Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamilelikte Ilaç Kullanimi!

Saglik Bakanligi’nin web sayfasinda yayinlanan ve ilaç kullanimina iliskin önerilere yer verilen duyuruda, hamilelik döneminde ilaç kullaniminin son derece önem tasiyan bir konu olduguna dikkat çekildi.

Bebekte anormallikler olabilir

Saglik Bakanligi yaptigi açiklamada,"Hamilelik sirasinda kullanilan ilaçlarin dogacak bebege geçisi söz konusudur. Bunun sonucunda da dogacak bebek üzerinde anormallikler olabilir" dedi.

Hamilelik süresinde kullanilan ve aralarinda ilaçlarin da bulundugu kimyasallarin ana rahmindeki bebek için ciddi riskler tasidigi ifade edilen duyuruda, söyle denildi: “Hamilelik sirasinda kullanilan ilaçlarin dogacak bebege geçisi söz konusudur. Bunun sonucunda da dogacak bebek üzerinde anormallikler olabilir. Ilaçlarin dogacak bebek üzerindeki olumsuz etkileri, çesitli organlarin yapilarindaki ya da fonksiyonlarindaki anormallikler, büyümenin gecikmesi veya davranissal bozukluklar seklinde olabilir.

Diger taraftan, hamilelikte toplam vücut sivi miktari artar, karaciger ve böbrek fonksiyonlarinda degismeler olur. Bunlarin sonucunda, ilaçlarin vücuttaki dagilim ve atilimi degisir. Bu durumda ise bazi ilaçlarin dozlari yetersiz kalarak tedaviyi etkisiz kilar. Hamile için ihtiyaç duyulan ilaç dozu hamilelik ilerledikçe genellikle yükselir, dogumdan sonraki devrede ise düser.”

Uyarida, hamilelik boyunca ve emzirme döneminde ilaç kullaniminin hassas bir dengenin devam ettirilmesini gerektirdigi ifade edilerek, bebegin ilaç kullanimindan zarar görmesine izin verilmemesinin yani sira bir hastaligin yeterli tedavi edilmemesinden dolayi annenin veya bebegin zarar görmemesinin saglanmasi gerektigi vurgulandi.

ILAÇLAR ANNE SÜTÜNE GEÇER

Ilaçlarin, emziren annelerin sütüne geçerek bebeklerinde istenmeyen yan etkile yol açabildigini bildirilen duyuruda, su uyarilarda bulunuldu:

Eger annenin ilaç kullanmasi gerekiyorsa, ilaci, emzirmeden hemen önce ya da hemen sonra almasi en dogrusudur. Böylece, ilacin anne sütüyle bebege geçisi büyük ölçüde engellenmis olur.

Eger hamileyseniz ya da böyle bir olasilik söz konusu ise birçok ilacin hamilelikte kullaniminin güvenli olup olmadigi konusunda kesin kanitlar bulunmadigini; bazi ilaçlarin dogacak bebekte çesitli üzücü sonuçlara neden olabilecegini; hamilelikte (özellikle ilk üç aylik dönemde) hekim önerisi disinda kesinlikle ilaç kullanilmamasi gerektigini unutmayin.

Hamilelikte ilaç kullaniminin tasidigi risklerin yalnizca ilk üç aylik dönemle sinirli oldugunu da düsünmeyin. Hamile ya da emzikli iseniz, bu durumu hekiminize ve eczaciniza bildirmeyi unutmayiniz.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası