Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


IMPLANT HAKKINDA DOGRU BILINEN YANLISLAR !

Kök hücre çalismalarinin hizla ilerledigi 21.yüzyilda dogal dis üretme çalismalari da hizli bir sekilde devam etmektedir.Günümüzde implant destekli disler en mükemmel ve olgun dönemini yasamaktadir. Ancak yine de implantlarla ilgili yanlis bilgi ve fikir sahibi olabilmekteyiz.Dissizlige son veren bu harika uygulama ile ilgili Dis Hekimi Cansin Özgür dogru bilinen yanlislari sizler için açikliyor.

Implant uygulamasi sirasinda hastanin agri duymasi...

Implant uygulamasi sirasinda hastanin agri duyma olasiligi söz konusu bile degildir. Çünkü dogru uygulanmis bir anestezi sonrasinda hasta yapilan hiçbir uygulamayi hissedemez... Bu uygulama çesitliligi sinirsizdir. Lokal anesteziyle, uygulanan bölge ile beyin arasinda ileti sistemi belirli bir süreyle bloke olur. Böylece yapilan hiçbir islem kesinlikle beyin ve dolayisiyla hasta tarafindan hissedilemez.

Implant uygulamasi sonrasi hastanin agri duymasi...

Implant uygulamasi yapildiktan sonra hastanin agri hissetmesi durumu düsük de olsa, söz konusudur. Fakat islem prosedürün kurallarina uygun olarak yapildiginda bu çok sik yasanmaz... Bu tatsiz fenomenin hastalar tarafindan en hafif sekilde geçmesi için hekim tarafindan reçete edilecek ilaçlar vardir. Hastalarin bu ilaçlari harfiyen uygulamasi gerekmektedir. Bunun yaninda hastalarin uygulamasi gereken baska kurallar söz konusudur. Bunlarin basinda hastanin implant uygulanan bölgeden gelen kanin tükürülmeden yutmasi, tütün ve tütün muamüllerinin 48 saat süreyle kullanmamasi ve implant uygulamasi yapilan bölgeyi temiz tutmasi gelmektedir.

Bu uyarilara uyulmasi ve anatomik yapilara (sinirler vb.) zarar verilmemesi durumunda agri duyma olasiliga sifira çok ama çok yakindir.

Implantin çene kemigi ile uyum saglamamasi...

Implant, 1952 yilinda Per-Ingvar Brånemark tarafinda bulunmustur. Çalismalar ortopedi için yapilmistir. Maymunlar üzerinde ortopedik vidalar üzerinde yapilan çalismalar sirasinda bulunmustur. Maymunlarin bacaklarina uygulanan titanyum vidalarin çikartilmaya çalisilmasi sonrasinda çikartilmasinin çok ama çok zor oldugu kesfedilmistir. Sonrasinda bu titanyum yapinin çene kemiklerinde uygulanmasi düsünülmüstür ve bu konuda çok büyük bir basari elde edilmistir...

Implant titanyum alasimlarindan olusmaktadir. Zaman içerisinde bu yapinin yüzey özelliklerinde yapilan çalismalarla çene kemigi ile implant birbirinden ayrilmaz yapilar haline gelmistir... Yapilan arastirmalar implantlarin 15 yillik basarisinin %98,3 oldugunu göstermistir. Ama bu uygulamanin da bilimsel temellere dayanan kurallari söz konusudur. Dogru prosedürle uygulanan implanlarin (özel vakalar hariç), alt çenede 2-4 ay, üst çenede ise 3-6 ay süreyle üzerine çigneme islemini yapacak bir protez yapilmadan bekletilmesi gerekmektedir.

Protez yüklemesi yapildiktan sonra ise implant birçok anlamda disle ayni özellige sahiptir. Dolayisiyla iyi bir bakima ihtiyaci vardir (Dis firçalama vb.).

Bu kurallara uygun olarak yapilan implantlarin kaybedilmesi ihtimali %1 bile degildir.

Implant operasyonundan hemen sonra implantlarla çigneme islemi yapilabilir...

Özel durumlar haricinde bu durum söz konusu degildir. Implant uygulamasi sonrasi implantin yüzeyinde olusacak kemigin bir süre ile hiçbir çigneme travmasina ugramamasi gerekmektedir. Bu süre alt çenede 2-4 ay, üst çenede ise 3-6 aydir. Bu süre zarfinda implanttan bagimsiz olacak sekilde geçici protez uygulamalari yapilabilmektedir. Hasta bu bekleme sürecinde dissiz kalmamaktadir...

Dis çekimi isleminden hemen sonra implant uygulamasi yapilabilir....

Dis çekimi sonrasinda bazi özel durumlarda hemen implant uygulanabilmektedir. Bu durumun olusabilmesi için implantin yapilacagi alanda kesinlikle bir enfeksiyon belirtisi olmamasi gerekmektedir. Çünkü enfeksiyon varligi implantin kaybina sebep olacaktir. Bu sebeple dis çekimi sonrasi immediate implant uygulamasi dikkatle uygulanmasi gereken bir durumdur.

Implant uygulamasi pahali bir uygulamadir...

Tam aksine implant ilk bakista pahali bir uygulama gibi görünse de implant uygulamasi yerine yapilacak olan uygulamalar, çevre dokulara implanttan çok daha fazla travma yaratacagindan, ilk bakista bize maddi olarak daha uygun olan uygulmalar bize ileri dönemde çok daha maliyetli sonuçlar doguracaktir. Seçimlerimizi yaparken o günü degil çok daha uzun dönemleri düsünmek faydali sonuçlar doguracaktir.

Çene kemigi yetersiz olan hastalara implant uygulanmaz...

Teknolojideki ve bilimdeki hizli gelismeler sonrasinda, çene kemigindeki erimelerinde önüne geçilip ek cerrahi uygulamalarla bu durumlari önlemek kolaylasmistir. Su an çok nadir vakalara implant uygulamasi yapilamamaktadir.

Sonuç olarak implantla ilgili kulaktan dolma, gerçeklik disi bilgilerimizi bir kenara birakip, bir uzmandan bilgi almak, teknolojinin gelisimlerini takip etmek, dissizligi bir sikinti olmaktan çikarip, geride kalan tatsiz bir ani haline getirmektedir.

Cansin ÖZGÜR
Dis Hekimi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası