Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


UNUTKANLIK YASI GIDEREK DÜSÜYOR

Uykusuzluk, yogun stres ve ilerleyen yas unutkanligin en bilinen sebeplerinden bir kaçidir. Ancak uzmanlar ufak ufak baslayan unutkanliklarla kendini gösteren Alzheimer hastaligindaki artisa ve hastalarin yas ortalamasinin giderek düsmesine dikkat çekiyor. Memorial Hizmet Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Özgül Esen Öre, unutkanlik ve ileriki yaslarda olusabilecek bunama hastaligi ile ilgili bize bilgi verdi.

Belleginiz her ihtiyaç duydugunuzda devreye girmeyebilir

Her seyi unutabiliyoruz. Bir esyamizi koydugumuz yeri, konustuklarimizi, ögrendiklerimizi, telefon numaralarini, en çok isimleri, yüzleri, bazen yasanan olaylari… Bazilarimiz telefon numaralarini bir duyusta ezberler, neredeyse yillar sonra bile hatirlarlar; bazilarimiz ise duygusal anlarini en ince ayrintisina kadar hatirlar. Ama her seyi her zaman aklimizda saklamak mümkün degildir. Hafiza, en önemli bilissel islevdir. Ögrenmeyle yakin olarak iliskilidir. Ögrenme ve çevre, tecrübe ve bilgilerin depolanmasi ve daha sonra geri çagrilmasi görevini üstlenir. Bu görev, beyin hücreleri (nöron) ve bunlarin kendi aralarinda yaptigi baglantilar (sinapslar) ile saglanir. Bellek, kisa ve uzun süreli olarak iki sekilde isler. Kisa süreli bellek, o sirada ihtiyaç duydugumuz seyleri kisa sürede kullanmamizi saglar. Eger bu bilgi ihtiyaç duyacagimiz ve tekrar kullanacagimiz bir bilgiyse, uzun süreli bellege kaydedilir. Böylece, kütüphane gibi yillar sonra bu bilgiye yeniden ulasabiliriz. Bu sistem bir bilgisayar sistemi gibi de öngörülebilir.

Uykusuzluk, açlik ve yogun stres geçici unutkanliga sebebiyet veriyor

Tek basina bazi olaylari unutmak bir hastalik ve ciddi bir sorun anlamina gelmemelidir. Ancak isimizi yapamaz, ihtiyaçlarimizi gideremez, sorumluluklarimizi yerine getiremez durumda olmak, bu konuda harekete geçmemizi gerektirir. Hatirlama; bellekle ilgili islevler ve bilissel fonksiyonlarimizdan yalnizca biridir. Diger bilissel fonksiyonlarimiz arasinda; zeka, algi, dikkat, konusma, okuma, yazma ve aritmetik beceriler ile görsel ve mekansal algilama yetisi gibi islevlerde yer almaktadir. Bunlarin bir ve ya ikisindeki bozulma, hastalikla karsi karsiya oldugumuzu gösterebilir. Uykusuzluk, açlik, yogun stresli dönemler gibi birçok durum bilissel yetilerimizi etkilemektedir. Bunlar hepimizin hayatinda mutlaka yasadigi deneyimlerdir ve genellikle sorun kayboldugunda, kisa sürede her sey yoluna girer.

“Bunama” kisilerin günlük aktivitelerini yapamaz hale getirebilir

Unutkanligin en sik nedeni bunama olarak bilinen “Demans sendromu”dur. Demans, kisinin entelektüel ve sosyal yeteneklerinin, günlük fonksiyonlarini etkileyecek sekilde ilerleyici bir kayiptir. Hastalik, dogasi geregi ilerleyici özelliktedir. Demansli bir kiside; hafiza, düsünme, mantik yürütme, yer ve zaman tayini, okudugunu anlama, konusma, günlük basit isleri yapma gibi islevlerde bozukluklar görülür. Entelektüel fonksiyonlardaki bu aksakliklar, zamanla hastanin günlük yasam aktivitelerini sürdürmesini olanaksiz hale getirir. Bu durum hastanin, yikanma, yemek yeme gibi günlük tüm ihtiyaçlarinin bir baskasi tarafindan karsilanmasini zorunlu kilar.

Alzheimer hastaligi giderek artiyor

Alzheimer tipi demans diger demans hastaliklarinin içinde en sik görülendir. Uzayan yasam süresi ile birlikte sikligi giderek artmaktadir. 65 yas üzerindeki toplumda görülme sikligi %5 oranindadir ve yasla birlikte giderek artar. Kendine özgü klinik seyri vardir. Düzenli, saglikli bir yasam beyin islevlerimizin daha etkili olmasini saglayacaktir. Düzenli uyku, beslenme, egzersiz ve spor, temiz hava aktiviteleri önem tasir. Alkol, sigara, asiri çay, kahve gibi besinler ve asiri gerginlik genel sagligimiz gibi düsünce sagligimizi da etkilemektedir. Bunun disinda sürekli beyin islevlerini canli tutmak için; okumak, bulmaca çözmek gibi zihin aktivitelerinde bulunmak son derece önemlidir. Günlük olagan unutkanliklari asan, bizi rahatsiz eden durumlarda mutlaka doktora basvurmak, danismak ve yardim almak gereklidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası