Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BURUN ESTETIGI YAPTIRANLARIN 3 SARTI: Güzel olsun, Nefes alayim, Morluk olusmasin

Estetik operasyonlarda hastalarin operasyondaki ve operasyon sonrasi beklentileri 10 yil öncesine göre farklilasti, artik bilinçli, ne istedigini bilen bir hasta profili olustu. Acibadem Bakirköy Hastanesi Kulak Burun Bogaz Hastaliklari Uzmani Dr. Naser Dadaszade, hastalarin burun estetigiyle ilgili baslica üç beklentisi oldugunu söylüyor: Iyi görünüs, iyi nefes alabilmek, estetikten sonra morluk ve sisligin olusmamasi.

Burun estetiginde birçok islem yaptiklarini belirten Dr. Naser Dadaszade, her hastanin özel oldugunu, dolayisiyla burun estetiginden beklentilerinin de burnundaki dis görüntü ve iç sorunlarla sekillendigini söylüyor. Burun içindeki C seklinden kaynaklanan sorun yüzünden olusan deviasyon nedeniyle saglikli nefes alip vermenin mümkün olmadigini anlatan Dr. Dadaszade, estetik operasyonlarda en çok düzeltme yaptiklari kusurlari söyle siraliyor:

- Deviasyon olunca burun içindeki egriliklerden, kikirdak yapilarin bozulmasindan dolayi kisi nefes alip vermekte zorluk çeker. Saglikli bir solunum yapamadigi için gerek gündüz, gerekse gece nefes alip verirken sorun yasanabilir.

- Burnun disinda egri, kemerli, genis bir görüntü varsa düzeltiyoruz.

- Burun ucunda düsüklük olmasi, hem kadinlarin hem erkeklerin düzeltilmesini istedikleri kusurlar arasinda yer aliyor.

- Burun estetiginde kusurlari düzeltirken burun ucuyla dudak arasinda bulunan, kadinlarda ve erkeklerde kendine özgü açilari saglamak lazimdir. Kadinlarda burun ucu, erkeklere göre daha kalkik olmalidir.

- Özellikle erkeklerde gördügümüz ve ‘boksör burnu’ dedigimiz genis burun yapilarini düzeltirken de dogal bir görüntü yaratmaya çalisiyoruz. Genis bir burnu çok fazla daraltmak da hastanin burun deliklerinin küçülmesine neden olacagindan nefes alip vermeden ciddi sikintilara yol açacaktir.

- Eger burun içinde etler varsa bunlari radyofrekans yöntem ile küçültüyoruz, buradaki fazla etleri kesmiyoruz. Artik yaptigimiz estetik operasyonlarda kanama, sislik, morluk olmuyor. Oysa eskiden estetik operasyon olmak demek, gözaltinda morluklarin olusmasiydi. Ayni sekilde kanamalar, sislikler de vazgeçilmezdi. Simdi bunlarin hepsi ortadan kalkti.

- Teknoloji burun içi ameliyatlarini çok kolaylastirdi, artik insanlar bu ameliyatlardan korkmuyor. Kullandigimiz özel silikonlar, tamponlar sayesinde hastalarin ameliyat sonralari rahat geçiyor.

GÜZEL BURUN DA IYI NEFES ALABILIR

Bundan 10 yil öncesine kadar estetik yapilan burunlarda güzelligin ön planda olduguna dikkati çeken Dr. Naser Dadaszade, artik günümüzde hem güzel, dogal görünen, hem de iyi nefes alabilen burunlar yapmaya özen gösterdiklerini söylüyor. Ancak burun estetiginde güzel görünüm saglama ve iyi nefes fonksiyonlarinin ayni ameliyat seansinda yapilmasinin önemine deginen Dr. Dadaszade, bunun nedenini söyle açikliyor:

“Deviasyon ameliyatini ve estetigi ayni seansta yapmamizin nedeni, burun içinden çikan parçalari içerde destekleyici unsur olarak kullanmamizdan kaynaklaniyor. Deviasyon sorunu olan kisi alti ay sonra estetik isterse, kulak ve kaburgadan kikirdak alip greftv olarak kullanmak gerekebiliyor. Ancak bu yöntemin bazi zorluklari var. O nedenle bir ameliyatta her iki islemi tamamlamak daha uygundur.”

ESTETIKTEN SONRA BURNUNUZA IYI BAKIN

Estetik operasyondan sonra hastalarin burunlarina özen gösterilmesi gerektigini belirten Dr. Naser Dadaszade, estetigin ardindan dikkat edilecek konulari söyle siraliyor:

- Ameliyattan bir ay sonra günes gözlügünü serbest birakiyoruz. Bu süre içinde operasyon geçiren hastanin günese çikmamasi, güneslenmemesi, solaryuma girmemesi lazim.

- Havuza, denize bir ay içinde girilebilir.

- Ameliyattan sonraki ilk 1-2 ay için gözlük ve lens önermiyoruz, lens yüzünden enfeksiyon olusabiliyor.

- Ilk iki hafta yüzüne su degdirmesini önermiyoruz. Tazyikli suyun altinda yüze ve burna su degmemesi lazim.

- Çok fazla gülmek, burun hareketi yapmak uygun olmayabilir.

- Burun estetiginden sonra sislik, morluk olmuyor, olsa da hafif oluyor, 3-5 gün içinde kayboluyor.

- Kisinin basini yukarda tutarak yatmasi gerekiyor, asagida yatilirsa ödem olusuyor.

- Tatile gidildiyse bir ay kadar bir süre havuza ve denize atlamamak gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası