Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ORUÇ VE KALP SAGLIGI

Islamiyet için kutsal olan Ramazan ayi yaklasiyor. Dolayisi ile oruç tutmayi planlayan insanlarin aklina da saglik ile ilgili pek çok soru geliyor. Amerikan Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Dr. Tolga Özyigit, oruç tutmanin kalp sagligi ile olan iliskisi ile ilgili bilgiler veriyor.

Uzun süreli açligin temel olarak kalp hastalari üzerine bir takim olumsuz etkileri oldugu biliniyor. Bunun en temel nedenleri; beslenmenin gün içinde sadece kisitli bir zamana sikistirilmasi, bu zaman diliminde tüm günün ihtiyaçlarinin karsilanmasi amaciyla fazla miktarda ve agir yiyeceklerin yenmesi ve son olarak da ilaç kullaniminin aksamasi olarak özetlenebilir. Ayrica, özellikle yaz aylarinda asiri sivi kaybina bagli tansiyon düsüklügü de insan hayatini tehdit edebilmektedir. Gece uykusunun bölünmesinin vücudun biyoritmini bozdugu ve bunun da kalp sagligini olumsuz etkiledigi ile ilgili bazi teoriler de üretilmistir.

Bu teorik bilgilere ragmen tip literatüründe konu ile ilgili çalisma sayisi son derece azdir. Üstelik yapilmis olan küçük çalismalarin sonuçlari da birbirleriyle çelismektedir. Örnegin, 2004 yilinda “Heart” dergisinde yayimlanan bir çalismada: Katar’da 1991-2001 yillari arasinda kalp krizi ile hastaneye basvuran 20.856 hastanin dosyalari taranmis ve Ramazan ayi, bir ay öncesi ve bir ay sonrasi da dahil olmak üzere, bu dönemde kalp krizi sayisinda herhangi bir artis olmadigi tespit edilmis. Yine ayni merkezin yaptigi benzer baska bir çalismaya göre, bu aylarda hastaneye felç ile basvuran hasta sayisinda da anlamli bir artis saptanmamistir. Suudi Arabistan’da yayimlanan baska bir çalismada ise orucun stabil durumdaki kalp hastalari üzerinde sadece hafif bir olumsuz etkisi oldugu gösterilmistir. Literatürde oruç tutmanin ölüm riskini arttirdigi ile ilgili (kalp krizi, inme gibi nedenlerle) hiçbir veri bulunmamaktadir. Ancak bu çalismalar genellikle tek merkezli olup, geriye dönük hasta dosyalarinin taranmasi seklinde yapildigindan bilimsel degerleri kisitlidir. Tatminkar bir sonuç için ancak ileriye dönük yapilacak, çok merkezli çalismalara ihtiyaç vardir.

Seker hastaligina da kisaca deginecek olursak, burada sinirlar biraz daha keskindir. Yüksek riskli diabet hastalarinda oruç tutmak veya uzamis açlik, hipoglisemi (seker düsmesi), diabetik ketoasidoz (diabet komasi) ve sivi kaybina bagli damar tikanikligi riskini arttirmaktadir. Dolayisi ile kontrolsüz diabet hastalarinin oruç tutmasi önerilmemektedir. Ancak sadece diyet veya tek bir ilaç ile kan sekeri kontrol altinda olan diabet hastalarinin oruç tutmasinda bir sakinca yoktur. Ama tabii ki buna karar vermeden önce mutlaka doktora danismali ve kendi kendimize karar vermemeliyiz.

Bu bulgularin isigi altinda özetlemek gerekirse; durumu kontrol altinda olan kalp ve diabet hastalari, eger doktorlari izin veriyorsa, ilaçlarini aksatmamak, yeterli sivi almak ve asiri egzersizden sakinmak kosuluyla dikkatli bir sekilde oruç tutabilirler. Ancak kritik durumdaki kalp hastalari ile kan sekeri kontrol altinda olmayan veya yüksek doz insülin ihtiyaci olan, sik sik kan sekeri düsen ve yalniz yasayan diyabet hastalarinin oruç tutmasi kesinlikle önerilmemektedir.

Amerikan Hastanesi
Kardiyoloji Bölümü
Dr. Tolga Özyigit
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası