Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AKILLI BINALAR D VITAMINI ALMAYI ÖNLÜYOR

5 AY, GÜNDE 30’AR DAKIKA GÜNESLENIN

Vitaminlerin birçogunu gidalarla almak mümkün olabiliyor. Ancak D vitamininin vücutta yapilabilmesi için günese çikmak gerekiyor. Acibadem Maslak Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. Neslihan Kurtulmus, D vitaminin hem yapim mekanizmasi, hem de baska etkileri olmasi nedeniyle diger vitaminlere göre farklilik gösterdigini belirtiyor. D vitamininin yapim yolunun günes oldugunu ve gidalarla saglanmasinin zor oldugunu vurgulayan Doç. Dr. Neslihan Kurtulmus, vücuda gereken D vitaminine ulasmanin formülünü söyle açikliyor: “Mayis-eylül arasindaki dönemde, günesin çok kizgin ve sagligi tehdit ettigi 12:00-15:00 arasi saatler hariç, günde 30 dakika, günes kremi sürmeden kollari ve bacaklari güneslendirin.”

KAPALI YERLERDE ÖMRÜMÜZ GEÇIYOR, D VITAMINI KAÇIYOR

D vitaminin temel yapim aracinin günes oldugunu, günes isininin cilde degmesiyle sessiz duran bir maddenin tetiklendigini, olusan reaksiyonlarla da D vitamini yapiminin mümkün oldugunu ifade eden Doç. Dr. Neslihan Kurtulmus vitaminin etki mekanizmasi hakkinda sunlari söylüyor:

“D vitaminin yapim yolu günestir. Gidalarla temini çok azdir. Bazi baliklarda, yumurtanin sarisinda var. Onun disinda temel yapim yolu günes isinlaridir. Günesten yararlanmiyorsaniz D vitamini de yapilamiyor. O zaman da D vitamini açigi ortaya çikiyor. Eskiden insanlar bu kadar kapali ortamlarda yasamiyordu, özellikle günesli ülkelerde çocuklar sokakta, bahçede oynuyor günesten yeterince yararlanabiliyorlardi. Simdi yasam tarzimiz degisti. Yeni yasam tarzi insanlari kapali mekanlara itti. Hasta bina sendromu diye bir sendrom ortaya çikti. Bu sendromu ‘modern-akilli binalar’ denen ortamlar yaratiyor. Bu binalar insanlarin günes görmesini, temiz hava almasini engelliyor. Insanlar kis boyunca zaten günesten yararlanamiyor, yazin tatile giderse de kisa bir süre günes görüyor. Bu nedenle D vitamini eksikligi insanlarin büyük çogunlugunda görülüyor.”

D VITAMINI NEDEN ÖNEMLI?

D vitamininin kemik ve kas sagligi üzerine olan yararlari yanisira son zamanlarda, bagisiklik sistemi ve beyin fonksiyonlari için önemini, diyabet engelleyici özelligini, kanser gelisimi ve tedavisi üzerine olumlu etkilerini gösteren çalisma sonuçlarinin oldugunu belirten Doç. Dr. Neslihan Kurtulmus, bu vitaminin eksikliginde tedavi gerektigini, eksigin tedaviyle yerine konulabildigini söylüyor. D vitamini kalsiyumun emilip kemige gitmesini sagliyor. Bu yolla kalsiyum alinamazsa, kemikten kana kalsiyum veriliyor, bu da uzun vadede kemiklerin yumusamasina yol açiyor. Eskiden D vitamini eksikligi bebeklerin ve çocuklarin hastaligi olarak biliniyordu. Oysa günümüzde yukarida bahsedilen nedenlerle eriskinlerin de ciddi sorunu. D vitaminin ileri derecede yetersizlikleri de olabiliyor. Ancak bu eksikligin etkileri, haftalar aylar içinde ortaya çikiyor. D vitamini eksikligini o kisinin verilerine göre tedavi ettiklerini belirten Doç. Dr. Neslihan Kurtulmus, tedaviyle ilgili olarak su bilgileri veriyor:

• Yaslilarin çogunda bu eksiklik var, cilt yaslandikça cildin günes yoluyla D vitamini yapma yetenegi de azaliyor.

• Yaslilar disari çikamiyorlar, beslenmeleri bozuluyor. Bu nedenle kalsiyum, D vitamini takviyesi yapmak lazim.

• Günese çikmalari tibben sakincali olan insanlarda takviye gerekir,

• D vitamini erkekler için de önem tasiyor. Kemiklerdeki sorunlar erkekleri de etkiliyor.

• D vitamini vücutta fazla oldugunda, asiri kireçlenmeye, böbrek tasi olusumuna yol açiyor. Hatta böbreklerde kireçlenme olabiliyor. Bu nedenle D vitamininin hekim kontrolünde verilmesi gerekiyor. Kontrolsüz kullanimi kesinlikle dogru degil. D vitamini toksisitesine (asiri doz) yol açabilir.

• Anneler hekime danismadan çocuklarina kemiklerinin güçlenmesi için D vitamini, balik yagi veriyor, bu da dogru degil. Balik yagi da olsa hekim kontrolünde verilmesinde yarar görüyorum.

• Balik yagini kontrolsüzce fazla almak kalsiyumu yükseltebilir. Bu nedenle vücuttaki D vitamini düzeyine göre ayarlamakta yarar var.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası