Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamile kalmadan önce mutlaka dis muayenesi yaptirilmali!

Dis bakimi rutin hayatimizda oldugu gibi hamilelik esnasinda da çok önemlidir. Özellikle planli hamileliklerde anne adaylarina hamile kalmadan dis muayenesi yaptirmalari önerilir. EDAD (Estetik Dis Hekimligi Akademisi Dernegi) Baskani Prof. Dr. Ata Anil, hamilikte dis bakimi ile ilgili en çok merak edilen konulari açikladi!

Hamilelikte Agiz ve Dis Sagligi Bakimi:

Agiz ve dis sagligi ve bakimi her zaman çok önemlidir. Ancak hamilelik sürecinde bunun önemi daha da fazla artmaktadir. Düzenli doktor kontrolünden geçmek ve beslenmenize her zamankinden daha fazla dikkat etmek, bir an önce kavusmak istediginiz bebeginiz için büyük önem tasir. Bu dönemde dislerin nasil etkilendigini ve birtakim rahatsizliklar için önceden alinmasi gereken önlemleri bilirseniz agiz sagligi açisindan rahat bir hamilelik geçirebilirsiniz.

Hamileligin Agiz Sagligina Etkileri ve Agiz Bakimi:

Hamilelik öncesi düzenli agiz ve dis sagligi kontrollerini yaptirmis ve agzinda herhangi bir problem olmayan anne adayi, hamilelik sirasinda da agiz sagligina dikkat ederse olumsuz bir etki görülmez. Ancak hormonlardaki degisiklik nedeniyle dis etlerinde bazi siskinlikler ve kanamalar görülebilir. Dis etinde olusabilecek bu problemleri de düzenli agiz bakimiyla yok edebiliriz. Agiz bakimi iyi olmayan ve dis eti kanamalari gelisen hamilelerin dis etlerinde hamilelik tümörü olusabilir. Ayrica düsük riski olanlarda agiz hijyeni kötü ise risk artabilir.

Her Dogumda Bir Dis Kaybedilir Düsüncesinin Yanlisligi:

Halk arasinda yaygin olan, “Her hamilelik bir dis kaybettirir.” düsüncesi gerçegi yansitmaz. Kesinlikle dogru degildir. Bazi fizyolojik degisikliklerden dolayi hamilelik elbette ki hassas bir dönemdir. Hormonal degisikliklerden dolayi dis etlerinde hassasiyet olur ve dis eti hastaliklari da artar. Mide bulantilari ve kusmalar nedeniyle, hem agiz bakimi aksar hem de agiz asidindeki artis nedeniyle dis çürüklerinde artis görülür. Ama hamilelikte dis kaybinin sorumlusu bebek degil, bakimsizliktir.

Hamilelikte dis kaybetmemek için yapilmasi gereken iki önemli sey var:

Birincisi eger planli bir hamilelik ise hamile kalmadan önce mutlaka dis doktoruna gidilmeli ve bu dönemde problem yaratacak bütün dislerin tedavileri yapilmalidir. Çürük disler, eskimis köprü ve protezler, gömük disler ve dis eti hastaligina yol açabilecek dis taslari gibi. Eger planli olmayan bir hamilelik ise yine de dis doktoruna gidilmeli ve dis eti hastaliklarina yol açabilecek olan dis tasi temizligi yapilmalidir. Doktorunuzun size önerecegi sekilde agiz bakiminizi yapip düzenli dis kontrollerine gidilmelidir. Ikincisi hamilelik boyunca agiz bakimina ve beslenmeye daha fazla özen gösterilmelidir. Özellikle çürük olusturabilecek besinler çok sik tüketilmemelidir. Günde iki kez mutlaka disler firçalanmalidir. Günde bir kez dis ipi kullanilmalidir. Ilik tuzlu su gargaralari çok faydali olur.

Hamilelikte Dislere Anestezi Uygulanmasi Ne Sekilde Olmalidir?

Anne adayinda herhangi bir alerji yoksa ve hamileligin seyrinde bir problem yoksa anne adaylarinin dislerine anestezi rahatça yapilabilir. Böylece dis tedavileri daha konforlu ve agri duymadan yapilabilir. Röntgen çekimine gelince çok fazla tercih edilmez.

Hamilelik Gingivitisi Nedir?

Hamilelikte meydana gelen hormonal degisiklikler nedeniyle dis etlerinde iltihaplar olusur. Buna hamilelik gingivitisi denir. Özellikle hamileligin ikinci ayinda baslayip sekizinci ayin sonlarina kadar devam eden bu dis eti iltihabi dogum sonrasinda kendiliginden geçer. Rahatsizliklar devam ederse dis hekimine gidilmelidir.

Hamilelikte Saglam Disler Için Kalsiyum Gerekli

Hamilelik döneminde anne adayinin dislerinden kalsiyum kaybi sonucu dis kaybinin oldugu yanlis bir bilgidir. Fakat bu dönemde metabolizmada oldukça fazla degisiklik meydana gelir. Bu degisikliklerin en önemlisi ise östrojen ve hormon düzeylerinde artis olmasi ve bunun sonucu disler üzerindeki plak birikiminin artmasidir. Ilerleyen yaslarda dis kaybini önlemek, özellikle menopoz döneminden sonra kadinlarin kabusu olmustur. Toplumumuzda kadinlarda oldukça yaygin olan kemik erimesi ve kemik yumusamasini önlemek adina gelisme çaginda kalsiyumdan zengin gidalarin tüketimine özen gösterilmeli, kaliteli kalsiyum kaynaklari seçilmelidir. Yeterli ve kaliteli kalsiyum alimi, bebegin iskelet yapisinin gelisimini sagladigi gibi annenin de kemik kütlesinin korunmasina yardimci olur. Süt, yogurt ve ayran, peynir gibi süt ürünlerinin zengin kalsiyum kaynaklari oldugunu biliyoruz. Bu gidalarin disinda findik, kuru baklagiller ve ispanak, roka, semizotu, tere, karahindiba gibi yesil yaprakli sebzeler de zengin kalsiyum kaynaklaridir. Bu dönemde bebegin ve annenin saglikli kemik yapisina sahip olabilmesi için annenin günlük 1200 - 1500 mg kalsiyuma gereksinimi vardir. Günde ½ kg yogurt (yaklasik 3 kase) mutlaka tüketilmelidir. Buna ek olarak keçi peyniri ve yumurta beyazi da zengin kalsiyum kaynaklarindandir.

Hamilelikte Dis Tedavisi

Hamilelikteki dis tedavisinin, hamile olunmayan dönemdeki dis tedavisinden bir farki yoktur. Gerek görülürse hastayi takip eden kadin dogum uzmani ile konsültasyon yapilir. Yapilan tedaviler gerekirse seanslara bölünerek hastanin stresten mümkün oldugunca uzaklasmasi saglanir. Hamilelik sirasinda rutin tedaviler yapilabilir, ancak genel kani acil tedaviler disinda diger tedavileri ertelemektir. Hamilelikte ilk üç aylik dönemde çok agri yapan ve müdahale edilmesi kaçinilmaz olan disler tedavi edilir. Ikinci üç aylik dönem, dis tedavisi açisindan en uygun dönemdir. Hamilelik sonuna ertelenemeyecek olan dolgu, kanal tedavisi ve çekim gibi müdahaleler yapilabilir. Üçüncü üç aylik dönem anneyi tedavi açisindan en zor dönemlerden biridir. Bebek oldukça büyümüstür. Acil tedavi gereken disler tedavi edilir. Bu noktada önemli olan hamileligin seyrinde bir problem olup olmadigidir. Bunun için anne adayinin kadin dogum uzmani ile mutlaka görüsülmeli ve genel durum hakkinda bilgi sahibi olunmalidir.

Dis doktoru tarafindan kullanilmasi düsünülen ilaçlar da kadin dogum uzmani ile görüsülerek yazilmalidir. Anne adayinin dis bakimi ve hijyeni de dis sagligi için önemlidir. Hamilelik sirasinda sorun çikarmamasi için anne adayinin bu konuya dikkat etmesi gerekir. Son aylarda dis tedavisi yaparken hamile bayanin dis tedavi koltugunda uzun süre sirt üstü yatmasindan dolayi aort damarina basinç olacagi için böyle bir durumda annenin tansiyonu düsebilir, bayilma ve kendinden geçme gibi durumlar ortaya çikabilir, ayrica bebege giden kan miktari azalabilir. Bu tür tedavilerde hasta sol yana yatirilmali, gerekirse fetal monitör baglanarak tedavi edilmelidir.

Bebegin Dis Sagligi Için Neler Yapilmali?

Hamilelikte iyi beslenmek hem bebegin hem de annenin sagligi açisindan önemlidir. Bebegin dis gelisimi, hamileligin ilk aylarindan itibaren baslar. Saglikli dis gelisimi için kalsiyum, fosfor ve vitamin yönünden zengin besinlerle beslenmelidir. Ayrica kullanilan ilaçlar, özellikle tetrasiklin grubu ilaçlar, dislerde renklesmeler yol açtigi için doktora danisilmadan kullanilmamalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası