Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Vücudumuzun 7 Enerji Kaynagi!

Uzmanlar, insan vücudunun bagisiklik sisteminin en büyük silahi ve sagligin sigortacisi konumundaki vitaminlerden B-2'nin, özellikle gözler açisindan çok önemli oldugunu belirttiler.

Folik asidine dikkat çekiliyor

B-6 vitamininin ise 'mekanizmanin depresyona karsi direnmesini saglayan serotonini olusturdugunu' bildiriyor. Uzmanlar, Hücre olusumunu saglayan folik asidin vücutta azalmasi kanser ve kansizlik olusturuyor

Uzmanlar, kemiklerin ve dislerin güçlenmesinin, alinan kalsiyum miktariyla dogru orantili oldugunu vurguluyor. Uzmanlar, magnezyumun, proteinlerin kana karismasini, kaslarin ve sinirlerin düzenli sekilde çalismasini sagladigini ifade ederken, kanin, oksijeni vücuda dagitmasini saglayan hemoglobinin, demir sayesinde olustugunu kaydediyor. Uzmanlar, çinkonun, bagisiklik sisteminin saglikli sekilde çalisabilmesi bakimindan bolca ihtiyaç duyulan bir mineral oldugunun da altini çiziyor.
Uzmanlar, saglikli bir hayatin "Olmazsa olmazlari" arasinda yer alan 7 ana vitamini ve minerali söyle tanitiyor:

B-2 VITAMINI

Gerçek bir enerji deposu olan B-2 vitamininin, kanda alyuvarlarin olusmasini sagladigi için, derinin, özellikle de gözlerin sagligi açisindan çok önemli oldugunu belirten uzmanlara göre, alkol, bu vitaminin en büyük düsmani. Ayrica antibiyotikler ve sakinlestiricilerin de vücutta B-2'yi azalttigini bildiren uzmanlar, B-2 vitamininin en çok bulundugu gidalari söyle siraliyor: Et, tavuk eti, balik, süt ve süt ürünleri, turp, ispanak, yumurta, misir ve beyaz undan yapilmis ekmek.

B-6 VITAMINI (PYRIDOXINE)

Bagisiklik ve sinir sisteminin en büyük destekçisi olan B-6 vitamininin, vücudun proteinleri ve yaglari ögütmesine yardimci oldugunu ifade eden uzmanlar, vücuda oksijeni dagitan hemoglobinin, yine B-6 vitamini sayesinde meydana geldigine dikkat çekerek, en önemli görevlerinden birini de 'mekanizmanin depresyona karsi direnmesini saglayan serotonini olusturmasi' olarak açikliyor. B-6 vitamini bakimindan da alkol, sigara ve kan basinci düsüren ilaçlarin oldukça sakincali oldugunu vurgulayan uzmanlar, tavugun gögüs eti, böbrek, karaciger, yumurta, pirinç, soya fasulyesi, yulaf, findik, fistik, muz, patates, avokado ve somon baliginin en fazla B-6 vitamini içeren besinler arasinda yer aldigini kaydediyor.

FOLIK ASIT

Hücre olusumunu saglayan folik asidin, insan sagligi açisindan oldukça önemli yere sahip oldugunu belirten uzmanlar, folik asidin vücutta azalmasinin kanser ve kansizlik riskini gündeme getireceginden, ihmal edilmemesi gereken unsurlardan bir tanesi oldugunu bildiriyor. Anne adayinin yeterli folik asit alamamasi durumunda, dogacak bebegin özürlü olma tehlikesi bulundugunu ifade eden uzmanlar, çok fazla aspirin kullanmak, kolestrol düsürücüler, dogum kontrol haplari, sara ilaçlari ve alkolün de vücuttaki folik asit miktarini azalttigini vurguluyor. Uzmanlar, folik asit bakimindan karaciger, yumurta sarisi, ispanak, yesil yaprakli sebzeler, brokkoli, portakal ve portakal suyunun oldukça zengin oldugunu kaydediyor.

KALSIYUM

Kalsiyumun, vücudun en önemli destekçilerinin basinda geldigini hatirlatan uzmanlar, çünkü kemiklerin ve dislerin güçlenmesinin, alinan kalsiyum miktariyla dogru orantili oldugunun altini çiziyor. Kalsiyumun ayrica kaslar ve sinirler için de oldukça önemli mineral oldugunu belirten uzmanlar, kanin pihtilasmasini sagladigini ve kalin bagirsak kanserine karsi en güçlü silah oldugunu bildiriyor. Uzmanlar, süt ve süt ürünleri, misir, sardalya baligi, kalamar, istakoz ve brokkolinin, bol miktarda kalsiyum içeren besinler oldugunu kaydediyor.

MAGNEZYUM

Magnezyumun, vücut sagligi açisindan çok önemli rolü olan bir mineral oldugunu vurgulayan uzmanlar, proteinlerin kana karismasini, kaslarin ve sinirlerin düzenli sekilde çalismasini saglayanin yine magnezyum oldugunu belirtiyor. Yaslilar, diyet yapanlar ve alkollü içki kullananlarin, magnezyum takviyesine ihtiyaç duyan kesim arasinda yer aldigini ifade eden uzmanlar, magnezyum yetersizliginin istah kaybina, depresyona, kaslarin zayiflamasina ve zaman zaman göz kararmasina sebep olabildigini bildiriyor.

DEMIR

Kanin, oksijeni vücuda dagitmasina saglayan hemoglobinin, demir sayesinde olustugunu kaydeden uzmanlar, kadinlarda regl ve hamilelik dönemlerinin, vücuttaki demir seviyesini azaltan faktörlerden oldugunu vurguluyor. Ayni zamanda yaslilar, diyet yapanlar, vejetaryenlerin de tedbir almasi gerektigini belirten uzmanlar, çünkü demir eksikliginin, anemi (kansizlik) hastaligina sebep oldugunu bildiriyor. Uzmanlar, demir içeren besinlere örnek olarak, kirmizi et, balik türleri, kuru fasulye, kurutulmus meyve, yumurta sarisi ve yesil yaprakli sebzeleri sayiyor.

ÇINKO

Çinkonun, bagisiklik sisteminin saglikli sekilde çalisabilmesi bakimindan bolca ihtiyaç duyulan bir mineral olduguna dikkat çeken uzmanlar, çinko eksikliginin, vücudu enfeksiyonlara karsi dirençsiz kildigini, ayrica tat ve koku duyularini da zayiflattigini kaydediyor. Özellikle diyabet ve böbrek hastalarinin çinko eksikligi tehlikesiyle karsi karsiya oldugu uyarisinda bulunan uzmanlar, kirmizi et, yumurta, deniz ürünleri, fasulye, bezelye ve findigin, bol miktarda çinko içerdigini belirtiyor. Uzmanlar, çinkonun yüksek oranda alinmasinin ishal, saç dökülmesi, tirnak kirilmasi ve yorgunluk belirtilerine sebep olabilecegine de dikkat çekiyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası