Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


IFTARDA ASITLI IÇECEK TÜKETIRKEN DIKKATLI OLUN

Buz gibi bir kola ya da gazoz sicak iftar aksamlarinda sofralarin vazgeçilmezlerindedir. Serinlemek ya da susuzlugu gidermek için tüketilen bu içecekler, aslinda vücutta su kaybina neden olan en önemli etkenlerden biridir. Memorial Atasehir Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Duygu Ibrisim, Ramazan’da asitli içeceklerin neden olabilecegi zararlar hakkinda bilgi verdi.

Vücudunuz susuz kalmasin

Serinlemek amaciyla için bu tür gazli ve asitli içecekler sanildiginin aksine içerdikleri yüksek tuz-seker ve katki maddeleri ile vücudun yeterli suyu alamamasina aksine susuz kalmasina

Neden olmaktadir

Mide ve bagirsak problemlerine dikkat!

Ramazan’da uzun saatler aç ve susuz kalinmaktadir. Iftarda birden yenen yemege asitli içecekler de eklendiginde hastalik için davetiye çikarilmis olur. Asitli ve gazli özellikte olmalari sebebiyle saglikli kisilerde bile mide ve bagirsak problemlerine neden olabilir. Bunun yani sira; özellikle gastrit, reflü, ülser ve kronik bagirsak hastalarinda ise altta yatan hastaligin alevlenmesini tetikleyebilirler.

Ülser kapinizi çalmasin

Midede yanma, eksime, karin agrisi, karinda siskinlik, gaz, bagirsak hareketlerinde artma veya azalma en sik görülen etkilerdir. Sindirim sisteminin iç yüzeyini döseyen ve mukoza olarak isimlendirdigimiz örtücü tabakada tahris ve yaralar (ülser) olusturabilirler. Özellikle geçmiste veya aktif sindirim sistemi hastaligi olanlarda, kan sulandirici ve sindirim sistemi için irrite edici ilaçlari kullananlarda ve yogun alkol alan kisilerde olumsuz etkileri daha belirgin olur. Bu etkiler mide-bagirsak kanamalari gibi ciddi tablolar seklinde olabilir.

Asitli içecek tüketimi kilo alimina neden olabilir

Yüksek seker içerikleri nedeniyle önemli bir kalori kaynagi olan bu içecekler insülin direnci ve obeziteyi kolaylastirir. Daha çocukluk çaginda bu aliskanligin baslamasi genellikle ileriki dönemde artarak devam ederek, obezite ve buna bagli diyabet, kalp-damar ve karaciger hastaliklarina erkenden davetiye çikarilmasi demektir. Asitli ve gazli içeceklerin içerdikleri katki maddeleri sebebiyle uzun süreli ve sik tüketildiginde toksik ve kanserojen etkiler olusturabilirler.

Unutulmamalidir ki; en iyi içecek “Su”dur

Serinleme ve susuzlugu gidermek için tercih edilmesi gereken en saglikli içecek sudur. Yaz döneminde günde en az 2 litre su tüketilmesine özen gösterilmelidir. Sivi açiginin yerine konmasi ve böbrekler tarafindan toksik maddelerin uzaklastirilmasi ancak bu sekilde olabilir. Taze sebze ve meyveler içerdikleri vitamin ve mineralden zengin özsulari ile rahatlatici, antioksidan özellikte ve susuzlugu gidermede yararlidir. Dogal lif ve posalari bagirsaklarin daha düzenli çalismasini ve kan sekerinin daha saglikli seyretmesini kolaylastirirlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası