Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Agiz ve dis sagliginiz için sekerli gidalardan uzak durun!..

Agiz, Dis ve Çene Cerrahisi Uzmani Prof. Dr. Çagri Delilbasi diyabet hastalarini uyardi:

Diyabet hastalarinda dis çürüklerinin saglikli kisilere göre daha fazla gelistigini belirten Medipol Üniversitesi Dis Hekimligi Fakültesi Agiz, Dis ve Çene Cerrahisi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Çagri Delilbasi, “Yaz aylarinda dondurma ve benzeri sekerli gidalarin tüketimindeki artis, çürük oraninin artmasina yol açmaktadir” dedi.

Medipol Üniversitesi Dis Hastanesi Agiz, Dis ve Çene Cerrahisi Uzmani Prof. Dr. Çagri Delilbasi, diyabette artan kan ve tükürük sekeri miktarinin damar yapisinda bozukluk ve enfeksiyonlara yatkinlik nedeniyle önemli agiz ve dis sagligi sorunlarina yol açtigini söyledi.

Diyabet hastalarinda dis çürüklerinin saglikli kisilere göre daha fazla gelistigini belirten Dr. Çagri Delilbasi, “Yaz aylarinda dondurma ve benzeri sekerli gidalarin tüketimindeki artis, beraberinde çürük oraninin artmasina yol açmaktadir. Diyabet hastalarinda damarsal tahribat ve bag dokusu yapisindaki bozukluk sebebiyle dis eti iltihaplari ve bu iltihabin yayilmasi sonucu disi destekleyen kemik kaybi, dislerin çürümeden bile sallanarak düsmesine sebep olmaktadir” dedi.

Diyabetli hastalarda beslenmeye dikkat!

Kan sekerinin kaynaginin çesitli yiyeceklerde bulunan karbonhidrat adi verilen besin ögesi oldugunu hatirlatan Dr. Çagri Delilbasi, söyle devam etti: “Seker ve seker içeren yiyecekler vücuda enerji verir, ancak bu tür yiyeceklerin yenilmesi kan sekeri kontrolünü bozar. Sofra sekeri, hazir meyve sulari, tatlilar, çikolata, dondurma gibi yiyeceklerin içindeki karbonhidrat basit karbonhidrattir. Yani kan sekerini hizli bir sekilde yükseltirler. Ayrica basta dis çürüklügü olmak üzere, sismanlik, kalp hastaligi, barsak hastaliklari gibi birçok saglik sorununun olusmasina neden olurlar.”

Dr. Çagri Delilbasi, vücudun ihtiyaci olan enerjiyi kompleks karbonhidratlardan karsilayarak kan sekerinin daha geç ve daha yavas yükselmesinin saglanabilecegini belirterek, “Sebze, meyve, ekmek, pilav, makarna, kuru baklagiller gibi çesitli yiyeceklerin içindeki karbonhidratlar yani kompleks karbonhidratlarin sekere parçalanma hizi yavas oldugundan kan sekerini daha geç ve daha yavas yükseltirler” dedi.

Yaz aylarinda artan dondurma ve meyve miktari kan sekeri düzeyini etkiledigini dile getiren Dr. Çagri Delilbasi, günümüzde diyabet hastalari için pek çok ‘diyabetik ürün’ adi altinda seker yerine yapay tatlandirici kullanilmis ürünlerin bulundugunu ifade etti. Bu ürünlerin fazla tüketiminin de bir takim saglik sorunlarina yol açabilecegini belirten Dr. Çagri Delilbasi, sunlari kaydetti: “Diyabetik dondurmalarin asiri tüketimi halinde kan sekeri yükselir bu nedenle diyabetli çocuklarin bu tür dondurmalari tüketmeleri kesinlikle önerilmez.

Yetiskinler ise çok az tüketmeli, fazla tüketim halinde hem uygun dozun üzerinde tatlandirici alinmis olur, hem de kan sekeri gereksiz yere yükselir. Bunun yani sira yaz meyvelerinin yüksek glisemik indekse sahip oldugu ve kan sekeri düzeyini ani olarak artirabilecekleri unutulmamalidir. Bu nedenle diyabet hastalari yazin bu meyveleri dikkatle tüketmelidirler.”

Diyabetli hastalarda dikkat edilmesi gereken en önemli beslenme ilkesinin herhangi bir yiyecegi gereginden fazla tüketmemek oldugunu vurgulayan Dr. Çagri Delilbasi, “Vücudunuz için gerekli olan yiyeceklerin zaman ve miktar olarak belirli bir denge içinde alinmasi, hiperglisemi ve hipoglisemiyi önleyerek, kan sekeri kontrolünü saglayacak ve böylece gelisebilecek komplikasyonlar önlenmis veya geciktirilmis olacaktir” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası