Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yaz Hamilelerine 10 Öneri

Hamilelik her mevsimde yasanmasi güzel, mutluluk verici bir durum. Ancak kimi mevsimsel durumlar, bebegini kucagina almak için sabirsizlanan anne adaylarinin sikintili anlar yasamasina neden oluyor. Vücut isilari normalden yaklasik bir derece yüksek olan hamileler, özellikle yaz mevsiminde sorunlarla karsilasiyor. Asiri sicaklarda meydana gelen sivi kaybinin erken doguma neden olacagi uyarisinda bulunan uzmanlar, alinacak basit önlemlerle hamilelerin bu mevsimin tüm güzelliklerinden faydalanabilecegini söylüyor. Acibadem Bagdat Caddesi Poliklinigi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Dr. Tayfun Osmanagaoglu ile Acibadem Kadiköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Evrim Demirel, yaz hamilelerine özel 10 öneri sunuyor.

1-Azar azar ve sik sik beslenin

Diyetisyen Evrim Demirel: Günlük beslenmeyi üç ana ve üç ara ögüne yaymak, gaz ve hazimsizlik gibi sikayetleri önlüyor. Dengeli beslenme ile kilo kontrolünü saglamak kolaylasiyor, metabolizma bu sekilde daha ritmik çalistigi için gebeligin getirdigi yorgunluk hissi olusmuyor.

2-Yagli ve tuzlu yiyeceklerden uzak durun

Dyt. Demirel: Kalitesi düsük, yag ve karbonhidrat orani yüksek, agir yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor. Hamileligin dogal etkisi olan “Kendini agir hissetme” hali, yaz sicaginda, yagli yiyeceklerin tüketilmesiyle birlikte daha da artiyor. Yaz aylari sebze ve meyve çesitliligi açisindan hamilelerin seçeneklerini artiriyor. Kalorisi düsük olan bu yiyecekler, vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin oluyor. Ayrica bolca posa içeren bu besinler, kabizligin engellenmesini ve kilo kontrolünü de sagliyor.

Dr. Tayfun Osmanagaoglu: Hamilelerin asiri tuzlu kuruyemisler ve tursu gibi yiyecekler ile sodali içeceklerden uzak durmalari gerekiyor. Ayrica, sebze agirlikli beslenirken protein aliminin da ihmal edilmemesi önemli. Çünkü protein, anne karnindaki bebegin vücut ve beyin gelisimi için büyük önem tasiyor.

3-Disarida yediklerinize dikkat edin

Dyt. Demirel: Korumasi daha zor olan yiyecekler özellikle yaz aylarinda hamileler için risk olusturuyor. Sicaklik nedeniyle zararli bakterilerin kolayca üreyebilecegi bu mevsimde az pismis ya da buzdolabinda bekletilmeyen yiyeceklerden uzak durulmasinda yarar var. Hamilelerin hangi mevsimde olursa olsun, özellikle çig yiyecekleri hijyeninden emin olmadiklari lokanta gibi dis mekanlarda tüketmemeleri gerekiyor. Iyi yikanmamis sebze ve meyvelerin yani sira çabuk bozulabilen tavuk etinin de bu aylarda disarida tüketilmesi önerilmiyor.

4-Bol sivi tüketin

Dyt. Demirel: Bebegin içinde bulundugu amniyon sivisi ve plasentanin, içeriginin zenginligini saglamak için hamilelikte sivi tüketimi her mevsim önem tasiyor. Ancak hormon degisikligi nedeniyle daha fazla terledikleri için, hamilelerin kaybettikleri besin ögelerini yerine koymalari açisindan sivi tüketiminin önemi yazin daha da artiyor.

Dr. Osmanagaoglu: Hamileler sicak yaz günlerinde daha fazla siviya ihtiyaç duyuyor. Yeterli sivi alinmamasi rahimde kasilmalara, hatta erken doguma bile neden olabiliyor. Günlük alinmasi gereken sivi miktari en az 2.5 litre olarak öneriliyor. Ayrica bu dönemde sikça karsilasilan ödemin artmamasi için mümkün oldugunca tuz içerikli içeceklerden kaçinmak gerekiyor.

5-Ayaklarinizi uzatin, dinlenin

Dr. Osmanagaoglu: Hamilelik döneminde damarlarin geçiskenligi artiyor. Buna bagli olarak da cilt altinda ödem görülüyor. Istirahat ile kan akisinda artis saglaniyor. Bu yüzden özellikle çalisan hamilelerin gün içerisinde ayaklarini uzatarak dinlenmesi ödemi azaltici bir yöntem oluyor.

6-Masaj yapin, yaptirin

Dr. Osmanagaoglu: Agirlasan vücudun yaptigi baski nedeniyle agrilarin çok görüldügü ayaklarin rahatlatilmasinda masaj ise yarayan yöntemlerden biri oluyor. Masaj, bölgedeki kan akimini artiriyor, ayrica ödemi azaltiyor. Bunlara ek olarak, vücut isisi normalden bir derece daha yüksek olan hamilelere, ilik banyo yapmalari da öneriliyor.

7-Yürüyün, yüzün

Dyt. Demirel: Hekime danisilarak yapilan temposu düsük yürüyüsler, vücutta insülinin düzenli salinimini saglayarak hizli kilo alimini engelliyor.

Dr. Osmanagaoglu: Hamilelik döneminde yapilabilecek iki güzel spor var; yürüyüs ve yüzme. Saglik sorunu yasamayan hamileler, hekimlerine danisarak son haftalarina kadar yüzebilirler. Ancak deniz ya da havuz suyunun temiz olmasi çok önemli. Çünkü bazi vajen enfeksiyonlari su kesesinin yirtilmasina, dolayisiyla erken doguma neden olabiliyor.

8-Günese dikkat edin

Dr. Osmanagaoglu: Hamileler günes isinlarinin dik geldigi 11:00-16:00 saatleri arasinda disari çikmamali. Bu saatlerde disari çikmak zorunda kalan hamilelere, sapka kullanmalari ve 50 koruma faktörlü bir krem sürmeleri öneriliyor.

Dyt. Demirel: Günesin zararli etkilerinden kaçinmak ve yararlarindan faydalanmak gerekiyor. Çünkü cilt araciligi ile alinan günes isinlari, D vitamininin sentezlenmesini, kalsiyum ve mineralin vücut tarafindan emilimini sagliyor. Kalsiyum; kemik, dis ve organ gelisimini etkilediginden hamileler için önem tasiyor.

9-Sol tarafiniza yatin

Dr. Osmanagaoglu: Hamilelerin uterusa giden damarlari baskidan kurtarmak için sola yatmalari öneriliyor. Sirtüstü yatilmasi, “vena kava” adli büyük toplardamarda baskiya neden olabiliyor. Bu durum, hamilelerin tansiyonlarinin düsmesine ve bayginliga yol açabiliyor. Ayni zamanda fetusa giden oksijenin azalmasi nedeniyle de riskli bir durum olusabiliyor.

10-Tatilden önce kontrole gidin

Dr. Osmanagaoglu: Hamilelikte seyahatin en rahat yapilabilecegi dönem ikinci trimester, yani 13-28. haftalar arasi. Bu, öncesinde ya da sonrasinda tatile gidilemez, anlamina gelmiyor. Ancak, özellikle son trimesterda tatile çikmadan önce doktor kontrolünden geçilmesi öneriliyor.

HAMILELIKTE TATIL

Saglikli bir hamilelik geçiren bir kadinin tatil planini ertelemesine gerek yok. Ancak uzun yol, dolasim sistemini olumsuz yönde etkileyebileceginden, hamilelerin mutlaka iki saat süre ile yolculuga ara verip kan dolasimini düzenlemek için yürünmeleri gerekiyor. Uçak yolculuklarindan önce ise mutlaka doktor muayenesinden geçilmesi öneriliyor. Hamileligin son zamanlarinda ve doguma yakin dönemde uzun yolculuklar riskli olabileceginden bu durumdan da sakinmak gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası