Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Derimizdeki sinsi düsman: Sigiller

Sigiller zamanla sayica artip büyüyerek tedaviye dirençli hale geçebilir

Halk arasinda kurbagaya dokunarak ya da parmakla yildiz saymanin neden olduguna inanilan sigiller çok sik görülen viral bir enfeksiyondur. Sigillerin bulasma sekli direk deriden kontak seklinde olup, virüsü tasiyan kisilerle temas, deriden deriye aktarilmasina neden olur. Bu nedenle de sigil tasiyan kisiler bunu diger aile bireylerine, arkadaslarina kolayca bulastirabilirler. Genital sigiller ise genellikle seksüel temas ile bulasir.

Sigiller insan papilloma virüslerinin sebep oldugu deri ve mukozalarin bölgesel kalinlasmasi ile karakterize bir deri hastaligidir. Sigiller Eski Yunanlilar ve Romalilardan beri bilinmektedir. 19. yüzyila kadar bu hastaligin frengi ve bel soguklugunun bir belirtisi oldugu düsünülmekteydi. Sigil mikrobu vücudun her bölgesinde bulunabilir. Cinsel bölge disinda yerlesen sigiller çocuklar ve genç eriskinlerde sik olarak izlenir. Kiz çocuklarda erkek çocuklara oranla daha sik izlenir. Kirsal bölgelerde kentlere oranla daha sik izlense de son yillarda kentlerde de giderek artan siklikta görülmektedir. Sigiller kisiden kisiye direk temas ya da dolayli olarak bulasik yüzey ve esyalarla temas ile bulasabilir. Deri üzerinde küçük yaralarin, çatlaklarin olmasi virüsün kolay bulasmasinda önemlidir. Küçük çocuklarda derideki küçük siyriklar, ellerden yüze, dizlere ve dirseklere yayilmasini saglar.

Sigiller zamanla sayica artip büyüyerek tedaviye dirençli hale geçebilir. Virüs ile temas eden kisinin bu virüse karsi bagisiklik sisteminin durumu da kolay bulasip bulasmamasini etkileyen önemli bir faktördür. Bayindir Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Pinar Öztas, ayak tabani yerlesimli sigillerin en sik yalin ayak yapilan faaliyetler ile ve kalabalik kullanilan havuzlardan bulastigini belirtti. “Ayak tabaninda nasirlar ile sik karisabilen taban sigilleri, özellikle kemik çikintilarin üzerinde olmamasi ile nasirlardan ayrilabilir. Sigiller el üzerleri ve ayak tabanlarinin yani sira sakal bölgesinde de izlenebilir. Tras sirasinda jilet ile virüsün yayilmasi kolaylasir. Tirnak kenarlari yerlesimli sigillerin tirnak yiyenlerde sik oldugu bilinmektedir. Bu durumlarda agiz içi ve disetlerine de bulastigi izlenebilmektedir” dedi.

Cinsel bölgelerdeki sigiller, en sik rastlanan cinsel yolla bulasan hastaliktir. Bunlar deri üzerinde 2-5 mm çapinda ‘et beni’ ne benzeyen ve genellikle de birden fazla odakta baslayip yayilan sigillerdir. Hastalarda makad etrafi ve kasik gibi kapali ve nemli ortamlarda hizla çogalarak karnabahar benzeri olusumlari meydana getirebilmektedirler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası