Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SICAK YAZ GÜNLERINDE HASTA BÖBREKLERE SEYAHAT ÖZGÜRLÜGÜ

Yaz aylarinda hava sicakliginin artmasina karsi gerekli önlemlerin alinmamasi böbrek sagligini da tehdit ediyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Tip Fakültesi Nefroloji Bilim Dali Baskani Prof Dr.Taner Çamsari, “Bunaltici yaz sicaklarinda saglikli kalabilmek için sivi aliminin artirilmasina dikkat edilmeli. Sivi alimi gerekenden daha az oldugu zaman böbrek islevleri tehlikeye girer. Asiri terlemeden, sicakta kalmaktan kaçinmali bol bol sivi almali ve sebze, meyve türü besinler tüketilmeli. Terleme ile tuz ve sivi kaybi olur bu da kan basincinda beklenmeyen düsmelere yol açar.” diyor.

Türk Nefroloji Derneginin yaptigi CREDIT çalismasina göre; Ege bölgesinde Kronik Böbrek Yetmezligi oraninin Marmara, Iç Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz bölgelerine göre daha az oldugu gözlemleniyor. Prof Çamsari, beslenmeyle bu hastaligin dogrudan ya da bölgesel olarak direkt iliskisi olmamakla beraber, Ege mutfaginin genel saglik açisindan tavsiye edilebilecegini, ancak yemeklerdeki tuz oraninin biraz yüksek oldugunu söylüyor.

Prof Çamsari, son dönem Böbrek Yetmezligi dedigimiz, böbrekleri çalismayan ve diyaliz tedavisi gören hastalar ya da böbrek nakli adayi olan hastalarin seyahat olanaklarinin bilim ve teknolojinin gelismesiyle son yillarda çok arttigina dikkat çekiyor. Prof Çamsari bu konudaki görüslerini söyle aktariyor:

“Eskiden oldugu gibi bir sehre ve bir merkeze baglilik konumlari azaldi. Hastalarin yasamdan soyutlanmamasi için degisik çözümler sunuluyor. Örnegin hemodiyalizde, hasta cihaza baglanarak, tedaviyi kendi basina uygulayabiliyor. Ülkemizde henüz uygulanmayan ancak gelismis ülkelerde yavas yavas yayginlasan ev hemodiyalizi de bu seçeneklerden biridir. Ülkemizde yetmis bine yakin hasta hemodiyaliz tedavi biçimiyle tedavi ediliyor ama çok kisitli sayida hasta bu uygulamayi yapiyor. Periton Diyalizi ise kisisel yasantiyi ve meslek yasantisini sürdürmeye olanak saglayan bir yöntem. Dokuz Eylül Üniversitesi Nefroloji Bilim Dali bu tedavi Türkiye’de ilk uygulayan merkezlerden ve 20 yildir basariyla bu tedavi yöntemini sürdürüyoruz. Periton Diyalizinde merkeze bagimlilik olmadigi gibi seyahat özgürlügü de var. Hemodiyaliz de kismen seyahat özgürlügü olmasina karsin gidilen yer de de bir merkez olmasi ve bos kapasite bulunmasi zorunlulugu bu özgürlügü kisitliyor. Aletli Periton Diyalizi dedigimiz bu uygulamada da hastalarin seyahat ettikleri yerlere bu makineler gönderilebiliyor. Sanayi destegiyle hastalara çok genis bir seyahat özgürlügü sunuluyor. Ülkemizde alti bine yakin periton diyalizi hastasi var. “

Dokuz Eylül Üniversitesi Tip Fakültesi Nefroloji Bilim Dalinda, Diyalizi Tedavi Sistemleri konusunda çok deneyimli hekim ve hemsirelere sahip olduklarini söyleyen Prof Çamsari, hastalar daha son döneme gelmeden bir iki yil öncesinden tedavi biçimleri ve seçenekler konusunda belirli bir program çerçevesinde Diyaliz Öncesi Egitim Programi (DÖEP) kapsaminda, özel bir ekip tarafindan egitildiklerini vurguluyor. Prof Dr Taner Çamsari, “Önceden uzun süre egitilen kronik böbrek hastalarinin diyaliz tedavilerinin daha sorunsuz seyrettigi ve yasam sürelerinin egitilmemis hastalara göre daha uzun oldugu arastirmalarla kanitlanmis bir gerçektir. Hastalar gece yatarken tedavi olup tüm günleri kendilerine ayirdiklari için Aletli Periton Diyalizine egilimliler.” diyor.

Kronik Böbrek Hastaliklari, seker hastaligi, hipertansiyon, glomerulonefritler, enfeksiyon hastaliklari gibi çok çesitli nedenlerle ortaya çikmaktadir. Tedavi Yöntemleri ise;

Periton Diyalizi (Karin Diyalizi). Bu tedavi biçimi de hastanin bir baslangiç egitiminden sonra kendilerinin uygulayabilecegi bir yöntemdir. Bu yöntem ile son evre böbrek hastaligi olanlarda böbrek islevlerinden arta kalan kismi korunabilmektedir. Yani idrar yapma islevi bu sagaltimla daha uzunca bir süre devam etmektedir. Bu tedavide bir merkeze bagimlilik söz konusu degildir. Periton (karin) Diyalizinin makineyle gece yapilan uygulamalari da var. Burada karina sivi verip alma islemi daha ziyade gece bir makine araciligiyla yapiliyor ve hasta uyurken tedavisi gerçeklesiyor.

Hemodiyaliz : Belirli merkezlerde yapilan hastanin hemsireler yardimiyla bir cihaza baglandigi ve damardan çekilen kanin süzme islemi ile temizlendikten sonra hastaya tekrar verilmesiyle uygulanan bir tedavi biçimidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası