Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Orucunuzu bozmadan bas agrisini nasil geçirebilirsiniz?

Sicaklar ve oruç saatlerinin uzamasi, bu yil da ramazanda oruç tutmayi zorlastiriyor. Buna bagli olarak aç ve susuz kalma süresinin artmasi vücutta bir takim agrilarin olusmasina sebep oluyor. Anadolu Saglik Merkezi Nöroloji Uzmani Prof. Dr. Mustafa Ertas ve Algoloji Uzmani Prof. Dr. Aysen Yücel, “Migren gibi çok siddetli bir agriyla karsilasmadiginiz sürece orucunuzu bozmadan bu agrilari gidermek mümkün” diye bilgi veriyor ve çözüm önerilerini anlatiyorlar.

Oruç tutmak çesitli agrilara neden olabiliyor. Bunlarin basinda kan basinci oynamalarina veya ani kan sekeri düsmesine bagli olarak olusan bas agrisi geliyor. Anadolu Saglik Merkezi Nöroloji Uzmani Prof. Dr. Mustafa Ertas ve Algoloji Uzmani Prof. Dr. Aysen Yücel, “Kiside ataklar seklinde gelen bir agri varsa ancak atak sikligi ayda 1-2’den fazla degilse ve ilaç disi yöntemlerle de ataklarini geçirebiliyorsa, sahur ve iftar ögünlerini düzgün takip etmek kaydiyla bu kisiler oruç tutabilirler. Ancak migren gibi kronik agrisi olan kisilerde de oruç tutmak bu agriyi tetikleyebilir” diye konusuyor ve migren hastalarinin oruç tutmasi ile ilgili bilgi veriyorlar.

“Migren benzeri agrisi olan hastalardan bazilari, koruyucu tedaviyi sürdürmek kaydiyla oruç tutabilir. Örnegin; ayda 2-3 migren atagi olan bir hasta, atak gelmesin diye koruyucu tedavi aliyorsa, ilaç alim saatini ramazana göre düzenleyip, kriz sayisi da az oldugu için orucunu sürdürebilir. Migren hastalari oruç konusunda özellikle dikkat etmeli çünkü açlik, yüzde 100 migren ataklarini tetikleyen bir durum. Sik atagi olanlar ve çok siddetli atak geçiren hastalar atagin gelecegini hissederler ve önceden ilaçlarini alirlar. Ancak oruç sirasinda ilaci alamayacaklari için bu kisilerin çok siddetli atak geçirme olasiligi vardir. Bu durum, kisiden kisiye farklilik gösterdigi için mutlaka kisi kendini test etmelidir. Siddetli agriyla karsilasan kisiler, agriyi ciddiye alip oruç tutmakta israrli davranmamalilar. Çünkü oruç, agrili hastalarda dengeyi çok ciddi bozabilir.”

Hafif ve orta siddetli bas agrisini gidermek için neler yapilabilir?

Uyku düzeni bozulsa bile yeterli saat uyuyabilecek, ilaçlarini düzenli ve oruca uygun bir sekilde kullanabilecek olan kisiler oruçlarini tutabilirler. Bu kisilerin de ramazan boyunca hafif ve orta siddette bas agrisi yasabileceklerini aktaran Prof. Dr. Mustafa Ertas ve Prof. Dr. Aysen Yücel, “Hafif ve orta siddette bir agriysa kisi nefes ya da gevseme egzersizleriyle bu agriyi geçirebilir” diyor ve egzersizler hakkinda bilgi veriyorlar:

“Agriyi azaltma üzerine yapilan egzersizler agri kontrolünde çok yararli olur. Bu sebeple agrilar için nefes ve gevseme egzersizleri yapabilirsiniz. Nefes egzersizleri tipki dogum sancilari sirasinda uygulandigi gibi yapilabilir. Agriyi kendi kendinize kontrol etmeye çalisirken bir yandan da vücudun iyi oksijen almasini saglayarak, dokulara daha fazla oksijen gönderirsiniz” diye konusan hekimler, gevseme ve dikkat dagitma egzersizlerinin de faydali olacagini belirterek söyle devam ediyorlar: “Kisinin kendi kendine kaslarini gevsettigi egzersizler de çok yararlidir. Bu egzersizlerin sessiz, sakin bir ortamda, mümkünse sevilen bir müzik esliginde yapilmasi çok faydali olur. Dikkati dagitma egzersizleri için; baska bir seyle ugrasabilir, müzik dinleyebilir veya sizi rahatlayan herhangi bir seyle ilgilenebilirsiniz. Imkaniniz varsa, los ve sessiz bir ortamda uzanabilirsiniz. Temiz havaya çikabilirsiniz. Ayrica migren agrisi sirasinda basinizi bir esarp veya tülbentle sikmak, basinizin üzerine buz veya soguk uygulamak, atagi geçirmede oldukça yardimci bir uygulama olacaktir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası