Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gelisimsel Kalça Displazisinde (Kalça çikigi) erken tani önemli

Kalça çikigi önlenebilir yeter ki bebekleri kundaklamayin

Bayindir Hastanesi Kavaklidere Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Dr.Cem Gökçe, bebeklerde kalça çikiginin( GKD ) önlenebilir bir sakatlik oldugunu belirterek, “Bunun için halkimizin kundak kullanma ve bebekleri banyodan sonra bas asagi sarkitma gibi aliskanliklarindan vazgeçmesi gerekir” dedi. Hiçbir tedavi yapilmadan sadece kundak uygulamasi ve bebeklerin bas asagi sarkitilmasinin ortadan kaldirilmasiyla hiç harcama yapmadan GKD li kalçalarinin %90 ‘nin iyilesmesi mümkündür.

Kalça çikigi (GKD ), bebek sakatliklari arasinda erken taninin en önemli oldugu sakatliklardan biridir. Kalça çikikli (GKD ) bebek dogar dogmaz anlasilabilir ve taninabilir, dogumdan hemen sonra ultrasonografi yapilmasi tavsiye edilmez. En ideali bebek bir aylikken ultrasonografi yapilarak, ortopedi uzmani tarafindan degerlendirilmesidir.

Bebeklerin dogar dogmaz kendi haline birakildiginda kalçalari karnina dogru çekilmis ve tam yana dogru açilmis ve dizleri bükük pozisyonda oldugunu ve bunun yeni dogan bir bebegin dogal pozisyonu oldugunu belirten Dr. Gökçe, “Giydirildikten sonra da ayni pozisyonu korur. Geçen günler içinde dogal tekmeleme hareketleri ile bacaklar yavas yavas asagiya dogru uzanmaya baslar ve birkaç ay içinde bacaklarin karna çekik pozisyonu bacaklarin uzun tutulma pozisyonuna dogru gevser. Bu aylarda bebekte kalça çikigi tanisi konuldugunda bandajlarla ya da cihazlarla kalçayi tedavi etme pozisyonu da ayni pozisyondur. Arastirma amaçli gerçeklestirilen bir uygulamada tüm yeni dogan bebeklere dogar dogmaz kalça ultrasonografisi yapilmis, kalçasi çikik olanlara bile hiçbir tedavi yapilmayip bebekler kendi dogal haline birakilmistir. Bir ay sonra yeniden yapilan kontrollerde çikik kalçalarin yüzde 90’inin kendiliginden iyilestigi görülmüstür. Yani yeni dogan bebeklerin dogal kalça pozisyonu kalça çikigini tedavi ettigimiz pozisyonun aynisidir” dedi.

Kalça çikigi sakatliklarinda yapilan hatalar

Bebeklerin daha dogarken ayaklarindan tutup bas asagi sarkitilmasi, bacaklarinin bir araya getirip sikica sarip sarmalanip, kundaklanmasi, bebegi her yikayista agzina giden sular aksin diye ayaklarindan tutup bas asagi sarkitilmasi, kalçalari çikik olan bebeklerin kalçalarini kendiliginden iyi eden pozisyonun bozulmasina ve bu sansin bebeklerin elinden alinmasina neden olmaktadir. Bu nedenle ülkemizde yeni dogan bebeklerde kalça çikigi görülme sikligi diger ülkelerden fazla olmamasina ragmen 3 ayliktan büyük bebeklerde kalça çikikligi görülme sikligi çok yüksektir. Ailede GKD’li kisi bulunmasi, makat gelisli dogum, oligohidramnios , çogul gebelik , yüksek dogum tartili bebek görülmesi GKD yönünden bizleri arastirmaya yönlendiren risk faktörleridir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası