Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“GÖZÜNÜZE BIRSEY BATTIGINDA BASTIRMADAN BOL SU ILE YIKAYIN”

Gözümüze yabanci cisim veya kimyasal madde kaçarsa ne yapariz? Kalici körlüge kadar gidebilen kritik birkaç dakikada yapilmasi gerekenleri Dünyagöz Hastanesi ‘nden Op.Dr. Murat Ün, söyle özetliyor; “Yüzünüzü yukari dogru çevirin. Gözünüzü bol su ile yikarken, göz kapaklarinizi elinizle tutarak kaldirip, su ile yikayin. Sakin bezle silmeyin. Göze veya kapaklarina asla bastirmayin. Bunlari yaparken bir taraftan da doktora yetisin.”

Vücudumuzda kendini yenilemeyen tek organ gözümüz. Peki ya görebilme gibi son derece hayati fonksiyon tasiyan bu organimizi tehlikeli durumlarda nasil korumaliyiz? Bir cisim battiginda veya kimyasal bir sivi kaçtiginda nasil hareket etmeliyiz? Doktora gidene kadar geçirilen birkaç dakika göz sagligimiz açisindan son derece kritik. Zira yanlis müdahale ile kalici körlüklere uzayan bir riski beraberimizde tasiyoruz. Dünyagöz Hastaneler Grubu’ndan Op.Dr.Murat Ün, acil durumlarda göze yapilacak ilk yardimin önemini su cümlelerle özetliyor: “Göz sagliginda ciddi yaralanmalar dogru ilk yardimla körlügü önler. Yanlis ilk yardim körlüge neden olur. Olay meydana geldikten sonra geçen 2-3 dakika hayati önem tasiyor.”

KIMYASAL MADDE KAÇTIGINDA...

Sayet kuvvetli bir kimyasal madde (örnegin pil asiti, kezzap, laboratuar veya endüstriyel eriticiler, zehirler, kireç tozu) gözün saydam kismina (kornea) atilirsa korneanin normal saydamligi hizla bozulur. Dakikalar içinde hatta madde çok güçlü ise saniyeler içinde korneanin hassas hücreleri yanar. Bu durumda acil olarak yapilacak ilk yardim, gelecekte yapilabilecek herhangi bir tedaviden çok daha önemlidir. Derhal gözü yikayarak kimyasal maddeyi uzaklastirmalisiniz. Gözü hemen yikayin. Bunu yapmazsaniz birkaç dakika içinde gözde kalici körlük gelisecektir. Gözü normal su ile yikayin. Antidot aramayin. Hastanin yüzünü yukari çevirin ve gözüne suyu dökün. Dogal olarak bu hastanin hosuna gitmez ve yanigin yaptigi agri ve soguk suyun iritasyonu nedeniyle gözlerini sikarak kapatir. Göz kapaklarini tutarak açmaniz gerekir. Göz veya gözkapaklarina bastirmayin. Kaslarina veya yanagina bastirin. Hastaya yikamanin önemini anlatin. Hastayi kovalarca su dökerek bogmaniz gerekmez, nazik bir akinti halinde yikamaniz yeterlidir. Kuvvetli bir alkali söz konusu ise gözü en az 15 dakika yikamalisiniz. Önemsiz yaniklarda o kadar uzun süre yikamaniz gerekmez. Ancak, gerçekten kötü bir maddeyi gözden uzaklastirmak için birkaç dakika yeterli degildir. Farzedin ki hiç su bulamadiniz. Irritan olmayan herhangi bir baska siviyi da kullanabilirsiniz. Irritasyon olmadan içebiliyorsaniz gözü de o siviyla acil durumda yikayabilirsiniz. Süt, alkolsüz içkiler, portakal suyu, çukulata sütü bu tip herhangi birsey ise yarar.

KANAYAN GÖZÜ BEZLE TEMIZLEMEYIN

Göze kirik cam parçasi, sivri bir tel, diken veya uçan bir metal parçasi girdiginde en korkunç olay gerçeklesmis olur. Giris deligi çok küçük bile olsa göz içine mikrop tasiyarak apse olusumuna ve körlüge yol açar. Daha büyük bir yara agzi gözün hassas yari sivi yapilarinin disari kaçmasina neden olur. Böyle bir göze basinç uygulanmasi göz içeriginin daha kolay disari firlamasina yol açarak felaketle sonuçlanir. Tabii bir gözde böyle bir kesi meydana gelirse kanama olur veya kesi yerinden sivi disari çikar. Yaralanan bir insanin yanagindan kan veya sivi sizarsa ne olur? Dogal olarak insan kosar ve bir havlu veya bezle kani temizler. Bunu yaparken göze basinç yaparsa gözün bosalmasina neden olur. Lütfen bunu yapmayin. Kesik bir gözün yakinini silmeyin veya bastirmayin. Hastanin gözünü silmesine izin vermeyin. Mümkünse bir kapakla göz kapatilmalidir. Kagit bir fincanin yarisini kesip kenarlarini asagiya dogru kestikten sonra yanlara dogru açarak bir kapak yapilabilir. Tüm izciler kanayan bir yaraya baski uygulayarak kanamanin durduruldugunu bilir. Bu dogrudur ama göz için degil. Kanayacak kadar kötü yaralanmis bir gözü böyle bir basinç mahveder. Birakin kanasin! Bir süre sonra duracaktir ve kanama hastanin ölümüne yol açmaz. Tabii ki, tüm delici yaralanmalar acil müdahale gerektirir. Bunlar ciddi, acil durumlardir.

TOZ GIREN GÖZÜ OVUSTURMAYIN!

Herkesin gözüne sinek veya toz parçasi kaçmistir. En önemlisi gözün içine birsey kaçinca ovusturulmamasidir. Çünkü yabanci cismin korneayi çizmesine neden olabilir. Kornea içine gömülmüs bir toz parçasina ilk yardimi yapan kisi dokunmamalidir. Tüm yapmaniz gereken bir kagit ve bez parçasini kivirip ucuyla yabanci cismi silerek almanizdir. Bu fazla bir aciya neden olmaz. Bazen partikül gözün üst yarisindadir. Bunlari almak daha güçtür. Üst kapagi yukari çekerken hastaya asagi bakmasini söyleyin. Bazen yabanci cisim kapagin orta yüzündedir. Bunu almak için kapak ters çevrilmelidir. Göz hala batmaya devam ediyor ve siz de problemi göremiyorsaniz bir doktora göstermek gerekir. Hasta bir metal üstüne metalle vuruyorken yabanci cisim gözüne firladi ise küçük bir çelik parçasi gözü delerek içeri girmis olabilir. Böyle bir yaralanma yüzeyde görülemeyebilir. Bazen hemen hemen hiç agri olmaz. Bu tip yaralanmalarda dikkatli olun. Koruyucu gözlük takmadan böyle bir is yapmayin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası