Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


RAMAZANDA BESLENME

Ramazan ayi toplumumuzda, sofralara daha fazla özen gösterilen ve yemek çesidinin bol oldugu bir dönemdir. Sahur normal kahvaltidan , iftar ise aksam yemeginden daha zengin hazirlanir. Bu nedenle Ramazan ile birlikte kisilerin beslenme aliskanliklarinda degisiklikler meydana gelebilmektedir. Bu dönemde beslenme açisindan dikkat edilecek en önemli nokta kisinin vücut dengesini korumasi olacaktir. Bunu saglayabilmek için de yeterli ve dengeli beslenmenin basit kurallarina dikkat edilmesi yeterli olacaktir.

Ilk olarak ögün sayisi en az 3 olmak üzere 4-5 ögünü bulacak sekilde bir düzen oturtulmalidir. Bunula beraber her ögünde dört temel besin grubundan tüketilmeye çalisilmalidir. Yani et/tavuk/balik grubu, süt/yogurt grubu, sebze-meyve grubu ve tahil grubu günlük olarak makul miktarlarda tüketilmelidir. Bunlara dikkat edilmediginde sindirim problemleri, tansiyon problemleri, kan sekeri düzensizlikleri ve benzeri rahatsizliklar ortaya çikabilir. Ögün sayisinin az olmasi, vücudun ihtiyaçlarinin yeterince karsilanamamasina bu da gün içinde yorgunluk, konsantrasyon azalmasi, kan sekerinin düsmesi, uyku hali gibi durumlara yol açmaktadir. Bu gibi nedenlerden dolayi özellikle seker hastaligi, tansiyon , kalp sorunu olan kisilerin doktorlarina danismadan oruç tutmamalari gerekir. Eger oruç tutacaklarsa bir uzman tarafindan beslenme düzenlerinin ve sikliginin ayarlanmasi gerekmektedir.

Günlük hayatta önerilen beslenme programlarinda oldugu gibi ramazanda da azar azar sik sik besin tüketimi önemlidir. Gün boyunca alinamayan besin ögesi ihtiyaçlarinin karsilanmasi gerekmektedir. Bunun için ögün sayisi arttirilmali ve mutlaka sahur yapilmalidir.

Sahurda sadece su içerek niyetlenmek veya gece yiyip yatmanin son derece zararli oldugu unutulmamalidir. Sahurda tam tahilli ekmek ile yapilan hafif bir kahvalti veya çorba, yogurt ve tam tahilli ekmekten olusan bir menü uygun bir seçim olacaktir. Ayni zamanda sahurda su tüketimine de önem verilmeli ve sivi alimina dikkat edilmelidir.

Iftar çorba ile açilip ve bir süre ara verildikten sonra yemege geçmek hem doygunluk hissinin saglamasi hem de sindirim problemlerinin önlemesi açisindan etkili olacaktir. . iftara peynir, zeytin gibi basit yiyeceklerle baslanip , normal yemege ise saat 20.00-20 15 siralarinda geçilmesi uygun olacaktir.

Oruç boyunca mide çok bos kalmakta ve genelde kisiler bir anda çok sey yedikleri için sindirim problemleri ortaya çikmaktadir. Bunu önlemek için iftarda yavas yavas ve az miktarda yemek yenmelidir. Iftar ile sahur arasinda ara ögün eklenmelidir. .Yenilen yemeklerin agir olmamasina az yagli, yagda kizartilmadan yapilmis yiyecekler tüketmeye özen gösterilmelidir

Ramazan ayinda oruç tutmak bazen zayiflamak için bir alternatif olarak degerlendirilir. Fakat bu dogru bir düsünce degildir. Sahurdan iftara kadar olan sürede aç kalindigi için metabolizma hizi zaman içerisinde yavaslar. Kisi once biraz kilo verir ancak bir sure sonra kilo verme durur ve sonrasinda kilo artisi gerçeklesir. Iste bu nedenle Ramazan boyunca da yemek yenen saatlerde ögün sikligi arttirilmalidir.

Ramazan ayinda insanlarda tatliya karsi istek artmaktadir Yemek sonrasi yenilecek tatli olarak sütlü tatli daha iyi bir seçim olacaktir. Ramazanin simgesi haline gelen güllaç buna en uygun tatli olarak kabul edilebilir, tabi miktarina dikkat etmek kosuluyla.

Gebelik döneminde annenin ve bebegin bu dönemi saglikli geçirebilmesi için annenin yeterli ve dengeli beslenmesi çok önemlidir. Bu dönemde annenin besin gereksinimleri artmaktadir. Bu gereksinimler kisiye özel miktarlarda karsilandiginda bir yandan annenin sagligi korunurken diger yandan dogacak bebegin normal büyüme ve gelismesinin, bebek dogduktan sonra da annenin bebegine verecegi sütün yeterli ve besleyici olmasi saglanir. Ramazan döneminde gebe kadinlarin ihtiyaçlari tam olarak karsilanamayacagi için ve anne ve bebegin sagliginin olumsuz yönde etkilenebilecegi için boruç tutmalari önerilmemektedir

ÖRNEK MENÜ

SAHUR Tam tahilli ekmek
Peynir veya 1 Yumurta
Zeytin
Salatalik-Domates
Meyva veya 1-2 çay kasigi bal/reçel

VEYA

Süt
Tost

VEYA

Çorba
Tam tahilli ekmek
Yogurt


IFTAR Zeytin veya hurma veya peynir
Çorba
1 Porsiyon et yemegi veya etli sebze yemegi
Salata
Tam tahilli ekmek veya pilav veya makarna veya börek veya pide

ARA Meyva
VEYA
Meyva kompostosu

ARA Süt / yogurt

*Haftada 2-3 kez ara ögün yerine sütlü tatli yenilebilir.

Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölümü
Dyt. Nilay Topçam Zihnioglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası