Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BRONZLASMA BAGIMLILIGI TANOREKSIYAYA DIKKAT!

Kendinizi sürekli soluk ve renksiz görüyor, solugu kisin solaryumda yazin kumsallarda mi aliyorsunuz? Kendinizi yeterince bronz hissetmediginiz zamanlarda sinirleniyor musunuz ya da ruh halinizde bozukluk mu oluyor? O halde siz bir tanoreksik yani bronzluk bagimlisi haline gelmis olabilirsiniz!

Tanoreksiyanin özellikle gençlerde görüldügüne dikkat çeken Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Gökhan Okan uyariyor: Saglikli bronzluk diye bir durum söz konusu olamaz! Özellikle genç yaslarda alinan yogun günes isinlarinin gelecekte cilt kanserine zemin hazirlayacagini sakin unutmayin

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Gökhan Okan; yaz-kis demeden sürekli bronz bir tene sahip olmak için solaryumdan çikmayanlari ve saatlerce günesin altinda yatanlari uyardi:

• Bronzlasma; dogal ya da suni kaynaklarla yogun UV isinlarina maruz kalinmasi sonrasi deri renginin koyulasmasidir. Bronzlasma sonrasi, deri renginde koyulasma yaninda çiller, lekeler, benler, kilcal damar genislemeleri ve cilt kanserlerine zemin hazirlama gibi istenmeyen etkiler de olusmaktadir.

• Insanlarin bronzlasmaya olan meraki, bazi durumlarda bagimlilik olusturmakta ve bu durum tip literatüründe ‘tanoreksiya’ diye adlandirilmaktadir. Tanoreksik kisiler kendilerini soluk, renksiz olarak algilamaktadir ve bunu telafi etmek amaciyla da çok sik suni kaynaklarla bronzlasma yoluna basvurmaktadir. Bu durum bagimlilik hali kazanmakta, kisi kendini bronz görmedigi zaman sinirlilik ve ruh halinde bozukluk olmaktadir.

MUTLAKA TEDAVI EDILMELI

• Tanoreksiya daha çok ergenlik yaslarinda görülmektedir. Genellikle zayif ve sigara bagimlisi olan kisilerde daha sik rastlanir. Tanoreksik kisilerin yogun UV maruziyetinden dolayi cilt kanseri riskleri fazladir. Tanoreksiklerin dermatoloji ve psikiyatri hekimleri ile ortak takip edilmeleri gerekir. Vücutlarindaki riski benler dermatologlar tarafindan tespit edilip, gerektiginde uzaklastirilmali, ayrica kisi psikolojik destek almalidir.

• Tanoreksiya tedavi edilmedigi durumlarda, özellikle ilerlemis vakalarda, kisi solaryuma girmedigi ve kendini bronz görmedigi zaman mide bulantisi ve kusma gibi sorunlar da ortaya çikabiliyor. Bu nedenle bronzlasma bagimliligi, bu ciddi sorunlarla sonuçlanmadan mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsizliktir.

• Melanosit dedigimiz hücreler, cildimize renk veren melanin maddesinin salgilanmasindan sorumludur. Melanin maddesinin görevi, cildimizi günesin zararli etkisinden korumaktir. Çok yogun günese maruz kalindiginda, vücut buna koruyucu tepki olarak melanin üretimini hizlandirir. Bu da bronzlasmanin sebebidir. Açik tenli kisilerde yogun günese maruz kalinmasi sonrasi ciltte kizariklik sik görülmekte, bronzlasma son derece nadir olmaktadir. Koyu ten yapisina sahip kisiler ise güneste kizarmayip, bronzlasirlar.

SOLARYUM DA MASUM DEGIL

• Deri renginin koyulasmasi, hücrelerde mevcut olan melaninin saliniminin artisi ya da yeni melanin salgilanmasi ile gerçeklesir. Bronzlasma aniden olabilecegi gibi geç de baslayabilir. Erken bronzlasma, koyu tenli kisilerde daha belirgindir; UVA isinina cevap olarak hizla olusur ve kisa sürede söner.

• Geç bronzlasma UVB ve UVA isinlarina temastan 48-72 saat sonra baslar. Yeni pigment olusumu baslar; pigmentasyon kalicidir, haftalarca sürer, kalici ve derin bir bronzluga olur.

CILT KANSERI SAKA DEGIL!

• Solaryum cihazi suni kaynaklarla cildin bronzlasmasini saglar. UVA isinlari ile bu etkiyi yaratir. Günes isinlarinin neden oldugu tüm olumsuz etkiler solaryum için de geçerlidir.

• UVA ve UVB isinlarinin cilde bronzluk kazandirma yaninda çok sayida olumsuz etkileri bulunmaktadir. UVA isinlari, cilt kanserlerinde en tehlikelisi olan malign melanom olusmasinda önemli bir etmendir. UVB isinlari erken deri yaslanmasi, cilt kanseri ve benlerde degisiklige neden olma gibi ciddi riskleri vardir.

SAGLIKLI BRONZLUK YOKTUR!

• Bronzluk, tavsiye edilecek bir durum degildir. Saglikli bronzluk diye bir kavram söz konusu degildir. Bronz görüntü isteyen kisiler otobroz ürün kullanmalidir. Özellikle ergenlik çagindaki gençlere günesin uzun dönemdeki yan etkileri hakkinda bilgi verilmelidir.

• Bronzlasmak isteyen kisiler için en iyi alternatif otobronz ürünlerdir. Otobronz ürünler; krem, losyon, sprey ve jel seklinde olup güvenilirdirler. Yan etkileri yok denecek kadar azdir. Ultraviole isini olmaksizin cilde bronz görünüm kazandirirlar. Içeriklerindeki günes koruyucularin faktörleri düsük oldugundan, otobronz ürünlerin üzerine ayrica günes koruyucu sürülmesi unutulmamalidir.

BILINÇSIZ GÜNESLENMENIN BEDELI AGIR!

• GÜNES YANIKLARI: Kisa sürede yogun günese maruz kalma sonrasinda gerçeklesir. Kizariklik, su toplamasi, ates yüksekligi, titreme, bulanti ve kusma görülür.

• BRONZLASMA: Uzun dönemde yogun günese maruz kalma sonrasinda gelisir. Vücudun verdigi bir savunma mekanizmasidir. Cilt renk hücreleri, korunma amaciyla renk üretir.

• ERKEN YASLANMA: Uzun süreli günese maruziyet ciltte derin çizgilesme, damarlarda genisleme, kahverengi lekelenme seklinde görüntüye neden olur. Damarlarin genislemesine, pigment hücrelerinin düzensiz çalismasina, kollajen üretiminde azalmaya neden olur.

• CILT KANSERLERI: Günesin vücudumuza vermis oldugu zararlarin en tehlikelisidir. Tüm dünyada sikligi giderek artmaktadir.

• KATARAKT: Günes isinlari katarakt olusumuna zemin hazirlamaktadir.

• ALERJIK REAKSIYONLAR: UV isinlari bazi kisilerde kasinti, kizariklik, sulanti ile kendini belli eden alerjik reaksiyonlara neden olur. Ayrica kullanilan kozmetikler, parfümler ve bazi ilaçlarda günese karsi hassasiyet yaratabilir.

• BAGISIKLIK SISTEMINI BASKILAR: Deride bulunan bagisiklik sistemi hücreleri UV maruz kalma sonrasinda baskilanir. Herpes (uçuk) virüsü gibi enfeksiyon hastaliklarinin ortaya çikisini kolaylastirir. Lupus, porfiri gibi bazi rahatsizliklar günes isinlarinin etkisiyle aktiflesir.

GÜNESE KARSI ANTIOKSIDAN VE KORUYUCU KREM

• SAATLERE DIKKAT: Günes isinlarinin en yogun oldugu saatler olan 10:00-16:00 arasinda disarida mümkün oldugunca bulunulmamali.

• GÖLGEDE DURUN: Disarida zaman geçirilecegi zaman mümkün oldugunca gölgede kalinmali.

• GIYSINIZ DE SPF’LI OLSUN: Koruyucu ve açik renkli giysiler giyilmeli, günesten koruyucu gözlükler ve sapka takilmali.

• DOGRU KREM SEÇIN: Mutlaka günes koruyucu kullanimina önem verilmeli.

• KULAGINIZA BILE SÜRÜN: Günes koruyucular disari çikilmadan 20 dakika önce sürülmeli. Her tarafa esit uygulanmali ve arada bosluk birakilmamali. Burun, kulaklar, yanaklar, ayak tabanlari, sirt, eller ve kollarin yan yüzlerine esit oranda sürülmeli.

• BEBEKLERE SAPKA: Bebekler alti ayliktan küçükse günes koruyucu kullanimindan çok sapka takma, gölgede kalma gibi koruyucu önlemler alinmali.

• YESIL ÇAY IÇIN: Günesten kaynaklanan zararli etkilerden korunmak amaciyla harici ya da sistemik antioksidan kullanimi faydali olabilir. Vitamin C, E, selenyum, çinko, yesil çay, silimarin ve soya isoflovanlari etkili baslica antioksidanlardir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası