcigerdeki brons adi verilen hava yollarinda ve akciger dokusunda harabiyete yol açarak nefes darligina sebebiyet veren bir hastaliktir. Amfizem ve Kronik Bronsit terimleri de bu hastalik için kullanilabilmektedir. Öksürme, balgam çikarma ve nefes darligi hastaligin en önemli belirtileridir” diye konustu.

Hastalar farkinda degil

KOAH’li hastalarin büyük çogunlugunun henüz hastaliginin farkinda olmadigini da hatirlatan Kunter, söyle devam etti: “Sigara içenler öksürük ve balgam çikarma gibi yakinmalarinin sigaranin yol açtigi normal reaksiyonlar oldugunu düsünmektedirler. Halbuki, öksürmek ve balgam çikarmak bu hastaligin erken belirtilerindendir.”

“Günde birkaç kereden fazla mi öksürüyorsunuz? Çogu gün balgam çikartiyor musunuz? Yasitlariniza göre nefesiniz daha kolay mi daraliyor? Yasiniz 40’in üzerinde mi? Su an sigara kullaniyor musunuz veya daha önce kullandiniz mi?” diyen Prof. Dr. Erdogan Kunter, “Eger bu sorularin 3’üne veya daha fazlasina ‘evet’ dediyseniz, doktorunuza KOAH olup olmadiginizi sormalisiniz ve tani koymak için spirometri (nefes testi) yaptirmalisiniz” dedi.

Kunter, çok kolay ve agrisiz olan bu testte, cihaza bagli plastik bir boruya bütün gücünüzle üflemenin yeterli olacagini ifade ediyor.

Panige kapilmayin!..

KOAH olup olmadiginizi ne kadar erken ögrenirseniz ileride akcigerlerinizde olusabilecek daha kötü hasarlardan kendinizi o kadar erken korumus olacaginizi da belirten Prof. Dr. Erdogan Kunter, sunlari kaydetti: “Doktorunuza danistiktan ve nefes testi yaptirdiktan sonra KOAH’li oldugunuzu ögrenirseniz, sakin panige kapilmayin. Öncelikle sigarayi birakin. Düzenli egzersiz yapin. Her yil grip asisi ve 5 yilda bir zatürre asisi olun. Doktorunuzu önerecegi tedaviyi uygulayin. KOAH’in tedavisinde özellikle nefes yoluyla alinan ilaçlar, akciger rehabilitasyonu, oksijen tedavisi ve basinçli hava veren cihazlar (BPAP, CPAP) gibi yöntemler kullanilabilmektedir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası