Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ramazanda Kilo Almamak Için 10 Öneri

Ramazan ayinda yeme düzeninin degismesi ile birlikte metabolizma hizi yavasliyor, 12-15 saat uzun süre aç kalindigi için kan sekeri düsüyor ve vücut yeterli enerji alamadigi için bu dönemde “kitlik” sinyali almaya basliyor. Bu sinyalle birlikte vücut, enerji harcamasini düsürüyor ve sonraki ögünde alinan besinleri kendini korumak amaciyla depoluyor. Uzmanlar iste bu noktada uyarida bulunuyor; kitlik sinyali depolama islemiyle birlikte kilolari da beraberinde getirecegi için Ramazan ayinda özellikle uyulmasi gereken altin kurallari siraliyorlar. Acibadem Fulya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Müge Özyurt kitlik sinyaline karsi 10 altin öneri sunuyor.

Kitlik sinyalinin kilo aldirici etkisine dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmani Müge Özyurt, ayrica kalp yetmezligi olanlar, hipertansiyon hastalari, düzenli ilaç kullanmasi gerekenler, hamileler, çocuklar, özellikle insülin ignesi kullanan seker hastalarinin oruç tutmamasi gerektigine de dikkat çekerek, onlarin da bu altin önerileri dikkate almalari gerektiginin altini çiziyor. Ayrica, sindirim sisteminde gastrit, reflü, ülser gibi sikâyetleri olanlar ile özel tedavi sürecinde olan hastalarin da, doktorlarinin onayi ile diyetisyenlerinin önerilerine uygun olarak oruç tutabileceklerini belirtiyor.

Ramazan ayi boyunca saglikli ve formda kalmak isteyenler için bilgiler veren Müge Özyurt, altin önerilerini söyle siraliyor:

1. UZUN AÇLIKTA VÜCUDUN KITLIK SINYALINE KARSI AZ VE SIK BESLENIN:

Yeme düzeninin degismesi, ögün sayisinin ve sikliginin azalmasi gibi nedenlerle metabolizma hizi yavaslar. 12–15 saat gibi uzun süre aç kalindiginda kan sekeri düser. Vücut yeterli enerji alamadigi için bu dönemde 'kitlik’ sinyali almaya baslar ve enerji harcamasini %40’a kadar düsürür. Bir sonraki ögünde yenecek besinleri kendini koruma amaciyla depolamaya gider. Bu nedenle az ve sik beslenmeliyiz. (3 – 4 ögün gibi) Ara ve ana ögünleri atlamadan tüketmeliyiz.

2. HAZMI KOLAY, ENERJISI ÇOK BESIN TÜKETIN:

Kahvaltinin günün en önemli ögünü oldugunu hatirlayin! Bu nedenle mutlaka sahura kalkmalisiniz. Sahurda hazmi kolay, yüksek enerji içeren besinler tercih edilmelidir. Yeterli ve dengeli bir sahur ile gün boyu enerjik ve tok hissedebilirsiniz.

3. KOMPOSTO-SU-AYRAN ÜÇLÜSÜNÜ UNUTMAYIN:

Sahur ve iftarda yeterli sivi alimina (1,5 – 2 litre ) dikkat edin. Iftardan sahura kadar olan süreçte sik araliklarla su tüketmeye özen gösterin. Mide ve sindirim sistemini rahatlatacak bitki/meyve çaylari, sekersiz komposto, ayran gibi içecekleri tercih edebilirsiniz.

4. KÜÇÜK LOKMA KABIZLIGI ÖNLER:

Uzun süreli açlik nedeniyle barsak hareketlerimiz azalir ve sindirim sisteminin çalisamamasi nedeniyle kabizlik gibi problemler ortaya çikabilir. Iftar ve sahurda, birden yüklenerek çok miktarda ve agir yemekler yenildiginde asiri hazimsizlik ve gaz olur. Bu nedenle ögünlerinizi mutlaka çok küçük lokmalar halinde ve yavas yavas yemelisiniz.

5. POSAYI ARTIRIN:

Ramazan ayi süresince sindirim sisteminizin sagligi için; yeterli su ve sivi alimiyla beraber, posa içerigi fazla olan sebze yemegi ve yesil salata, miktarina dikkat ederek meyve, tam tahilli ekmek ve probiyotik yogurt tüketmeye özen gösterin.

6. PASTIRMA VE SALAMI UNUTUN:

Iftariyelikler, pastirma, salam gibi sarküteri ürünleri, kizartma, kavurma vb. yagli yiyeceklerden, hamur isleri, acili ve baharatli yemeklerden, serbetli-kizarmis tatlilardan mümkün oldugu kadar uzak durulmalidir.

7. DÖRT HURMA BIR PORSIYON MEYVEYE ESIT:

Orucunuzu hurma ile açmak isterseniz: 4 adet hurma’nin 1 porsiyon meyveye esit oldugunu bilerek uygun miktarlarda tüketebilirsiniz. Kan sekeri hassasiyeti olanlar baslangici hurma ile yapmak yerine, bir miktar besin tükettikten sonra tercih ederlerse daha saglikli olur.

8. PIDE YERINE ÇAVDAR-KEPEK EKMEGI YEYIN:

Ramazana özel ‘ramazan pidesi’nin orta boyunun sekizde birlik bir diliminin (1/8) bir dilim ekmek yerine geçtigini bilerek, uygun miktarlarda tüketebilirsiniz. Fakat burada bir hatirlatma yapmak istiyorum; beyaz unla hazirlanmis sicacik pide kan sekerinizi hizla yükseltir ve kisa süre içerisinde ayni hizla kan sekerinin düsmesine neden olur. Bu nedenle pide yerine kepekli, çavdar, tam bugday gibi esmer ekmek tercih edilmesi tokluk hissi saglamasi bakimindan da daha dogru olacaktir.

9. ÇORBAYLA BASLAYIN:

Sindirim sistemimiz beslenme biçimimizden çok etkilenmektedir. Hizli ve çok miktarda yemek yemek sindirim sistemini zorlar. Iftar ve sahurda birden asiri miktarda ve agir yemekler yenildiginde
hazimsizlik ve gaz sikayeti olur. Bu nedenle iftarda çorba gibi hafif yemeklerle baslangiç yapildiginda sindirim sistemi bunu daha çabuk tolore edebilir.

10. IFTARDAN SONRA YÜRÜYÜN:

Yavaslayan metabolizmayi hizlandirmak, barsak hareketlerini düzenlemek, kan sekeri dengesini saglamak, iyi kolesterolü artirmak için vazgeçilmez olan fiziksel aktiviteyi ramazan ayinda ihmal etmemekte fayda var. Iftardan 1–1,5 saat sonra, 20–30 dakika tempolu yürüyüs idealdir.

Ramazan için mönü alternatifleri:

(*Miktarlar ve içerikler kisilerin yas, kilo, boy, bazal metabolizma hizi, saglik durumlari ve begenilerine göre diyetisyen tarafindan planlanmalidir.)

SAHUR:

1. Alternatif:
2 dilim esmer ekmek + 1 dilim peynir + 1 adet yumurta ( haslama veya yagsiz omlet/menemen)
5 adet zeytin veya 2 adet ceviz içi
Domates, salatalik, yesillik

15 – 20 dk.sonra;
1 su bardagi yarim yagli veya yagsiz süt-yogurt-ayran
1 porsiyon meyve

2. Alternatif:
6 – 8 yemek kasigi az yagli sebze yemegi
1 dilim esmer ekmek veya 1kase çorba
1 kase yarim yagli/yagsiz yogurt ( tercihen probiyotik yogurt )
Bol salata ( 1tatli kasigi yag olabilir )

15 – 20 dk.sonra;
1 su bardagi yarim yagli veya yagsiz süt-yogurt-ayran
1 porsiyon meyve

Bu sekilde hazirlayacaginiz bir ögün karbonhidrat, yag, protein, posa, vitamin ve mineraller bakimindan yeterli ve dengeli olacaktir.

IFTAR:
1 su bardagi su ile orucunuzu açin;
1/8 orta boy pide veya 1 dilim esmer ekmek + 1 dilim (30g) peynir + 1–2 adet zeytin
1 kase çorba

*Ana yemege geçmeden önce 30–45 dakika ara vermelisiniz. Bu arada salata tercih etmeniz dogru olur. Salata hem açlik hissinizi baskilar hem de sizi oyalar. (Salatanizda 1 tatli kasigi yag, sinirsiz limon / sirke olabilir. )

Ana Yemek;
1.Alternatif:
6 yemek kasigi sebze yemegi ( 1kg sebze etsizse 2–3 yemek kasigi siviyag ile hazirlanmali )
2 yumurta büyüklügünde et / tavuk
½ kase yogurt veya 1kase cacik
1 dilim esmer ekmek veya 2 – 3 yemek kasigi bulgur pilavi

2.Alternatif:
4 yemek kasigi zeytinyagli sebze yemegi
3 – 4 adet izgara köfte veya 120gram tavuk veya 150 – 200gram izgara balik
1 dilim esmer ekmek
Bol salata

*Ana yemekten 1,5 –2 saat sonra ara ögün:
2 porsiyon meyve
1 su bardagi yarim yagli veya yagsiz süt / yogurt / ayran

Ramazan sofralarinin vazgeçilmezi olan tatlilardan sütlü veya meyveli olanlarini haftada 2 kez bu ögünde tercih edebilirsiniz. (Bir dilim güllaç veya bir kase sütlü tatli gibi )
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası