Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


RAMAZAN AYI IÇIN SAGLIKLI ÖNERILER; ORUCU MEYVE SUYU ILE AÇIN SAHURDA SÜT IÇIN

Bu yil agustos ayina denk gelen ve yaklasik 16 saat süren oruç döneminin saglikli geçmesi için iftarin meyve suyuyla açilmasi, sahurda da süt içilmesi öneriliyor. Bir bardak süt 5 saat tokluk hissi verdigi için sahurda tüketilmesini tavsiye eden uzmanlar, iftari meyve suyuyla açmanin da uzun süren açliktan sonra düsen kan sekerini en kisa sürede yükseltecegini belirtiyor.

Erciyes Üniversitesi Saglik Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Baskani Prof. Dr. Neriman Inanç, ramazan ayinda yapilan yanlislara dikkat çekerek dogru beslenme konusunda önerilerde bulundu. Bir bardak sütün mide boslugunu hissettirmeden insani 5 saat tok tuttugunun bilimsel olarak da kanitlandigini belirten Inanç, sahurda süt içilmesini önerdi. Saglikli bir oruç için mutlaka sahura kalkilmasi gerektigini belirten Inanç, sahurda mideyi daha geç terk eden, kan sekerini çok hizli degistirmeyecek besinlerin tercih edilmesini önererek, sunlari söyledi:

“Protein içerigi yüksek olan besinler midenin bosalma süresini uzatarak acikmayi geciktirir. Süt hem protein içerigi yüksek olan bir besin olmasi nedeniyle tokluk hissetmemize yardimci oluyor hem de sivi ihtiyacinin karsilanmasina destek sagliyor. ABD'li bilim adamlari, insan bünyesinin açliga olan ihtiyacini azaltan besinler arasinda ilk sirada sütü göstererek, bir bardak sütün mide boslugunu hissettirmeden insani 5 saat boyunca tok tuttugu belirtiyorlar. Sütün sekeri laktoz, açlikta kullanilan glikojen depolarina destek olarak vücudun enerji ihtiyacinin karsilanmasina yardimci oluyor. Sütün bilesimindeki yag da midede uzun sürede kalarak tokluk duygusunun uzun sürmesini sagliyor. Ayrica ramazanda sicaklarda terle kaybedilen kalsiyum basta olmak üzere mineral ve vitamin gereksinimini karsilanmasina destek oluyor.”

Kilo almayi engelliyor

Ramazan sonrasi kilo problemleri yasandigini belirten Inanç, “Ramazanda geleneksel mutfagimiz incelendiginde, uzun süreli açliktan sonra kan sekerini yükseltmek amaciyla serbetli hamur tatlilari yer aliyor. Uzun süreli açlik bazal metabolik hizda yavaslamaya neden olmakta ve genellikle ramazan sonunda kilo alinmaktadir. Sahurda içilen bir bardak sütün disinda eger tatli tüketilecek ise az sekerli sütlaç, güllaç gibi sütlü tatlilarin tercih edilmesi kalsiyum ihtiyacimizin karsilanmasina yardimci olacak ve daha az enerji alarak ramazan süresince kilo almamizi engelleyebilecektir” dedi.

Kan sekerinin kisa sürede yükselmesini sagliyor

Iftarda metabolizmanin ana isteginin enerji kaynagina en kisa yoldan ulasmak oldugunu belirten Inanç, “Özellikle beyin ve sinir hücreleri glikoz formunda enerji ihtiyaci duyarlar. Iftarda 15-16 saatlik bir açliktan sonra düsen kan sekerimizin en kisa zamanda yükselmesine bir bardak meyve suyu yardimci olur. Ayrica, bir gün içerisinde almamiz gereken 5 porsiyon meyve ihtiyacimizin da yaklasik 2-3 porsiyonunun karsilanmasina destek olur. Bu sene agustos ayinda baslayan ramazan ayinin hem uzun süre aç kalinan hem de sicaklarin yogun oldugu bir döneme denk geldigi için vücudumuzun sivi dengesinin biraz daha önem kazandigina dikkat çeken Prof. Dr. Inanç, iftarda meyve suyu tüketiminin oruç tutanlar için dengeli beslenmenin anahtarlarindan biri oldugunu kaydetti.

Sindirim problemlerini hafifletiyor

Iftari açarken içilen bir bardak meyve suyunun enerji ve sivi kaynagi olarak tokluk verebilecegini ve uzun süreli açliktan sonra aniden asiri besin tüketmemize de engel olabilecegini belirten Inanç sunlari söyledi:

“Iftarda orucun meyve suyu ile açilmasinin bir baska yarari da ramazanda siklikla karsilasilan sindirim problemlerinin hafiflemesine yardimci olmasidir. Meyvelerde bulunan meyve asitleri (malik, sitrik ve oksalik asit) sindirimi kolaylastirir. Bu nedenle meyve sulari özellikle iftarda orucumuzu açarken bilerek içmemiz gereken saglik içecekleri olarak ramazanda da yeterli ve dengeli beslenmenin bir parçasi olmali. Ayrica meyve sulari sivi dengemizi saglanmasinin yani sira agustos sicaginda terle kaybettigimiz minerallerin bir kisminin karsilanmasini da saglamis olur.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası