Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ramazanda hizli ve fazla besin tüketimi kalp krizini tetikliyor

Mutlaka sahur yapilmali, doygunluk kapasitesi yüksek ve lifli besinler tercih edilmelidir

Ramazanin yaz aylarina denk gelmesi ile hem gün içinde oruç tutulan sürenin uzun olmasi hem de hava sicakliginin yüksek degerlere ulasmasi oruç ibadetini yaparken bazi konulara ekstra önem verilmesini gerektirmektedir. Bayindir Hastanesi Içerenköy Beslenme ve Diyet Uzmani Dyt. Pinar Kural Enç, yaz aylarinda oruç tutanlarda yemekten sonra üsüme ile birlikte halsizlik ve uyku hissi görülebilecegini belirterek, iftarda hizli ve fazla miktarda besin alinmasinin kan sekeri regülasyonunun bozulmasina neden olduguna dikkat çekti.

Son yapilan bilimsel çalismalar, yogun bir ögün sonrasinda kalbe binen yük nedeniyle kalp krizi riskinin yüksek oldugunu göstermektedir. Bu nedenle oruç tutulmayan saat diliminde belli araliklarla yavas yavas ve az miktarda beslenilmelidir. Ögün sayisinin ikiye düsmesi hiç ara ögün yapilmayacagi anlamina gelmemelidir. Sahurdan baslayarak planli bir sekilde saatleri bölerek beslenmeye dikkat edilmelidir.

Besinlerin sindiriminin kolaylasmasi ve ertesi gün susuzluk hissinin yasanmamasi için yemek arasinda yeterli sivi alinmali ve mümkün oldugu kadar sulu yemekler tercih edilmelidir. Sahurda 3 bardak, iftardan sonra da saat basi bir bardak su tüketerek 8 -10 bardak su tüketimine özen gösterilmelidir. Susuzlugu gidermek için meyve suyu, asitli içecekler yerine bol bol su tüketilmelidir. Çay ve kahve tüketimi yemekten 45 dakika sonra yapilmalidir.

Özellikle sahurda kan sekerini çabuk düsüren beyaz ekmek, pilav, tatli, patates ve konsantre meyve suyu yerine; kepekli ekmek, süt, peynir, yumurta, domates, salatalik gibi yiyeceklerin tercih edilmesi gün içinde açlik hissinin daha az duyulmasini saglayacaktir.

Iftarda agir yagli yiyecekler yerine çorba, etli sebze yemekleri, salata, yogurt, kepekli ekmek tercih edilmelidir. Yemekler çok sicak veya çok soguk olmamalidir. Yemeklerin yavas tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Iftardan sonraki ara ögünde sütlaç, muhallebi, güllaç, meyve tatlilari, dondurma gibi hafif tatlilar tercih edilmelidir. Meyve tüketimi ihmal edilmemelidir.

Oruç tutan kisiler, eger bir zorunluluk yok ise, çok sicak havalarda disariya çikmamaya özen göstermelidir. Disari çikmak gerekiyorsa sabah erken ya da aksamüstü saatler tercih edilmeli, bol ve açik renk giysiler kullanilmalidir. Yaz mevsiminde çok kalabalik ve sicak ortamlarda bulunmak hem sivi kaybi; hem de kan sekerinde düsme gibi durumlar yaratacagindan bu konuya da dikkat etmek gerekmektedir. Sivi kaybi ile birlikte direkt günes isigina maruz kalma olursa sicak çarpmasi tablosu da gelisebilir.

Oruç tutmak, gebe ve emzirme dönemindeki kadinlar, büyüme çagindaki çocuklar, yaslilar, yolculuk yapanlar, sindirim problemi olanlar, tansiyon ve seker hastaligi olanlar, psikolojik hastaligi olanlar ve yogun egzersiz yapan sporcular için sagliksizdir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası