Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Modern çagin köleligi: INTERNET BAGIMLILIGI

Internet kullanimindaki artis ve sosyal medyanin önlenemez yükselisi bazi kullanicilar için ‘internet bagimliligi’ni gündeme getirdi.

Sorunlu internet kullanimi psikiyatrinin en yeni ilgi alanlarindan biri haline gelirken, ülkemizde genç nüfusun yüksekligi ve internet kafelerin kontrolsüzce yayginlasmis olmasi bu henüz yeni tanimlanmakta olan hastalik için oldukça uygun bir zemin olusturuyor.

Iletisimi artirmak ve bilgi paylasimini kolaylastirmak için gelistirilen internet, zaman içinde tahmin edilenin ötesinde yayginlasirken, bazi kullanicilar internete girislerini kontrol edemeyerek is, sosyal ve özel alandaki islevselliklerinde sorun yasamaya basladilar.

Internet kullanimindaki artis ve sosyal medyanin hizli gelisimi bu kisiler için sorunlu kullanim hatta “bagimliliga” dönüstü.

Internet kullanimiyla ilgili asiri zihinsel mesguliyet, kullanimi sinirlama ve kontrol etmeyle ilgili yineleyici düsünceler, erisim istegini durduramama, islevselligin çesitli düzeylerde bozulmasina karsin internet kullanmayi sürdürme, giderek artan sürelerde internette zaman geçirme, kullanma olanagi bulunamadigi zaman arama ve aserme gibi davranislar, internetin asiri ve kötü kullanimiyla ilgili sorunlar olarak dikkat çekiyor.

Bütün bu gelismelerde hareketle internet bagimliligi ya da sorunlu internet kullanimi psikiyatrinin en yeni ilgi alanlarindan biri haline geldi. Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari E.A. Hastanesi (BRSHH) doktorlarindan Uzman Dr. Ömer Senormanci ve Uzman Dr. Ramazan Konkan’in, bugüne kadar internet bagimliligi hakkindaki arastirmalardan yaptiklari derleme, internet bagimliligi ya da sorunlu internet kullaniminin henüz diger bagimlilik tiplerindeki gibi çerçevesi tam çizilmis bir tani ve degerlendirme ölçütüne sahip olmadigini ortaya koydu.

Internet bagimliligi nasil anlasilir?

Dünyada internet bagimliliginin yayginliginin %1,5-8,2 arasinda degistigine, kültürler arasinda internet bagimliligi sikliginin farkli seviyelerde seyrettigine dikkat çekilen çalismada; sosyal fobi, M. depresyon, anksiyete bozukluklari, utangaçlik, içe dönüklük, kisilik bozukluklari ve dikkat eksikligi, hiperaktivite bozuklugunun internet bagimliliginda en sik rastlanan psikiyatrik tanilar oldugu kaydedildi.

Çalismaya göre internet bagimliliginin tedavisi için agirlikli olarak psikoterapi ve bazi farmakolojik girisimleri içeren çözümler önerilirken, tedavide alkol ve madde bagimliligi ve kötüye kullanimiyla klinik benzerlikleri göz önünde bulundurularak benzer tekniklerden yararlaniliyor.

Türkiye’de de internet bagimliligi giderek daha önemli bir sorun haline geliyor. Genellikle asiri internet kullanan kisilerin aileleri araciligiyla psikolog ve psikolojik danismanlara basvuru yapilirken, önümüzdeki yillarda bu sorunun ülkemizdeki psikiyatri pratiginde daha çok yer alacagi öngörülüyor.

Internet bagimliliginin psikopatolojisi, degerlendirilmesi ve kanita dayali tedavi yöntemlerinin gelistirilmesi için standardize edilmis, genis ölçekli yeni çalismalara ihtiyaç oldugunu vurgulaniyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası