Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


RAMAZAN AYI VE BESLENME

Toplumsal hayatimizda önemli bir yer teskil eden ramazan ayinda, gün içerisinde yemek yenilemedigi için sahur ve iftar yemeklerine ayri bir özen gösterilmektedir. Sahur normal kahvaltidan, iftar ise aksam yemeginden daha zengin hazirlanmakta; bu nedenle ramazan ayi ile birlikte beslenme aliskanliklarinda da degisiklikler meydana gelebilmektedir.

Her zaman önerildigi gibi ramazan ayinda da amaç; yeterli ve dengeli beslenmeyi saglayabilmektir. Bu sebeple ramazan ayinda da ögün sayisinin en az üç olacak sekilde planlanmasi tavsiye edilir. Bu beslenme sekline dikkat etmeyen saglikli kisilerde bile zaman zaman sindirim zorluklari, mide ve bagirsaklarda asiri gaz birikimi, ani tansiyon yükselmesi gibi rahatsizliklar görülebilir. Özellikle bu dönemde tüketilen hamurlu tatlilar, pideler, böreklerin ve yüksek kalorili besinlerin tüketiminin artmasina bagli olarak kilo artisi yasanabilir.

Yeterli ve dengeli beslenmenin ramazan ayinda da saglanabilmesi için gün içerisinde en az üç ögünü tamamlamak adina, sahur ögününün atlanmamasi gerekir. Sahurda sadece su içerek niyetlenmenin veya gece yatmadan önce yemek yemenin son derece zararli oldugu unutulmamalidir. Çünkü bu beslenme tarzi, yaklasik 12 saat olan açligi, ortalama 18 saate çikarmaktadir. Bu da açlik kan sekerinin daha erken saatlerde düsmesine ve buna bagli olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olmaktadir. Bu durumun aksine eger sahur ögünü, agir yemeklerden olusursa; gece metabolizma hizi düstügü için yemeklerin yaga dönüsme hizi yükselir ve kilo alma hizi ile riski artar. Bu nedenle sahura mutlaka kalkilmali ve bu ögünde ya hafif bir kahvalti yapilmali ya da çorba, az yagli yapilmis sebze ve zeytinyagli yemeklerden olusan bir ögün sekli tercih edilmelidir. Bu arada gün içersinde çok sivi kaybedildigi için sivi dengesini düzenlemek de son derece önemlidir.

Günün ilk ögünü olan iftar, bir çorba ile açilmali ve bir süre ara verildikten sonra yemege geçilmelidir. Iftara peynir, zeytin gibi basit yiyeceklerle baslanarak, normal yemege bir süre sonra geçilmesi daha dogrudur. Baslangiç için beyne doygunluk hissi veren çorba en uygun yiyecektir. Oruç süresince, midenin uzun süre bos kalmasindan sonra bir anda çok yiyecek tüketilmesi sonucu mide ve kalp sorunlari ortaya çikabilmektedir. Bunu önlemek için iftarda yavas yavas ve az miktarda yemek yenilmelidir. Dengeli olmak kaydi ile iftar ile sahur arasina da mutlaka bir ara ögün eklenmelidir.

Ramazanda oruç tutarken beslenmeye daha çok özen gösterilmeli, yagli yiyeceklerden kaçinilmalidir. Yemeklerin agir olmamasina, az yagli ve yagda kizartilmadan yapilmis yiyeceklerin seçilmesine, sik araliklarla az yemek tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Ramazan ayinda en sik karsilasilan sorunlar, mide asidinin yemek borusuna kaçmasi olarak tanimlanan reflü ile kabizliktir. Reflüyü önlemek için kahve, kakao, çikolata gibi asiri kafein alimindan kaçinmak; yagli yiyeceklerden uzak durmak ve yemegi yer yemez yatmamak alinacak pratik önlemlerdir. Bunun disinda kabizlik problemi çekenler için posali besinlerin daha fazla tüketilmesi önerilmektedir. Bunun için de meyve ve sebze tüketiminin artirilmasi; ekmek olarak tam bugday veya çavdar ekmeginin kullanilmasi ve özellikle su tüketiminin artirilmasi gerekmektedir.

Halk arasinda oruç bazen zayiflamak için bir alternatif olarak degerlendirilmektedir.

Fakat bu yanlis bir düsüncedir. Gün boyu aç kalmak, metabolizmayi yavaslatmakta, bu da ramazan ayinin özellikle ikinci yarisindan itibaren zayiflamayi zorlastirmaktadir. Iste bu nedenle ramazan ayi boyunca ögün sikligini artirmak amaçlanmalidir. Ayrica gün boyunca vücut susuz kalacagi için bol bol su tüketilmeli, mümkün oldugu kadar agir yemeklerden, kizartmalardan kaçinilmalidir. Yemek sonrasi yenilecek tatlilarin hamur isi olmamasina ve kizartilmadan yapilmasina özen gösterilmeli; sütlü tatlilar tercih edilmelidir. Ramazan ayinin simgesi haline gelen güllaç, en uygun tatli olarak kabul görmekle birlikte, tüketim miktarina da önem verilmelidir.

Diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastaliklari gibi saglik sorunlari olan kisiler, doktora danismadan oruç tutmamali; oruç tutmak isteyenler de diyetisyen kontrolünde beslenme düzenlerini olusturmalidir.

Ramazan ayi için örnek menü
Sahur
• 1-2 dilim ekmek ya da pide
• 1-2 dilim peynir ya da 1 adet yumurta
• 5-6 adet zeytin
• Domates, salatalik
• Meyve ya da 1-2 çay kasigi bal veya reçel
Veya
• 1 kâse çorba
• 1 kâse yogurt
• 1 porsiyon etli sebze ya da et yemegi
• 1dilim ekmek
• Domates, salatalik

Iftar
• 1-2 adet zeytin ya da hurma veya peynir
• 1 kâse çorba
• 1 porsiyon et yemegi ya da etli sebze yemegi
• Salata (az yagli)
• 2-3 dilim ekmek ya da pilav veya makarna veya 1 dilim börek

Ara
• 2 adet meyve + 1 su bardagi süt ya da yogurt
Veya
• 1 kâse meyve kompostosu + gece yatarken süt

Bu beslenme plani, oruç tutabilen ve beslenmeyi etkileyebilecek herhangi bir saglik sorunu olmayan yetiskinler için uygundur. Haftada 2-3 kez ara ögün yerine sütlü tatli (bazen güllaç) yenilebilir.

Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölüm Baskani
Dyt. Ayse Korkmaz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası