Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Belki de Sorununuz Uyku Apnesidir

Iyi bir günün temeli, gece uykusu ile atiliyor. Sürekli yorgunluk ve dikkat daginikligindan kaynaklanan sikayetlerin özünde, uyku sorunlari olabiliyor. Arastirmalara göre, uyku sorunlari arasinda en sik görülenlerden biri insomnia, yani uykusuzluk. Ikinci sik rastlanan sorun ise uyku apne sendromu. Erkeklerde biraz daha sik olmakla beraber, toplumun yüzde 3-4’ünde görülüyor. Sik görülen diger bir uyku sorunu ise huzursuz bacak sendromu. Bunlarin disinda neredeyse 100’e yakin uyku sorunu tanimlaniyor. Uyku sorunlari arasinda sonuçlari bakimindan belki de ilk siraya çikan ise uyku apne sendromu. Çünkü sadece bireyi degil, toplumu etkiliyor. Bu sendrom nedeniyle gece iyi uyuyamayan ve gündüz araba kullanirken uyuyakalanlar oldugu gibi, dikkati dagildigi için is kazasi yapanlar da bulunuyor. Acibadem Maslak Hastanesi Bashekimi Prof. Dr. Çaglar Çuhadaroglu ve Kulak Burun Bogaz Uzmani Prof. Dr. Hasan Tanyeri ile Acibadem Fulya Hastanesi’nden Doç. Dr. Ilknur Haberal Can, uyku apnesi sendromunun belirtilerinden tedavisine, yapilmasi gerekenleri anlatti.

Sürekli uyku istegine dikkat!

Uyku apne sendromuna yakalanan çogu kisinin kliniklere “Ben horluyormusum” diyerek geldigini anlatan Prof. Dr. Çaglar Çuhadaroglu, “Sendromun klasik belirtileri, horlama ve uykuda nefes durmasi. Gündüz uykululuk hali, uyudugu halde yeteri kadar dinlenemedigini hissetme de diger belirtiler arasinda yer aliyor. Bunlarin disinda geceleri bas ve boyun bölgesinin terlemesi, bas agrisi ile uyanmak, geceleri sik tuvalete gitmek, yüksek tansiyon, gece çarpinti yasamak da bulgular arasinda görülüyor” diye bilgi veriyor.

Cinsel isteksizlige neden oluyor

Yüksek tansiyon ve kalpte ritim bozuklugu, uyku apne sendromunun yol açtigi hastaliklar arasinda yer aliyor. Tansiyon hastalari ilaç kullansalar da kan basinçlarinin düzenlenmesi mümkün olmayabiliyor. Prof. Dr. Çuhadaroglu, uyku apne tedavisi ile tansiyonun düzenli hale geldigini ve ilaç kullaniminin azaldigini belirterek, “Uyku apne sendromunun yol açtigi önemli sorunlardan biri de cinsel isteksizlik. Uyku apne sendromu, hem kadinlarda hem de erkeklerde cinsel isteksizlige sebep olarak özel hayatlarini olumsuz etkiliyor” diyor.

Adim adim tani nasil konuyor?

Yakinmalari olan kisi, doktora basvurdugunda, öncelikle bir degerlendirme yapiliyor. Üst solunum yolu muayenesi gerçeklestiriliyor. Bu nedenle kulak burun bogaz uzmanina basvurulmasi gerekiyor. Degerlendirme sonrasinda, hasta uyku laboratuvarina aliniyor. Burada polisomnografi adi verilen uyku testleri yapiliyor. Vücudun çesitli yerlerine takilan elektrotlarla hastanin uykusu izleniyor. Cihazlar, tansiyon ölçmeye, erektil fonksiyon olup olmadigini izlemeye, uyku sorunlarinin uyku pozisyonuna göre mi meydana geldigini belirlemeye yardimci oluyor. Polisomnografi testleri, hastanin talebi üzerine evde de yapilabiliyor. Elektrotlarin uykudan 1 saat önce baglanmasi gerekiyor. Kayit süresi genellikle 6-7 saat. Kaliteli 4 saatlik uykunun da sonuç almak için yeterli oldugunu belirten Prof. Dr. Çaglar Çuhadaroglu, hastaliga tani koymada apne ve hipopne sayilarinin önemli oldugunu söylüyor: “Uykuda solunumun durmasi apne, yavaslamasi hipopne olarak tanimlaniyor. 1 saat içinde besten fazla solunum durmasi yasanmissa, o kisiye uyku apnesi tanisi konuyor.”

Apne sayisi tedavi yöntemini belirliyor

Doç. Dr. Ilknur Haberal Can, uyku testinde görülen apne sayisina göre hastaligin derecelendirildigini belirtiyor: “Uyku testinde 1 saatte meydana gelen apne sayisina bakiliyor. 5-20 arasi solunum durmasi hafif, 20-40 arasi orta, 40’tan fazlasi ileri derecede uyku apnesi olarak kabul ediliyor. Hafif ve orta derecedeki uyku apneleri cerrahiden fayda görebiliyorlar. Fakat ileri derecedeki apnede, hasta cerrahiden çok fazla yarar göremiyor. Bu hastalarin CPAP ya da BPAP denilen sürekli basinç veren cihazlari kullanmalari gerekiyor.” Apne sendromunda cerrahi tedavi Uyku testi bulgulari ve fiziki muayene, apne sendromunun cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilecegini gösteriyorsa, kulak burun bogaz uzmanlari devreye giriyor. KBB uzmani muayene sirasinda, burun, geniz ve bogaz bölgelerinde horlamaya yol açabilecek bulgulari tespit ediyor. Ardindan Flexible endoskop adli, burundan ilerletilen yumusak bir endoskopik aletle burun ve geniz bölgeleri ile yumusak damak bölgesi, bogaz, dil kökü, nefes borusunun giris yeri olan girtlak ve ses tellerinin bulundugu bölgeler inceleniyor. Bu bölgelerde çökmeye neden olabilecek yerler tespit ediliyor. Testin sonucunu uyku uzmani ile birlikte degerlendirdiklerini ifade eden Prof. Dr. Hasan Tanyeri, tedavi için uygulanan yöntemleri anlatti.

Radyofrekansla buharlastirma

Ameliyatsiz yöntemlerde radyofrekansla buharlastirma aleti kullaniliyor. Bu yöntem, radyofrekans ile burun, bogaz, bademcik, dil kökü bölgelerinin, hastaligin derecesine göre çesitli seanslarda buharlastirilarak dirilestirilmesi ve gece çökmelerinin azaltilmasi esasina dayaniyor.

Implant

Bu yöntemde bogaza, özellikle yumusak damak içinin gece çökmesini engellemek için implant yerlestiriliyor. Implant islemi çöken bölgelerin radyofrekans ile dirilestirilmesi yöntemiyle de desteklenebiliyor.

Burun ve geniz eti operasyonlari

Nefes alip vermeyi engelleyen ileri derecede burun egrilikleri veya sis burun etleri varsa, bunlar cerrahi yolla düzeltiliyor. Geniz eti özellikle çocukluk çaginda burun deliklerini tikayan, tek basina apneye yol açan bir olusum. Bu da özel endoskopik tiraslama yöntemi ile tedavi ediliyor. Bu yöntemde, geniz eti tümüyle aliniyor. Bogaz bölgesinde tikanikliga yol açan dokulardan kaynaklanan sorunlar, bademcik, yumusak damak, dil ve dil kökü ameliyatlari ile çözümleniyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası