Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


STRES HAMILE KALMA SANSINI AZALTIYOR…

Uzmanlar anne olmak istedigi halde hamile kalamayan, yapilan tetkiklerde hiçbir fiziksel probleme rastlanmayan kadinlara, stresten uzaklasmasini tavsiye ediyor…

Kadin hastaliklari ve dogum uzmani Dr Bülent Uran, zihinsel iyilesme tekniklerini kullanarak kisirliga neden olan stresi azaltmayi ve hamile kalmayi kolaylastirmayi hedeflediklerini söyledi. Türkiye’de her yüz çiftten 15’inde görülen sebebi belli olmayan kisirlik tedavisinden de stresten arinmak basari sansini arttiriyor.

ERKEK ÇOCUK BEKLENTISI KISIRLIGA YOL AÇIYOR…

Dr Bülent Uran “Üremeyle ilgili olarak bilinçaltinda yerlesmis çogu engelin kaynaklari üç asagi bes yukari bellidir. Yetersizlik duygusu, kendi bedenine karsi olumsuz bakis, mükemmeliyetçilik, bozuk aile iliskileri, düsükler, erkek çocuk beklentisi, taciz gibi kadinligin reddine neden olmus travmatik olaylar üreme düzenini bozan bilinçalti engeller duygularin birikmesine yol açar. Birikmis duygu yükü azaltildikça kadin kendini yeniden iyi hissetmeye baslar. Bu yeniden dogus, üreme eylemini tikanikliktan kurtarmaya ve normal beden islevlerinin geri dönmesini saglamaya yardim eder” seklinde konustu.

BASARI ORANI YÜKSEK

Dr. Uran, Amerika’da yapilan benzer programlara katilan ve kisir oldugu iddia edilen kadinlarda çocuk sahibi olma onaninin yüzde 55 oldugunun altini çizdi. “Özellikle nedeni açiklanamayan infertilite tanisi almis kadinlar bu çalismalar sonunda hamile kalabilmektedir. Ilginç olan çogu kadin baska bir tedaviye de gerek duymamaktadir. Bu oran en iyi tüp bebek merkezlerinde bile yüzde 24 civarindadir” dedi.

STRES VE ÜREME FONKSIYONLARI ARASINDAKI ILISKI…

Hiçbir sebep yokken ortaya çikan kisirlik, genelde stres kaynakli olarak tanimlaniyor. Dr. Bülent Uran “Sürekli stres kandaki kortizol hormonunu yükselterek yumurtlama ve üreme islevlerini düzenleyen GnRH isimli hormonun etkisini bozmaktadir. Bu olumsuzlugu asmak için öncelikle stresi asmak gerekir. Zihinsel düzeyde yapilan self-hipnoz, EFT, NLP, relaksasyon, meditasyon, nefes teknikleri ve olumlu imgeleme çalismalarinin sinir sistemi araciligiyla beden fonksiyonlarini düzenleyen hormon ve nöro-transmitterleri etkiledigi gösterilmistir” seklinde konusurken “Fertilite güçlendirme programlari strese neden olan duygusal yükü bedenden kaldirmayi ve beden enerjisini dengelemeyi hedeflemektedir. Ayrica bilinçaltinda hamile kalmayi engelleyen inançlar ortadan kaldirilmasi tek basina hamile kalmayi saglayici bir etki yaratacaktir” dedi

BAS AGRISI, UYKU BOZUKLUGU, YORGUNLUK DA GIDIYOR…

Dr Bülen Uran, “Zihin beden bütünlügünü hedefleyen grup çalismalarinin kadin sagligina son derece olumlu etki yaptigini görüyoruz. Bu çalismalarla kadinlar bas agrisi, uyku bozuklugu, yorgunluk, karin agrisi gibi stresin yol açtigi diger rahatsizliklardan da kurtuluyorlar” diye konustu.

TÜP BEBEK TEDAVI SÜRECI BILE BASLI BASINA BIR STRES KAYNAGI

Tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olmaya çalisan anne babalarin büyük bir stres altina girdigini ifade eden Dr. Bülent Uran, “Tüp bebek tedavisindeki çiftlerin zihinsel iyilesme programlarina katilmasi, teknikleri ögrenerek sürekli uygulamalari zorlu ve hayal kirikliklariyla dolu bu süreci daha katlanabilir hale getirecektir. Yine bilimsel çalismalar basit oto-hipnoz tekniklerini ögrenmis kadinlarin tüp bebek uygulamalari sonucunda hamile kalma sansinin iki kat arttigini göstermistir” seklinde konustu.

ANNE ADAYLARINA TAVSIYELER…

Dr. Bülent Uran, hamile kalmaya çalisan kadinlara basit bazi tekniklerle kendilerini rahatlatmalarini önerirken “Anne adaylarina, gevsetici bir müzik esliginde bebek sahibi oldugunu sürekli hayal etmesini, basit gevseme müzigi esliginde her gün 10 -15 dak meditasyonla zihninin dinlendirerek, basit EFT tekniklerini, kendilerine göre bebek olmasini engelleyen hangi olasi nedenler varsa o nedenler üzerine EFT yapmasini tavsiye ederim. Mesela anne, çocuk sahibi olmaktan, onu büyütmekten korkuyorsa, her ne kadar çocuk sahibi olmaktan korkan bir tarafim varsa da ben yinede çocuk sahibi olmayi seçiyorum cümlesini kendi kendine söyleyerek rahatlayabilir” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası