Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kilo almadan oruç tutmak mümkün mü?

Ramazanin gelisiyle birlikte beslenme aliskanliklarimizda meydana gelen degisiklikler, metabolizmamizi etkileyerek kilo almamiza neden oluyor. Gece yenen sahur yemeklerinin ardindan uyumak ve gün boyu aç kalmanin ardindan iftar vaktinde yenen hizli ve asiri yemekler degisen metabolizma hizimizi kilo almak durumunda çaresiz birakiyor.

Beslenme ve Diyet Uzmani Dr. Yasemin Bradley, oruç tutarken bazilari zayiflasa da, çogu kisinin kilo aldigina deginerek, bunu önlemenin basit yollari oldugunu belirtti. Iftar sonrasinda gaz ve siskinlik, yanma ve reflü yakinmalarinin basladigina dikkat çeken Dr. Bradley, “Azicik dikkatle orucunuzu çok daha rahat tutabilirsiniz” dedi.

RAMAZAN boyunca kilo almak herkesin en büyük kâbusudur. Degisen yeme aliskanliklarimiza yavaslayan metabolizmamiz da eklenince kilo almak kaçinilmaz bir son gibi görünüyor. Oysa, Ramazan’da kilo alman oruç tutmak mümkün. Beslenme ve Diyet Uzmani Dr. Yasemin Bradley, oruç tutarken kilo almanin en büyük nedeninin, tüm gün bir sey yemeyen kisilerin, iftardan sonra kendilerini tamamen birakmalari oldugunu söyledi. Dr. Bradley kilo almadan oruç tutmak için önerilerini ise söyle siraladi;

1. Iftariyeliklere dikkat! En çok bunlarla kilo aliniyor. Pide-zeytin-hurma-peynir derken daha baslangiçta 200-250 kalori aliniyor. Bu da bantta 45 dakika kadar yürümek demek .

2. Sarküteriden uzak durun. Sucuk-salam-sosis gibi islenmis etlerin hem toksik yükü fazla, hem de bol kalorileri var.

3. Pideyi ölçülü yiyin. 2 dilimi geçmemeye çalisin. Unutmayin un ve un haline getirilebilecekler kilo aldirir!

4. Yavas yiyin. Mide hacim reseptörleriyle çevirili. Bu reseptörlerin uyariyi alip beyne götürmesi, beynin de bize ‘doydun’ komutu vermesi için 15-20 dakika gerekiyor.

5. Bol bol dogal mineralli su ve bitki çaylari için. Gün boyu vücudunuz susuz kalacak. Kaybedilen suyu yerine koymak çok önemli. Dogal mineral ve pH seviyesi yüksek suyu tercih ederek, vücut mineral dengenize de yardimci olun.

6. Bol serbetli, sekerli tatlilar yerine hafif, meyveli, sütlü tatlilari tercih edin.

7. Bu yil yazin en sicak günlerinde oruç tutuluyor. Agir etler yerine baligi tercih edin.

8. Iftariyeliklerden sonraki çorbayi yagsiz yaptirin. 1 yemek kasigi zeytinyagindan 123 kalori aliyoruz. Zaten salataniza yag koyuyor, zeytinyagli sebze yiyorsunuz. Yagsiz çorbaya alisilabiliyor, deneyin göreceksiniz.

9. Örnek olun; Misafirlerinize iftar sofrasi hazirlarken light seçenekler de sunun.

10. Yemeklerden birkaç saat sonra, yarim saat de olsa yürüyün.

Ramazan’da susuz kalarak sagliginizi tehlikeye atmayin

Bu arada, Ramazan’da su tüketiminin önemine deginen Beslenme ve Diyet Uzmani Dr. Yasemin Bradley, pH seviyesi yüksek dogal mineralli sularin oruç tutmayi kolaylastirmada çok büyük fayda sagladigina dikkat çekti. Dr. Bradley, pH seviyesi yüksek dogal mineralli suyun yerini hiçbir sivinin tutmayacagini söyledi.

Bu yil Ramazan’in yazin en sicak ve en uzun günlerine rastlamasina da dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmani Dr. Yasemin Bradley, vücudumuzun toksinleri atabilmek için her gün deri, akcigerler, böbrekler, bagirsaklar yoluyla 1,5 litre su kaybettigini belirtti. Asiri sicaklarda ve oruç tutarken terleme yoluyla kaybedilen su miktarinin daha da arttigini söyleyen Dr. Bradley, “Bu yüzden yiyecekler ve içeceklerle bir günde almamiz gereken sivi miktari yazin, özellikle de Ramazan’da artiyor. Tercihinizi dogal mineralli sudan yana yapin. Böylece vücudunuzun sadece sivi degil, mineral ihtiyacini da karsilamaya yardimci olursunuz. Orucunuzu dogal mineralden zengin suyla açin. Iftar sirasinda da su yudumlamaya devam edin. Yatana kadar elinizden dogal mineralli su bardaginizi eksik etmeyin” diye konustu.

“Ramazan boyunca pH degeri ve dogal mineral seviyesi yüksek suyu tercih edin” diyen Beslenme ve Diyet Uzmani Dr. Yasemin Bradley, su bilgileri verdi:

“Ramazanda pH degeri yüksek, dogal mineralli su tüketirseniz, sadece sivi ihtiyacinizi degil, mineral ihtiyacinizi da karsilamaya yardimci olacaksiniz.

Kaliteli su seçmeye, ayrica seçtigimiz suyun kimyasina da dikkat etmemiz gerekiyor. Su tüketirken, sise etiketini mutlaka okumanizi öneriyorum. Seçtiginiz suyun yüksek pH oranina sahip, dogal mineralli olmasina özen gösterin.

Aynen yediklerimiz gibi içtiklerimizin de vücudumuzun kimyasi üzerinde etkisi vardir. Eriskin bir insan vücudunun %50‘sinden fazlasi sudan olusuyor. Bu yüzden su seçimine çok dikkat etmemiz gerekli!

Tüm metabolik islemler dengeli bir pH’a bagli oldugu için vücudumuz sürekli olarak pH dengesini saglamaya çalisir. Vücut kanin pH’ini sürekli 7.35-7.45 araliginda tutmaya çalisir. Vücuttaki her islem kan pH’inin belli bir seviyede kalmasiyla dogru isler. Aynen vücut sicakligini 36.5-37 derecede tutmaya çalismasi gibi. Sürekli asidik bir ortama maruz kalindiginda, hücrelerin toksik yükü yavas yavas artabiliyor, yapilari degisebiliyor.

Suyun pH derecesi, suyla karismis hidrojen miktarini gösterir. pH bir sivinin asidik veya bazikligini gösteren bir ölçüdür. pH degeri 0-14 arasi bir rakamla belirtilir. 7 nötr, pH ’i 7’nin altinda olan sivilar asidik, pH’i 7’nin üzerinde olan sivilar baziktir. Düsük pH’li su asidik, asindirici olabilir. Asidik su demir, bakir, çinko, manganez, kursun gibi metalleri yüksek oranda içerebilir. Asidik su ayrica geçtigi borulardan bu metallerin suya karismasina da neden olabilir. Sagligimiz için bu maddelere ihtiyacimiz olsa da fazlasi risk olusturuyor. Asidik su agzinizda eksi, metalik bir tat birakacaktir. Tanklarda ve borularda mavi-yesil bir renge yol açar. pH derecesi suyun çiktigi kaynaga göre degisir. Bir su ne kadar bazikse kimyasini degistirebilecek asidik etkilere o kadar dirençli demektir. Vücut için yararli olan bazik yani alkali su içmektir.”

Ramazan’da günlük dogal mineralli su tüketimi ne kadar olmali?

Bu yil Ramazan ayinin asiri sicaklara gelmesiyle yeterli su tüketimi konusu her zamankinden daha önemli bir hale geldi. Peki yeterli su tüketimimiz ne kadar olmali? Beslenme ve Diyet Uzmani Dr. Yasemin Bradley bu sorunun yanitini su sekilde verdi;

“Bu yil çok sicak yaz günlerinde oruç tutulacak. Hava sicakligi güneydeki illerimizde 40 derecenin üzerinde seyrediyor. 30 derecenin üzerindeki hava sicakliklarinda, hareket de artmissa su ihtiyaci günde 4-5 litreye kadar artabiliyor.

Dünya Saglik Örgütü’nün (WHO) günlük su tüketimi konusunda önerisi ise söyle:

1,5 litre Içeceklerden
1 litre Yiyeceklerden

Toplam= 2.5 litre su tüketmemiz gerekiyor.

Bu da günde 8 bardak su demektir. Yani normal hava sicakliginda her 2 saatte 1 bardak su içmeliyiz. Vücudunuzun sagligini korumak için de pH seviyesi yüksek dogal mineralli sulari tercih edin.”

Dr. Bradley’den Ramazan’a özel tarif

Beslenme ve Diyet Uzmani Dr. Yasemin Bradley, Tüm gün bos kalan midenin iftar vaktinde bir anda yemekle bulusmasiyla hazimsizlik sorunlarinin olusabilecegini belirtti ve bu tür durumlara karsi, sindirimi kolaylastiracak bir içecek tarifi verdi.

Zencefilli, balli soguk çay

3 yemek kasigi toz zencefil
3 limonun suyu
3 yemek kasigi bal
1,5 litre dogal mineral seviyesi yüksek sicak su

- Zencefil, limon suyu ve bali karistirin. Macunumsu bir karisim elde edeceksiniz.
- Üzerine 1,5 litre dogal mineralli sicak su döküp, yine karistirin. Buzdolabinda sogutun. Servise hazir!
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası