Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


PLASTIK ÜRÜNLERIN BILINÇSIZ KULLANIMI TÜP BEBEK BASARISINI DÜSÜRÜYOR

Günlük hayatimizda kullandigimiz ambalajlarin, kaplarin çogu plastik malzemelerden olusuyor. Ancak, yapilan arastirmalar, pek çok plastik ürünün içeriginde bulunan “Bisfenol-A” maddesinin, üreme hormonlarini etkileyen bir özellige sahip oldugunu gösteriyor. Plastiklerde bulunan Bisfenol-A’nin, özellikle tüp bebek tedavisi gören kadinlarin kanlarinda yüksek oranda bulunmasi ise yumurta kalitesini düsürerek, tedavi basarisini olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Memorial Antalya Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Op. Dr. Batu Aydinuraz ve Laboratuvar Sefi Biyolog Doktor Enver Kerem Dirican, plastiklerde bulunan “Bisfenol-A”nin tüp bebek tedavisi üzerindeki etkileri hakkinda bilgi verdi.

“Yumurta sayisinda azalmaya yol açabilir!”

Mutfaklarimizda yaygin bir sekilde kullanilan plastik ürünlerin pek çogunda karsimiza çikan “Bisfenol-A”, endokrin sistemi olarak adlandirilan iç salgi sistemini bozucu özellige sahiptir. Bisfenol-A, üreme hormonlarinin etkisini taklit etmekte ve vücudumuzun dogal hormonlarinin yerine geçer. Yapilan arastirmalar, tüp bebek tedavisi gören kadinlarin kanlarinda bu maddenin yüksek çikmasi halinde döllenme yüzdelerinin ciddi oranda düstügünü gösteriyor.

Fareler üzerinde yapilan arastirmalara göre Bisfenol-A DNA’yi etkiliyor ve etkilenen genler yavru farelere de aktariliyor. Ayrica fare yumurtaliklarini da etkileyerek, üretilen yumurta sayisinin azalmasina yol açan Bisfenol-A, insanlar üzerinde benzer etkilere sahip. Bisfenol-A, tipki farelerde oldugu gibi, tüp bebek tedavisi gören kadinlarda yumurta sayisinda azalmaya yol açiyor.

Isitilan plastik kaplar yumurta kalitenizi düsürebilir

Plastik ürünlerde bulunan Bisfenol-A’nin, kadinlarin yumurta sagligi üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek için plastik kaplarin bilinçli kullanimi büyük önem tasiyor.

Çocuk isteyen anne adaylarinin, özellikle tüp bebek tedavisi gören kadinlarin, alabilecegi önlemler söyle siralanabilir;

• Yiyecek-içecek saklamak amaciyla kullanilan kaplarda plastik malzemeler yerine cam ürünler tercih edilmeli

• Özellikle gida saklanan plastik kaplar isitilmamali

• Sicak gidalar plastik kaplara yerlestirilmemeli

• Isitilan plastik ürünlerdeki Bisfenol-A’nin gidaya geçisi artigindan, bu tür plastik ürünler mikrodalga firinlarda, isitmak ve pisirmek amaçlariyla kesinlikle kullanilmamalidir.

Tüp bebek tedavisinde basari için çiftler bilinçlendirilmeli

Özellikle tüp bebek tedavisine hazirlanan anne adaylarinin çevresel kirleticilerden, özellikle endokrin sistemi bozan ürünlerden uzak durmak ve genleri olumsuz etkileyen faktörlere karsi hazirlikli olmak gerekiyor. Tedavi öncesinde ve sirasinda alinan bir dizi önlemle basari sansinin en üst düzeyde kalmasi saglanabilmekte, saglikli embriyolarin gelisimine destek olunabiliyor. Bu asamada, tecrübeli hekim ve embriyologlardan olusan uzman ekiplerin hastayi dogru sekilde yönlendirmesi büyük önem tasiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası