Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anne adaylari asiri sicaklarda nelere dikkat etmeli?

Medipol Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Bahar Çaglar, anne adaylarina yazin disari çikarken ince, açik renk giysileri tercih etmelerini öneriyor.

Medipol Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Bahar Çaglar, yaz aylarinda sicakliklar arttikça özellikle hamilelerin isidan daha çok etkilendigini söyledi. Gebelik haftalari ilerledikçe kilo, vücut isisinin ve ödemin arttigini belirten Op. Dr. Bahar Çaglar, “Akciger kapasitesi azaliyor ve gebeler için sicaktan korunmak daha da önemli oluyor” dedi.

Anne adaylarina yazin disari çikarken ince, açik renk giysileri tercih etmelerini öneren Op. Dr. Bahar Çaglar, söyle devam ediyor: “Mümkünse öglen vakitleri sabah (11:00’dan sonra ve aksam üstü 16:00’dan önce) günesten korunmalidirlar. Yüksek faktörlü, kendi cilt tiplerine uygun koruyucu kremler sapkalardan destek alabilirler. Vücudun sivi ihtiyaci artacagindan günde en az 10 bardak (2-2.5 lt) su tüketmeleri önerilir. Çok sicak günlerde veya egzersiz yaparken bu ihtiyaç 15 bardaga (3 lt) kadar çikmaktadir. Böylece gebeligin ilk aylarinda sik karsilasilan hipotansiyon önlenmis olur.”

Az yagli ve tuzlu yiyecekler

Beslenmede bol sivinin yaninda az yagli ve az tuzlu yiyecekleri öneren Op. Dr. Bahar Çaglar, “Yazin rahatlikla bulabilecegimiz taze sebze meyve en ideal besinlerdir. Protein destegi için et, süt, yogurt unutulmamalidir. Sik sik ve az az yemek gebelikte mide sikayetlerini azaltir” diye konustu.

En ideali yüzme

Op. Dr. Bahar Çaglar, anne adaylari için en ideal sporun yüzme oldugunu hatirlatarak, imkani olmayanlar için günün erken saatlerinde yapilacak hafif tempolu yürüyüsün de yeterli olacagini dile getirdi. Sicakta terlemeyle beraber nemli kalan bölgelerde enfeksiyonlarda artis olabilecegini aktaran Op. Dr. Bahar Çaglar, “Sik olarak ilik dus almak, iyi kurulanmak gerekmektedir. Sikayet (idrar yanmasi, vajinal akinti) olustugunda erken doktora basvurmak önemlidir” dedi.

Doguma yakin haftalarda uzun yolculuklar tavsiye etmediklerini ifade eden Op. Dr. Bahar Çaglar, sunlari kaydetti: “Yapilan araba seyahatlerinde mümkünse arka koltukta uzun oturus pozisyonunda, bacaklari yerden kaldirarak yolculuk edilmesi uygundur, mümkün olmuyorsa seyahat esnasinda 2 saatte bir mola vererek ve kisa yürüyüs yaparak bacaklarda olusabilecek ödemi azaltilabilir. Yolculuk esnasinda bacak germe egzersizleri yapilabilir.”

Anne adaylarinin temizliginden emin olduklari havuz ve denize, günesin dik gelmedigi saatlerde rahatlikla girebilecegini de açiklayan Op. Dr. Bahar Çaglar, önerilerini söyle tamamladi: “Yüzmek ve dus almak gebeligin son aylarinda olusan gece uykusuzluguna da iyi gelecektir. Ayrica hamileler cilt lekelenmelerine yatkindirlar, hamilelikle olusan ‘kloazma’ adi verilen gebelik maskesi kozmetik bir sorun yaratabilir. Günes de bu lekeleri arttirir, uzun süren korunmasiz günes banyolari ve solaryum önerilmez.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası