Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Ramazanda böbreklere dikkat!”

Uzmanlar böbrek hastalarini ve organ nakli olanlari uyariyor:

Oruç sirasinda vücuda ortalama 15 saat boyunca hiçbir besin girmiyor. Bu süre zarfinda, özellikle susuz kalan kisinin böbrekleri basta olmak üzere, bazi organlari sinyal vermeye baslayabiliyor. Susuz kalmak, saglikli kisilerde dahi bazi sorunlar olustururken, böbrek hastalari ve organ nakli operasyonu geçirenlerde geri dönüsü olmayan rahatsizliklara sebep olabiliyor. Acibadem Saglik Grubu International Hospital Organ Nakli Merkezi Baskani Prof. Dr. Alihan Gürkan, yol açacagi saglik sorunlari düsünüldügünde, böbrek hastalarinin ve organ nakli olanlarin oruç tutmamalari gerektigini belirterek, böbrek hastalarinin Ramazanda dikkat etmesi gerekenler noktalarla ile ilgili sorulari yanitladi.

Organ Nakli Olanlar ve Böbrek Hastalari Oruç Tutabilir mi?

Böbrek hastalari ve nakilli hastalarin mevcut bir tedavileri ve sürekli kullandiklari ilaçlari bulunuyor. Bu tedaviyi aksatmamak adina bu hasta gruplarinin oruç tutmalari hiçbir sekilde önerilmiyor.

Organ Vericisi Olan Kisilerin Oruç Tutmasinda Herhangi Bir Sakinca Var midir?

Özellikle çok sicak bölgelerde yasayan insanlar, susuz kaldiklarinda ciddi saglik sorunlariyla karsi karsiya kalabiliyorlar. Bu tehlike, hem tek böbrekli hem de çift böbrekli kisiler için ayni. Organ vericisi olan kisilerin asiri sicak havalarin yasandigi günlerde susuz kalmamaya özen göstermeleri gerekiyor, bu nedenle de oruç tutmalari kesinlikle önerilmiyor.

Asiri sicaklarin yasandigi bugünlerde böbrek hastalarina ne gibi önerilerde bulunuyorsunuz?

Böbrek hastaligi, tuzu ve susuzlugu sevmiyor. Ancak çok sicak havalarda vücutta tuz eksikligi olustugu için, asiriya kaçmamak sarti ile bir miktar tuz alinmasi önem tasiyor. Bu nedenle, böbrek hastalarinin mutlaka bir nefrolog tarafindan kontrol edilmesi ve diyetlerinin düzenlenmesi gerekiyor.

Ramazan ayinda tuz tüketiminde nelere dikkat etmek gerekiyor?

Bir kisinin günlük tüketmesi gereken tuz miktari 5 gramdir. Oruç tutan kisilerin de iftar ve sahur arasinda yedikleri yemeklerle birlikte 5 gram tuz tüketmeleri gerekiyor. Ancak bu noktada önemli olan bir ayrinti tuzu yeteri miktarda suyla almalaridir. Bu nedenle oruç tutan kisilerin böbrek sagliklarini korumalari adina iftar ve sahur arasindaki süre zarfinda 2,5 litre su içmeleri gerekiyor.

Böbrek Sagligini Korumak Adina Oruç Tutan Kisilerin Iftar ve Sahurda Nelere Dikkat Etmeleri Gerekiyor?

Böbrek sagligi için kisilerin oruç tutarken dikkat etmeleri gereken en önemli konulardan biri de iftarda agir yemeklerden kaçinmalaridir. Asiri protein içeren gidalar, çok tuzlu tursular ve salamura besinleri tüketmek böbreklere zarar verebiliyor. Oruç tutanlarin yaptigi en önemli hatalardan biri de sahura kalkmamalaridir. Sadece iftarda ve sonrasinda yemek yiyip, sahura kalkmadan oruca baslamak saglik açisindan sakincali durumlar dogurabiliyor. Sahura kalkmayan bir kiside vücudun susuz kalma süresi artiyor. Sicak havada çok terleyen ve idrarla çok fazla tuz kaybeden böbrek hastalari bu gibi durumlarda ciddi saglik sorunlari yasayabiliyor.

Türkiye’de kaç böbrek hastasi bulunuyor?

Türkiye de 65.000 diyaliz hastasi var. Bu sayiya her yil ortalama 5000 kisi ekleniyor. Ancak daha da korkunç olani Türkiye’de yaklasik 8,5 milyon potansiyel böbrek hastasi bulunuyor. Bu nedenle herkesin düzenli olarak böbrek fonksiyonlarini kontrol ettirmeleri, kan basinçlarini normal degerlerde tutmalari gerekiyor. Özellikle de seker ve tansiyon hastaligi ile birlikte bilinen bir böbrek hastaligi olanlarin, mutlaka bir nefrologun gözetiminde olmalari saglikli bir hayat yasayabilmeleri açisindan önem tasiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası