Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Standart Disi 6 Bin Ambulans Hastalari Ölüme Tasiyor

Saglik Bakanligi geçen yil tüm ambulanslar için uyulmasi gereken standartlari belirleyen bir yönetmelik yayinladi ve ilgili kurumlara bir yil süre tanidi.

Süre dolmasina ragmen Türkiye genelindeki 10 bin ambulansin 6 bininde hayatî önemdeki sartlar hâlâ yerine getirilmedi.

Saglik Bakanligi bir yil önce Resmi Gazete’de bir yönetmelik yayimlayarak, ambulanslarin iç ve dis donanimlarinda asgari standartlari belirledi. Bir yillik süre dolmasina ragmen Türkiye genelindeki yaklasik 10 bin ambulanstan 6 bininde standartlar yerine getirilmedi. Acil müdahale uzmani ve AKUT Kurucu Baskani Dr. Feridun Çelikmen, bu durumun can kaybi ve sakatlanmalara sebep olacagini belirterek “Yönetmelik iyi niyetle hazirlanmis mükemmel bir yönetmelik; ancak denetim asamasinda islevini yitiriyor. Eger bu yönetmelik tam olarak uygulansa Istanbul’da bir elin parmaklarindan fazla ambulans kalmaz. Saglik müdürlükleri bunu dikkate alarak tolerans gösteriyor.” dedi.

Saglik Bakanligi tarafindan 8 Temmuz 2001’de yayinlanan yönetmelikte, bir ambulansta olmasi gereken asgari saglik personeli, tibbî cihaz ve ilaçlar ile dis görünümünü belirleyen standartlar yer aliyor. Yönetmelik, ambulanslari ‘acil yardim’ ve ‘hasta nakil’ olmak üzere ikiye ayiriyor. Yönetmelik, hasta nakil ambulanslarinin acil müdahale ambulansi olarak kullanilmasini yasakliyor; ambulansin cenaze nakil araci olarak kullanilamayacagini da esasa bagliyor.

Özel saglik hizmeti veren ambulanslarda “özel” ibaresinin diger yazilardan daha küçük ve yaniltici biçimde yazilamamasini öngörüyor. Acil yardim ambulansinda 30, hasta nakil ambulanslarinda ise 20 ayri kalem tibbî cihaz araç ve gerecin bulunmasini zorunlu kiliyor. Acil yardim ambulansinda en az biri hekim olmak üzere iki saglik personeli ile soför, hasta nakil ambulansinda ise en az bir saglik personeli ile soförden olusan ekip bulunmasi zorunlu hale getiriliyor. Fahis fiyat uygulamasini engellemek amaciyla ambulans ücretlerine de düzenleme getiriliyor.

Buna göre, ambulans servisleri ile ambulans hizmeti veren kisi veya kuruluslarca verilen teklifler; Il Saglik Müdürü baskanligindaki bir komisyon tarafindan degerlendiriliyor. Komisyon Belediye Baskanligi, Tabip Odasi, Soförler ve Otomobilciler Dernegi temsilcileri ile acil saglik hizmetlerini yürütmekle görevli sube müdüründen olusuyor. Komisyon degerlendirmede yerel sartlar ve emsal ücretleri göz önünde bulunduruyor.

“Özel Ambulans Servisi Uygunluk Belgesi” almayan ambulans hizmetlerinin valilik tarafindan süresiz olarak durdurulmasi gerekiyor. Kamu ve özel kuruluslara ait ambulanslarin bir yillik süre içinde gerekli tadilat ve donanimlarini yapmazlarsa araçlarin ambulans tescil belgelerinin yetkili trafik birimleri tarafindan iptali isteniyor. Ancak yönetmelik hükümlerine ragmen standart disi olan ambulanslar henüz trafikten men edilmedi. Türkiye genelinde kamuya ve özel sirketlere ait 10 bin ambulanstan yaklasik 6 bininin yönetmelige aykiri çalistigi tahmin ediliyor.

Acil müdahale uzmani ve AKUT Kurucu Baskani Dr. Feridun Çelikmen, yönetmeligin uygulanmamasi nedeniyle acil müdahale gerektiren durumlarda can kaybi ve sakatlanmalarin devam edecegini vurgulayarak, piyasadaki ambulanslarin yüzde 95’ini “cafcafli panelvan” olarak tanimladi. Çelikmen, “Ünlü sanatçi Kemal Sunal’in ölümü ve Aydin Menderes’in sakat kalmasinin en önemli sebebi tam donanimli ambulans bulunmamasidir.” diye konustu. Hayati öneme sahip ambulans hizmetlerine karsi bu kadar tolerans taninmasinin yanlisligina dikkat çeken Çelikmen, “Bunun en aci örnegini depremde yasadik. Insanlar dis görünüslerine aldanip ambulans çagiriyorlar; ama ambulans görüntüsü olan bu panelvanlar ölümlere ve yaralanmalara neden oluyor.” dedi.

Istanbul Il Saglik Müdürlügü yetkilileri , Istanbul’da 112’ye bagli olarak çalisan 50 ambulansin tamaminin yönetmelik sartlarina uygun oldugunu söylerken, diger kamu kurumlarinda ve özel çalisan bazi ambulanslarin tartisilabilecek bir durumda oldugunu dile getirdi. Saglik Müdürlügü yetkilileri, saglik grup baskanliklari tarafindan rutin denetimlerin yapildigini dile getirirken, “Tabii ki birtakim kafasina göre ambulans almis bizim kayitlarimiza girmeyen ambulanslar ya da gözden kaçanlar olabilir. Biz bu ambulanslara ruhsat vermiyoruz, çalismaya devam etmeleri durumunda da trafikten men edilmesini istiyoruz.” seklinde bilgi verdi.

Acil yardim ambulansi olarak kullanilacak araçlarda bulundurulacak asgari tibbî cihaz, araç–gereç ve malzemelerin nitelik ve miktarlari:

1– Ana sedye 1 adet

2– Kombinasyon sedye 1 adet

3– Vakum sedye 1 adet

4 Faras sedye 1 adet

5– Oksijen tüpü ve prizi 1 adet

6– Vakum aspiratörü 1 adet

7– Portatif oksijen tüpü 1 adet

8– Portatif aspiratör 1 adet

9– Asgari 6 degisik parçali sisme atel seti 1 adet

10– Traksiyon atel seti 1 adet

11– Boyunluk seti 1 adet

12– Resüsitatör (Abu cihazi, bebek ve yetiskin için) 1 adet

13– Laringoskop seti 1 adet

14– Defibrilatör (Monitörlü) 1 adet

15– Sabit tansiyon aleti (Steteskoplu) 1 adet

16– Portatif tansiyon aleti (Stetoskoplu) 1 adet

17– Diagnostik set 1 adet

18– Sirt tahtasi 1 adet

19– KED kurtarma yelegi 1 adet

20– Cenaze torbasi 2 adet

21– Acil dogum seti 1 adet

22– Cut–down seti 1 adet

23– Zehir antidot seti 1 adet

24– Yanik seti 1 adet

25– Temel tibbi malzeme çantasi 1 adet

26– Oksijen maskesi ve nazal kateterler (3 farkli boyda) 1’er adet 27– Aspirasyon kateterleri (3 farkli boyda) 1’er adet

28– Muhtelif boyda foley sonda ve idrar torbasi (3 farkli boyda) 1’er adet

29– Muhtelif ölçüde enjektör 10 adet

30– Serum seti ve kelebek set 5’er adet (Zaman Gazetesi)


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası