Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


9 Basit Ipucuyla Hafizanizi Gelistirin

Günlük hayatin yogun temposu, küçük hafiza sorunlarina sebep olabiliyor. Anadolu Saglik Merkezi Nöroloji Uzmani Prof. Dr. Türker Sahiner, 9 basit ipucuyla hafizayi canli tutmanin yöntemlerini paylasiyor.

Ipucu 1: Anahtarlik, gözlük gibi yerini hatirlamakta zorlandiginiz nesneler için, kullanmadiginiz zamanlarda koymak üzere bir yer belirleyin.

Ipucu 2: Not alin. Telefon numaralari veya randevulari hatirlamakta zorlaniyorsaniz, bunlari listeleyerek görebileceginiz bir yere asin. Listeniz önemli görevlerinizi size hatirlatacaktir.

Ipucu 3: Yüksek sesle kelimeler söyleyin. Örnegin kendi kendinize "Ocagi kapattim" deyin. Bu size daha sonra ocagi kapatip kapatmadiginizi hatirlatir. Bu yöntem insanlarla tanisirken de isimlerini hatirlama konusunda faydali olur.

Ipucu 4: Hafiza yardimcilarini kullanin. Cep telefonunun animsaticilarini, kol saatinin alarmini, ses kaydedicileri kullanabilirsiniz.

Ipucu 5: Görsel imgelerden faydalanin. Bir kisinin ismi gibi yeni bir bilgi ögrendiginizde aklinizda bir görüntü olusturun. Bu görüntüler, bilginin unutulmasini önlemeye yardimci olur.

Ipucu 6: Animsaticilari gruplayarak kullanin. Animsaticilar hatirlamakta kullanilan bir tekniktir. Örnegin; listeleri, isimleri bir kisaltma haline getirin ve böyle ezberleyin. Baska bir animsatici teknigi de bir akrostistir. Hatirlamak istediginiz her ögenin ilk harfini kullanarak akrostis yaratabilirsiniz. Tekerlemeler veya hatirlanmasi gereken her ögeyi baglayan hikayeler yararli olur.

Ipucu 7: Konsantre olun ve rahatlayin. Birçok çevresel etken, dikkatinizi dagitabilir. Bir sey hatirlamak istediginizde, hatirlanmasi gereken ögeler üzerinde konsantre olun. Yeni bir bilgi ögrenirken o bilgiye yogunlasin ve dikkat dagitici faktörleri önleyin. Anksiyete ve stres de hatirlamayi engeller. Derin nefes alma ya da kas gevsetici egzersizleri gibi rahatlama tekniklerini ögrenin.

Ipucu 8: Uykunuzu alin. Uyku esnasinda beyin yeni bilgileri pekistirir. Arastirmalar, iyi bir gece uykusunun ardindan daha önce ögrenilen bilgilerin daha iyi hatirlandigini gösteriyor.

Ipucu 9: Hatirlama güçlükleri yasadiginizdan süpheleniyorsaniz, doktorunuza danisin. Depresyon, isitme veya görme kaybi, tiroid fonksiyon bozuklugu, bazi ilaçlar, vitamin eksiklikleri ve stres, düzeltilebilir hafiza sorunlarina neden olabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası