Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASIRI SICAKLARDA BESIN ZEHIRLENMELERINE KARSI BESINLERI GÜVENLE TÜKETMENIN 12 YOLU!

Hijyenik olmayan ortamlarda hazirlanan ve uygun sicaklikta saklanmayan besinler, özellikle yaz aylarinda havanin sicak ve nemli olmasiyla birlesince vücudumuzda hastalik yapan bakterilerin üremesi için elverisli bir ortam hazirliyor. Bu durum da sagligi ciddi boyutlarda tehdit edebilen besin zehirlenmelerine neden olabiliyor. Besin zehirlenmesinin önüne geçmenin yolu ise besinleri ‘satin alirken’, ‘saklarken’ veya ‘tüketirken’ bazi önemli noktalara dikkat etmekten geçiyor. Acibadem Fulya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Müge Özyurt Safak, saglik sorunuyla karsilasmamak için asiri sicaklarda dikkat etmeniz gereken noktalari anlatiyor!

1 - RENGI CANLI OLAN SEBZE VE MEYVELERI SATIN ALIN

Sebze ve meyveler saklama yönünden en dayaniksiz besin grubunu olusturuyor. Bu nedenle özellikle mevsiminde olan meyve-sebzeleri tercih edin. Gerginligini kaybetmemis, yapraklari sararmamis ve rengi canli olanlarini satin alin. Ezik, çürük, çamurlu ve böcek tarafindan yenilmis olanlarini almayin. Açikta – pazarda satilan taze peynir ve sütlerden ise kesinlikle kaçinin. Çünkü süt ve ürünleri pastörize edilmedikleri için besin zehirlenmesine neden olan salmonella bakterilerinin üremeleri bakimindan riskli grupta yer aliyorlar. Meyve ve sebzeleri evde mutlaka buzdolabinda 3 – 4 C derecede saklayin.

2 - DONDURULMUS ÜRÜNLERI ALISVERISIN SONUNA BIRAKIN

Marketten tavuk, et, yumurta gibi potansiyel riskli besinleri satin alirken bu ürünlerin bulundugu buzdolabi sicakliginin 4 – 5 C olmasina dikkat edin. Dondurulmus ürünleri alisverisin sonunda alin. Etiket bilgilerini mutlaka kontrol edin ve dibinde buz kristalleri olan paketleri satin almayin. Marketteki derin dondurucularinin sicakliginin – 18C olup olmadigini kontrol edin. Dondurulmus ürünleri hemen tüketmeyecekseniz buzdolabinin dondurucu kisminda saklayin.

3 - BUZDOLABINIZI 0-4 DERECE ARALIGINDA TUTUN

Buzdolabinizin iç sicakligi 0 – 4 C araliginda derin dondurucu sicakligi ise – 18C ile – 23C arasinda olmali. Çünkü bakterilerin üremesi 10 C 'nin altinda yavasliyor, 4 C 'de ise duruyor.

4 - KREMA, PEYNIR VE MAYONEZI BUZDOLABI KAPAKLARINA KOYMAYIN

Buzdolabi kapaklari krema, peynir, mayonez gibi potansiyel riskli besinleri saklamak için uygun degildir. Bu gibi besinleri dolabin iç kisminda üst raflarda saklamaya özen gösterin. Pastörize sütü açtiktan sonra buzdolabinda 2 gün saklayabilirsiniz. Yumurtayi da yikamadan buzdolabina yerlestirin ve 2 hafta içinde tüketin. Sebze ve meyveleri buzdolabinin orta rafinda saklayin. Sicaklik arttikça saklama süresinin azaldigini da unutmayin.

5 - RISKLI BESINLERI DIGER YIYECEKLERLE TEMAS ETTIRMEYIN

Çig et, tavuk ve balik gibi potansiyel riskli besinleri diger yiyeceklerle temas etmeyecek sekilde saklayin. Bir iki gün içinde tüketilmeyecek olan et, tavuk ve baliklari birer yemeklik miktarlarda ve yassi bir sekilde paketlenmis olarak, derin dondurucuda saklayin.

6- ÇIG BESINLER ILE PISMIS BESINLERI AYRI RAFLARA YERLESTIRIN

Temiz bir besine bakteri içeren etmenlerden bakteri bulasmasi olarak nitelendirilen çapraz bulasmayi önlemek için çig besinler ile pismis besinleri ayri raflarda saklayin. Et, tavuk, balik gibi potansiyel riskli besinleri ayri kaplarda alt raflara, tavugu da en alt rafta olacak yerlestirin. Pismis yemekler ise üst raflarda üzeri kapali bir sekilde yerlestirin. Tavuk, balik ve etlerden damlayan sularin diger besinlerle temasini önlemek için mümkünse bu besinleri dondurucuda saklayin.

7 - DONDURACAGINIZ MEYVELERIN ÜZERINE SEKER SERPIN

Meyve ve sebzeleri dondurarak saklamak için uygun yöntemler ile hazirlik yapin. Sebzeleri ayiklayip temizlendikten sonra kaynar suda 1-2 dakika tutup, hizlica sogutma islemi ile soklama yapin. Ardindan buzdolabi posetlerine tüketilecek miktarlarda koyup, dondurun. Meyveleri yikadiktan sonra üzerine seker serpin veya meyveleri seker surubunun içine atin. Tüketeceginiz porsiyonlarda posetleyip dondurun. Bu sekilde hazirladiginiz meyve ve sebzeleri derin dondurucuda 8 ay, buzdolabinin buzluk kisminda ise 2 – 4 hafta boyunca saklayabilirsiniz.

8 - DONDURULMUS ET ÜRÜNLERINI BUZLUKTA EN FAZLA 2-4 HAFTA TUTUN

Hazir dondurulmus olarak satin aldiginiz et ürünlerini – 18C'de derin dondurucuda son kullanma tarihine kadar saklayabilirisiniz. Evinizdeki derin dondurucuda et saklarken, etleri tüketeceginiz miktarlarda paketleyip, buzlukta 2 – 4 hafta, derin dondurucuda ise 3 – 4 ay saklayabilirsiniz. Aklinizda bulunsun, uygun sartlarda saklanmayan et ürünlerinde renk degisimi, kuruma ve acima olabiliyor.

9- ÇÖZDÜGÜNÜZ BESINLERI TEKRAR DONDURMAYIN

Derin dondurucularda bakteriler ölmüyor, sadece üremeleri duruyor. Çözdürme sonrasinda ise üreme hizla tekrar basliyor. Bu da besin degeri ve kalitesi için risk olusturuyor. Dolayisiyla çözdürülmüs besinleri kesinlikle tekrar dondurmayin. Bu nedenle besinler dondurmadan önce tüketileceginiz miktarlarda paketlemeye özen gösterin.

10 - ETLERIN ÇÖZÜLME ISLEMINI SICAK YERDE YAPMAYIN

Çözdürme islemini buzdolabinda, diger besinlerle temas etmeyecek sekilde, 24 saat içinde yapmaya özen gösterin. Tezgahta, dogrudan günes isiginda ve kalorifer peteklerinin üzerinde çözdürme islemi yapmayin. Bakterilerin üremesi için en uygun sicaklik 5C - 65C arasidir. Oda sicakligi ( 25C ) da bu araliktadir. Dondurulmus besinleri çözdürme islemi mikrodalga firinda ve akan bol soguk su altinda da yapabilirsiniz.

11 - PISEN YEMEKLERI EN GEÇ 1 SAAT IÇINDE BUZDOLABINA KOYUN

Pisen yemekleri hemen servis etmeyecekseniz 2 saat içinde, sicak havalarda ise 1 saat içinde buzdolabina yerlestirin. Yemekleri sicakken dolaba koymamaya dikkat edin. Sogutma islemini buz veya soguk su dolu tencerelerde yapabilirsiniz. Pisen yemekler etli ise buzdolabinda 1 – 2 gün, etsiz – zeytinyagli ise 2 – 3 gün saklayabilirsiniz.

12 - DUMANI ÜSTÜNDE TÜTEN YEMEKLERI TERCIH EDIN

Açik büfelerde besinler uzun saatler boyunca uygun olmayan sicakliklarda bekletilebiliyor. Özellikle soguk servis edilen yogurtlu, mayonezli, yumurtali meze ve salatalar mutlaka soguk ortamlarda, dolaplarda bu sicakligi koruyacak sekilde servis edilmeli. Besinler oda sicakliginda en fazla 1 saat bekletilebilir. Bu nedenle erken yemek yemekte fayda var. Özellikle barbunya, kuru börülce, zeytinyagli pirinçli sarma ve dolmalar sicak havalarda bozulmaya en yatkin besinleri olusturuyor. Dolayisiyla tabaginiza almadan önce bu besinlerin ne zaman hazirlandigini mutlaka sorun. Et, tavuk ve balik alirken dumani üstünde tüten yemekleri tercih edin. Bu, besinin iç sicakliginin bakterilerin üremesine izin vermeyeceginin göstergesidir. Bozuldugundan süphe duydugunuz yemekleri tatmaktan da kaçinin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası