Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BU KONTROLLER KADINLARIN HAYATINI KURTARIYOR

Sadece hastalandiginizda ya da bir sorun oldugunu hissettiginizde jinekolojik kontrole gidiyorsaniz hemen bu durumu düzene sokmanizda fayda var. Rahim agzi kanserinden, cinsel yolla bulasan uçuklara; adet düzensizliginden, kisirliga kadar pek çok rahatsizlik düzenli jinekolojik muayene ile henüz ortaya çikmadan önlenebiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü’nden Op. Dr. Hakan Peker, kadinlarda düzenli jinekolojik muayenenin önemi hakkinda bilgi verdi.

Sinsi seyreden hastaliklara karsi önleminizi alin

Tibbin her bransinda düzenli kontrollere devam etmek ve check up programlarina dahil olmak, sinsi seyreden hastaliklarin tani ve tedavisinde ayrica kanser gibi ölümcül rahatsizliklarin erken teshis ve tedavisinde önemli yer tutar. Jinekoloji açisindan da düzenli kontroller, kadinlar için hayat kurtaricidir.

Yas arttikça jinekolojik problemler de artiyor

Kadinlarda “reprodüktif dönem” dedigimiz üreme çaginin baslamasiyla birlikte, yas arttikça jinekolojik problem sikligi da artmaktadir. Jinekolojik problemler; çevresel faktörler, kötü aliskanliklar (sigara, alkol vs.), kullanilan ilaçlar, ailesel genetik yapi gibi sebeplere bagli olarak meydana gelebilir. Düzenli kontrollere giden ve doktoru tarafindan muayene ve tetkikleri düzenli olarak kayit altina alinan hastanin, jinekolojik takip açisindan problem yasamasi mümkün degildir.

Senede bir kez mutlaka smear testi yaptirin

Rutin yapilan jinekolojik muayenede; kadinin dis genital bölgesini (vulva), dogum yolunu(vajina), rahim agzini (serviks), rahim (uterus) ve yumurtalik (over-adneks) bölgesini, ultrason kullanilarak muayene edilir. Ayrica pap-smear testi ile rahim agzinin mikroskobik muayenesini, patolog destegi sayesinde yapmis oluruz. Bu muayene ve smear tetkiki sonucunun kayit altina alinmasi ile birlikte, senede bir kez yapilan düzenli smear ve ultrasonlu muayene ile takip edilen kadinda en ufak problemi saptamak ve tedavisini yapmak mümkün olur.

Düzenli kontroller sayesinde rahim agzi kanserini %100 önlemek mümkün

Genelde hastalar, dis genital bölgede (vulva) olan HPV veya uçuk (herpes) virüsüne bagli lezyonlar ile kist gibi ele gelen kitleleri fark ederek uzmana basvururlar. Fakat vajina, rahim, rahim agzi gibi görülemeyen yerlerdeki sinsi problemleri fark edemeyebilirler. Iste düzenli kontroller sayesinde bu bölgelerdeki problemler saptanip, tedavisi yapilir. Düzenli kontroller ile vajinada sinsi bir enfeksiyon veya ileride kansere dönüsebilecek öncü lezyon saptanabilir. Dünyada rahim agzi kanseri sikligi, meme kanserinden sonra ikinci siradadir. Gelismekte olan ülkelerde ise ilk sirada yer alir. Günümüzde düzenli kontroller sayesinde erken tani ve smear testi takip programi ile rahim agzi kanseri %100 önlenebilir hastalik durumundadir. Hem de erken tani ile kanser öncü lezyonlarini yakalayip, rahim alinmasina gerek kalmadan tedavi imkâni mümkündür.

Yumurtalik kistleri kansere dönüsebiliyor

Rahimde yeni gelisen bir miyom veya menopoz dönemindeki endometrial hiperplazi (Rahim içi zari kalinlasmasi), belirti vermeyip düzenli kontrollerde saptanabilir. Endometrial hiperplazinin bazi tipleri ve tedaviye dirençli olanlari rahim kanserine dönüsebilir. Düzenli muayeneler ile rahim kanserine karsi önlem alinmis olur. Rahim içi kalinligini artiran diger sebepler ise polip ve rahim içine dogru büyüyen urlardir (Submuköz miyom). Düzenli kontrollerle bu patolojik durumlar saptanip, ilerlemeden histereskopik (Rahim içinin gözlenmesi) yöntemle tedavisi yapilir. Dogum kontrolü için spirali olan bayanlarin düzenli senelik kontrollerinde, hem enfeksiyon hem smear testi hem de spiralin yeri konusunda gerekli muayene yapilarak, destek saglanir. Yumurtaliklarda olan kiste ait problemler, adet düzensizligi veya agri yapabildigi gibi sinsi de seyredebilir. Yumurtalik kistleri, kisinin yasi arttikça kanser olma ihtimalini de artirmaktadir. Yapilan düzenli muayeneler ve tetkiklerle, yumurtalik bölgesi problemlerinin önüne geçilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası