Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MENOPOZ YAZ SICAKLARINA DENK GELIRSE

35 derece hava sicakligina, 38 derece menopoz sicakligi eklenirse kadinlarin hali ne olur?

Menopoza giren kadinlar, gögüs, boyun, yüz ve yanaklarda aniden olusan, 3-5 dakika süren sicak basmasi hissediyor. Sicak basmasi sirasinda, deri kizariyor, ter bosaliyor, çarpinti ve huzursuzluk olusuyor. Op. Dr. Serhat Partalci; % 60 ila % 80 kadinda görülen bu sikâyetlerin günde 3-5 kez olabilecegi gibi, agir vakalarda 20-30 kez yasanabildigine, sürecin ise 1 ile 5 yil sürdügüne dikkat çekiyor.

Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalci, kadinlarin menopoza girdigi dönemde yasadigi sicak basmalarinin toplumda düsünüldügü gibi hayal ürünü olmadigini, beyin tabaninda bulunan bir alanin (Hipotalamus) çalismasinda etkili olan östrojen hormonunun etkili olmasindan kaynaklandigini belirtiyor. Partlaci; bu belirtilerin menopoz ile birlikte östrojen hormonu üretiminin azalmasi sonucu, isiyi kontrol eden mekanizmanin düzensiz çalismaya baslamasi ile ortaya çiktigini söylüyor. Sicaklarin arttigi bu günlerde menopozlu kadinlarin sikâyetlerinin de göreceli olarak arttigini, bu sikâyetlerin yaz mevsimine bagimli olmadigini, kis aylarinda ve bahar mevsiminde de görüldügünü sözlerine ekliyor.

Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalci menopozun; kadinlarda adet döneminin tamamlandigi erken ve geç dönem degisikliklerinin, kadin hayatina etkilerinin büyük oldugunu belirtiyor. Partalci; özellikle bu geçis sürecinin sosyal hayata devam eden çalisan kadinlarda daha hafif oldugunu, sosyokültürel düzeyi düsük çalismayan kadinlarda daha siddetli sikâyetlerin olustugunun altini çiziyor.

Op. Dr. Serhat Partalci; menopoza giren, gece sik sik sicak basmasi yasayan kadinlarda yasam kalitesinin bozuldugunu, uykusuzlugun verdigi etki ile unutkanlik, kolay sinirlenme, yasamdan zevk alamama ve ileri vakalarda depresyon izlendigini belirtiyor.

Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalci, bu sikayetlerin olumsuz etkilerini azaltmak için yasam tarzi degisikliginin sart oldugunu belirterek, sigara kullanimini ve kafeini birakmanin, beyaz un, seker, yagli yiyeceklerden uzak durmanin, süt ve süt ürünlerine agirlik vermenin, düzenli egzersiz yapmanin önemine deginiyor. Partalci ayrica; egzersiz denilince akla gelen; spor salonlarinda kan ter içerisinde yapilan aktivitelerin düsünülmemesi gerektigini, gün asiri (haftada 3 kez) tempolu 30-40 dakika yürüyüsün yeterli olacaginin altini çiziyor.

Özel Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü
Op. Dr. Serhat Partalci
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası