Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIS ESTETIGINDE EN POPÜLER ISLEMLER

Estetik anlayisinin sürekli degistigi günümüzde disler yüz estetiginin en önemli tamamlayici unsurlarindan biri olarak kabul edilmektedir. Düzgün ve beyaz dislere sahip olmak için ortodonti, implantoloji, periodontoloji gibi çesitli dis hekimligi uzmanlik alanlari ve estetik dis hekimligi tekniklerinden yararlanilabilir. Dis Hekimi Protez Uzmani Çagdas Kislaoglu tarafindan uygulanan gülüs tasariminda saglik, dogallik ve fonksiyon birlestirilerek, kisiye özel ideal bir gülümseme saglaniyor.

Dis Beyazlatma

Is hayatinin rekabetçi ortaminda yönetici ve çalisanlarin dis estetigine olan ilgisi gün geçtikçe artiyor. Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu, psikolojik sorunlara yol açabilen renk ve sekil bozukluklarinin giderilmesi için en çok tercih edilen yöntemleri açikladi.

Dis estetiginde en çok uygulanan yöntemlerden beyazlatma islemi ile dislerinizin dogal rengini beyazlatarak dislerinizi daha isiltili bir hale getirmek mümkün. Bu yöntemde soguk isik altinda 1 saat gibi bir süreçte dislerin üzerine sürülen özel beyazlatici jelle dislerin içindeki prizmalar arasinda birikmis olan leke yapici artiklarin temizlenerek disler beyazlatilir.

Dislerdeki sarilik ya genetik ya da ilerleyen yasla beraber ve yeme içme aliskanliklarina bagli olarak gelisebilir. Iki farkli beyazlatma yöntemi vardir.

Ev tipi beyazlatmada, dis hekimi tarafindan dislerinizin üzerine takmaniz için agiz ölçünüze uygun kaliplar hazirlatilir. Bu kalibin içerisine bir ilaç konulur ve beyazlatilacak dislerin üstüne yerlestirilir. Günde ortalama 4–6 saat takilmasi gerekir. Ikinci ise muayenehanede uygulanan beyazlatma islemidir. Dislerdeki gözeneklerin temizlenmesinde hidrojen peroksit yani oksijenli su veya türevi karbamid peroksit içerikli jeller kullaniliyor. Bu maddeler 45 dakika süreyle lazer isigi verilerek aktive edilip beyazlama gerçeklesiyor.

Dis beyazlatma isleminde kullanilan etken malzeme çok önemlidir. Mutlaka dis hekiminizin önerdigi sistemi kullanmaniz gerekir. Disarida marketlerde satilan ürünler dis ve çevre dokulara zarar verebilir.

Ev tipi dis beyazlatma islemi ortalama 5 gün sürer. Muayenehanede yaklasik 1 saatte uyguladigimiz lazerle dis beyazlatma isleminde ise sonuç hemen alinir.

Aliskanlik ve agiz bakimina bagli olarak beyazlik uzun süre korunabilir. Yine de bu süreçte beyazlatici dis macunlari ile tedavi desteklenebilir.

Porselen Lamina

Tirnak kalinliginda, istenen renk, boy ve formda özel olarak hazirlanmis bir porselen tabakasinin disin ön yüzüne yapistirilmasi teknigi olan porselen laminanin uygulama alanlari;

• Dis beyazlatma yönteminin yeterli olmadigi asiri koyu renkli disler,

• Çarpma sonucu olusan kiriklarin tedavisi,

• Ön dislerdeki araliklarin kapatilmasi,

• Çürük ve asinma nedeni ile gülüs hattinda görünen dislerin kaplanmasi gereken durumlardir.

Dis Pirlantasi

Dis bir miktar asindirilarak ya da asindirilmadan direkt olarak yapistirilan kristaller artik çok ragbet görmese de uygulatmak isteyenler olabiliyor. Popüler olan agiz takisi pirlanta ise sadece dis hekimi tarafindan uygulanir. Disin yüzeyine tasin sivri kismi kadar küçük çapli kavite açilarak uygulanir ve ömür boyu kullanilabilir.

Incognito

Incognito, degisik maloklüzyonlara sahip birçok vakada kullanilabilen yüksek teknolojiye sahip bir apareydir. Tamamen görünmez olmakla beraber temizlenmeleri kolaydir ve tedavi oldugunuzu yalnizca siz ve size tedaviyi uygulayan ortodontistiniz bilir. Incognito apareyler tamamen kisiye özel dizayn edilir ve üretilir. Böylece hastaya maksimum konforu saglarken en mükemmel sonuçlarin elde edilebilmesini saglar. Incognito apareylerinde kullanilan hem teller hem de braketler teknolojinin son ürünü olan cad/cam teknolojisi ile üretilmektedirler.

Incognito günümüzde dünyada en yaygin sekilde kullanilan lingual tedavi sistemidir. Incognito ile genç ve eriskin fark etmeksizin hemen hemen tüm vakalar tedavi edilebilir. Nikel içermemesi sebebiyle anti-alerjenik özellige sahiptir ve temizlenebilmeleri çok kolaydir. Tedavi sonucunda mükemmel sonuçlar elde edilir. Braketlerin ve tellerin kisiye özel düz dizayni maksimum hasta konforu ve apareylere en kisa zamanda en iyi sekilde alisilmasini saglar.

Pembe Estetik

Saglikli dis eti açik pembe renkte, dise ve kemige sikica yapismis olup, portakal kabuguna benzer parlak ama pütürlü bir görünümde olmalidir. Estetik bir gülümseme yalniz beyaz, muntazam dislerle degil, bu dislere uyumlu dis etleri ile mümkündür. Estetik diseti uygulamalarinin adi pembe estetiktir. Dis etlerinin sagligi, rengi ve seviyesi dis estetigini tamamlar. Uyumlu ve temiz bir gülüs saglamanin ilk adiminin dis ve dis eti uyumunu saglamaktir.

Pembe estetik adi verilen dis eti bölgesinde en çok karsilasilan sorun, gereginden fazla görünen dis etleri ya da asimetrik dis eti seviyeleridir. Lazerle yapilan gingivoplasti adi verilen küçük bir operasyon ile bunlari düzeltmek mümkündür.

Bu tedavide hastaya yapilacak lokal anestezi ile hasta hiçbir sey hissetmeden lazerle fazlalik olan bölge çikariliyor. Yapilan cerrahi uygulamaya ragmen gülümseme sirasinda dis etleri görünüyorsa burun deliginin altindaki iki noktaya botoks uygulamasi yapilabilir. Böylece ifade degisikligi olmaksizin üst dudak bir miktar düser ve dis etleri görünmez. Burada önemli olan, yüz kaslarini çok iyi bilmek ve dogru noktalara uygulama yapmak.

Kristal Destekli Kaplamalar

Bu konuda yapilan arastirmalar sonucunda artik kaplama dislerde hatta köprülerde dahi metalsiz kristal destekli porselenler kullanarak disin dogal yapisini birebir taklit edebilen ve isigi geçirebilen sabit protezler yapmak mümkün. Ayrica tamamen seramik, metal içermeyen bu disler katman katman islenerek disin tüm dokulari da renk ve tonlama olarak taklit edilebiliyor.

Implant

Günümüzde dis implantlari, tartismasiz olarak dogal dislere en iyi alternatiftir. Geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konusma ve çigneme fonksiyonu saglarken, yüzünüzde dogal bir görünümü de beraberinde getirir.

Dis implantlari kaybedilen dislerin yerine çene kemigi içine yerlestirilen ve kemik ile kaynasarak dogal dis kökü görevi üstlenen elemanlardir. Bu elemanlar doku dostu olan titanyum metalinden üretilir ve vücut tarafindan kolayca kabul edilir. Hiçbir yan etkisi yoktur ve yetiskin her insana uygulanabilir.

Arka azi dislerinin tümünün kaybedildigi durumlarda takip çikartilan iskelet protezler yerine, arka bölgeye implant yerlestirilerek sabit köprü yapilabilir. Tek dis kayiplarinda boslugun doldurulmasi için, iki yandaki disler küçültülüp üç üyeli köprü yapmak yerine, yandaki saglikli dislere dokunmadan implant yerlestirilir ve üzerine kron yapilabilir. Dissiz agizlarda alt protezi yerinde durmayan kisiler yemek yeme, gülme ve konusmada zorluk çekerler. Bu gibi durumlarda iki seçenek vardir. Protez tamamiyla alinip yeterli sayida ( 6–8) implant yerlestirilerek sabit köprü yapilabilir veya çenenin ön bölgesine (2–4) implant yerlestirilerek mevcut protez daha stabil hale getirilebilir Sonuç olarak; ister tek dis, isterse birden fazla dis eksikliginde implant kullanilabilir. Her yastan insana implant tedavisi yapilabilir.

Estetik Dolgular

Günümüzde estetik dolgular çürük dis tedavisinde, amalgam dolgularin degistirilmesinde ve dislerin formunun yeniden biçimlendirilmesinde kullanilmaktadir. Son teknolojiler sayesinde yapilan dolgular kendi disinizin renginde ve formunda olur.

Dis Hekimi ve Protez Uzmani
Çagdas Kislaoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası