Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Günes Koruyucularini Daha Uzun Süre Güneslenmek Için Kullanmayin!

Uzmanlar her firsatta "Saglikli bronzlasmak yoktur. Bronzlasmak cilt yaslanmasini pesin olarak kabul etmek ve cilt kanseri riskini göze almaktir" uyarisinda bulunsa da, bu uyarilar, kararincaya kadar güneslenmemize engel olmuyor! Öyle ki, son yillarda sik sik tatile gitmek ve solaryuma girmek gibi degisen sosyal egilimler nedeniyle hem ‘foto yaslanma’ hem de ‘günese bagli cilt kanserleri’ artis gösteriyor. Dünya Saglik Teskilati’nin verdigi bilgilere göre; yilda yaklasik 66 bin kisi cilt kanserinden hayatini kaybediyor ki bu kayiplarin yüzde 80’inin nedeni, ‘melanom’ denilen tehlikeli bir cilt kanseri. Üstelik dünyada bu kanser türünün görülme sikligi her yil yüzde 3-7 oraninda artis gösteriyor. Acibadem Maslak Hastanesi Dermatoloji Uzmani Prof. Dr. Emel Erkek Durmaz, görülme sikligi giderek artan cilt kanserinden korunmak ve cildin erken yaslanmasini önlemek için korunma yöntemlerinin mutlaka uygulanmasi gerektigine dikkat çekerek, “Nasil olsa korunuyorum düsüncesiyle günesten koruyucu kremleri ‘günes altinda daha uzun süreli kalabilme’ amaciyla kullanmayin. Ürünün üstünde kaç saat koruyucu olduguna dair bilgiler bulunur. Bu bilgileri dikkatle okuyarak uygulayin. Hatta, camdan ultraviyole isinlari geçebildigi için bu kremleri balkonda ve pencere önünde otururken bile cildinize sürmeyi ihmal etmeyin. En önemlisi ise zararli ultraviyole isinlarinin yeryüzüne dik geldigi 10.00-16.00 saatleri arasinda kesinlikle güneslenmeyin” uyarisinda bulunuyor.

Günes isinlari cilt yaslanmasinin en önemli nedeni!

Günes isinlari cildimizde; günes yanigi, günes alerjisi, cilt yaslanmasi, kirisikliklar, sarkmalar, damar genislemeleri, kahverengi lekeler, tümör ve kanser gibi birçok ciddi tabloya yol açabiliyor. Ayrica ciltteki bagisiklik sistemini de baskilayarak uçuk gibi enfeksiyonlari da tetikleyebiliyor. Cilt yaslanmasinin en önemli nedeni günes isinlari. Öyle ki yaslanmanin yüzde 80 gibi yüksek bir oranindan günes sorumlu tutuluyor. “Foto yaslanma”olarak adlandirilan bu durum çogunlukla yüzde ve ellerde belirgin hale geliyor.

Bu uyarilari mutlaka dikkate alin!

· Özellikle beyaz, açik renk cilde sahip, mavi veya yesil gözlü, sari-kizil saçli, güneste çok çabuk kizaran ve yanan, sürekli açik havada çalisan ve spor yapan kisiler cilt kanseri için risk grubunu olusturuyor. Üstelik aralikli yüksek doz günes isigina maruz kalmak (yaz tatili), hayat boyu günese maruz kalmaktan (ör: çiftçi, güvenlikçi vs.) daha riskli.

· Dünyaya, 10.00 -16.00 saatleri arasinda ulasan günes isinlari cilt kanseri için daha fazla risk olusturuyor. Bu nedenle, cilt kanseri için risk grubunda iseniz mümkünse bu saatlerde disarida günes altinda kalmayin. Mecbursaniz yüksek koruma faktörlü ürün kullanmayi asla ihmal etmeyin.

· Beyaz tenli iseniz veya cilt kanseri öykünüz varsa 30 veya 50 koruma faktörlü ürün kullanmaniz uygundur. Koyu tenli iseniz 15 koruma faktörlü ürün yeterlidir.

· Hamileyseniz veya logusa döneminde iseniz leke olusumunu engellemek için yine 30 veya 50 faktörlü ürün kullanin.

· Çocukluk döneminde günes yaniklari cilt kanseri riskini artiriyor. Öte yandan ilk 18 yasa dek günesten korunmak, cilt kanseri riskini yüzde 78 oraninda azaltiyor. Bu nedenle çocugunuza düzenli olarak en az 15 koruma faktörlü ürün kullanin.

Günes Kremi Seçerken Nelere dikkat etmeli?

- Hem UVA hem UVB isinina karsi etkili ürün seçin:

UVB deri yaslanmasina ve kanserlere yol açan dalga boyu iken UVA UVB’nin bu kötü etkilerini artiran ve hizlandiran dalga boyudur.Bu nedenle etkili bir günes koruyucu hem UVA hem de UVB isinlarina karsi koruyucu özellige sahip olmali. Yani genis spektrumlu olmali.

- SPF Degeri En Az 15 Olan Koruyuculari Tercih Edin:

Günesten koruyucu kremlerde markaya nazaran koruma faktörü ve uygulama sikligi önem tasiyor. Bu kremlerin koruma faktörü (SPF) adi verilen numaralari mevcut. Etkili bir korunma için numarasi 15’ten büyük olan günesten koruyucu kremleri tercih edin. Yüz içinse beyaz iseniz faktör 30 veya 50 kullanin.

- Suya Dayanikli Özellikte Olmasina Özen Gösterin:

Cildinizin su içinde de günes isinlarindan korunabilmesi için suya dayanikli olan ürünleri tercih edin. Ancak bu ürünleri de deniz veya havuzdan çiktiktan sonra yine yenileyin.

- Cilt Alanina Uygun Formda Ürün Kullanin:

Günes koruyuculari; krem, losyon ve sprey gibi çesitli formlarda bulunuyor. Kremler yüz gibi sinirli alanlarda uygun iken losyon ve spreyler gövde, kollar ve bacaklar gibi genis yüzeylerde daha uygun oluyor.

- Uygun Yapida Koruyucu Alin:

Günesten koruyucular fiziksel ve kimyasal koruyucular olarak ikiye ayrilirlar. Fiziksel koruyucular UV isinlarini yansitan ve saçan inorganik pudralardir. Kimyasal koruyucular ise UV’yi emen organik bilesiklerdir. Bebeklerde, çocuklarda, hamilelerde ve hassas ciltli kisilerde fiziksel koruyucular (mineral filtreli ör: titanyum dioksit veya çinko oksit) tercih edilmeli.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası