Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sicak ve Neme Dikkat

Hava sicakliklarinin mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve nem oranindaki yüksekligin, özellikle 45-65 yas grubu arasindaki kisilerde, beyin kanamasi ve beyin ödemi vakalarini arttirdigi bildirildi.

Mersin Üniversitesi Tip Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Ismail Hakki Tekkök, üniversite hastanesi polikliniklerine yapilan basvurularin büyük bölümünü sicaklardan kaynaklanan rahatsizliklarin olusturdugunu söyledi.

Halk arasinda ''inme'' olarak bilinen beyin kanamasi ve beyin ödemi vakalarinin da belirgin ölçüde artis gösterdigine dikkati çeken Tekkök, özellikle 45-65 yas grubunda bulunan kisilerin tansiyon problemleri de bulunmasi halinde daha dikkatli olmalari gerektigini anlatti.

Tekkök, bas agrisi, yari uyku hali ve halsizlik gibi belirtilerin ''sicaklardan kaynaklanan genel sorun'' seklinde degerlendirilmemesi gerektigine isaret ederek, söyle konustu:

''Beyin kanamasi, yüksek tansiyona bagli olarak damarlarin baglanti yerlerindeki çatlak ile kendini gösterir. Beyin ödemi ise uzun süre hipertansiyona bagli olarak beynin bir tarafinda olusur. Sicak ve nemli hava her iki vakayi da tetikleyen en önemli faktördür. Bu nedenle plajda ya da evde beyninde ödem olusan veya beyin kanamasi geçiren bir kisinin en kisa sürede tam tesekküllü hastaneye yetistirilmesi gerekir.'' Tekkök, sicak ve nemli ortamda vücuttaki su kaybinin yüksek seviyede oldugunu, bu nedenle, yetiskin bir insanin günde en az 3 litre sivi almasi gerektigini belirterek, ''Mecbur kalinmadikça da özellikle ögle saatlerinde sokaga çikilmamali. Bas da mutlaka genis çerçeveli sapka ile korunmali'' dedi.

Bazi kisilerin gerekli gereksiz aspirin kullanmayi aliskanlik haline getirdiklerini ifade eden Tekkök, kandaki pihtilasmayi önleyen aspirinin bilinçsizce alinmasinin son derece sakincali olduguna dikkati çekti. Tekkök, sicak ve nemli havada bir baska riskin ise alkol kullanimi oldugunun unutulmamasini istedi.

Tekkök, hipertansiyonlu kisilerin de ilaçlarini her an yanlarinda bulundurmalari ve asiri efor kaybetmelerine neden olacak hareketlerden kaçinmalari gerektigini sözlerine ekledi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası