Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ANNELIK SEVINCINIZI DOYASIYA YASAYIN!

Binbir mesakkatle geçen bir hamilelik sonrasinda asiri uykusuzluk, yorgunluk ve kilo problemi ile mücadele eden anneler, stres yüzünden bir de saç dökülmesi tehlikesi yasayabiliyorlar. Uzmanlar, saç dökülmesine karsi çinko, demir, magnezyum, kalsiyum ve potasyum minerallerini tavsiye ediyor.

Pek çok anne gebeligi sonrasinda hassaslasir. Bebekle birlikte baslayan uykusuz geceler yorgunlukla kendini hissettirince annelerin hamilelik süresince yasadiklari yipranma, hamilelik sonrasinda da devam eder. Bütün bu problemlerle ugrasan anne, üstüne üstlük bir de hamilelikte aldigi asiri kilolalarla basbasa kalinca vücudu strese girebilir. Bu ise birçok annede hamilelikte yasanan saç dökülmelerini sonrasinda da devam ettirebiliyor.

Her gün 100 tel dökülüyor

Hamilelik sonrasinda hormonlarin degismesi, uykusuzluk, asiri kilo alinmasi, stres ve benzeri faktörler kuskusuz saçlari olumsuz etkiliyor. Uzmanlar normal bir saçin 100-150 bin saç telinden olusurken bunlarin 80-100 adedinin her gün dökülme evresinde olduguna isaret ediyor. Bazen baslangiçta çogalmis gibi görünen saç, süreç içinde hormonlarin dengelenmeye baslamasiyla normal degerlerin altina iniyor ve dökülmeye basliyor. Hamilelik sürerken mat ve cansiz görünmeye baslayan, incelen saç telleri hamileligin sonlanmasiyla birlikte hizla dökülme asamasina geliyor. Hamilelik sonrasinda yasanacak uykusuzluk ve stres de bu durumu daha da fazla tetikliyor.

Beslenme degil stres saçlari döküyor

Hamilelik sonrasinda psikolojik yipranmanin baslamasiyla yasanan stresin annelerde saç dökülmesine neden oldugunu anlatan BIOBLAS Arge Direktörü Ecz. Dr. Özden Kasimogullari, söyle konustu: “Gebelikte saç dökülmesinin nedenleri genellikle hormonal ve psikolojik kökenlidir. Hamilelikte devam eden dökülmeler sonrasinda da artarak devam edebiliyor. Hamilelik sonrasinda annelerin ruh halinde ve bedeninde birçok degisim söz konusu. Asiri kilolar hamilelik sonrasinda anneleri etkileyen en önemli psikolojik sarsintiyi olusturuyor… Buna uykusuz geçen geceler eklendiginde stres ve stresin olusturdugu bazi etkenler, saç dökülmesine neden olabiliyor”

Saçin mineralleri azaliyor, saçlar dökülüyor

Uzun süren siddetli strese ise önce saçlarin tepki verdigini ifade eden Kasimogullari, vücudun stres sonucu salgiladigi asidin saç derisinin pH degerini düsürdügünü belirtti. Kasimogullari, bu durumun saçlarda seyrelmeye ve ani saç kayiplarina yol açabilecegi konusunda uyardi. BIOBLAS Arge Direktörü Dr. Kasimogullari, “Insanlarin belli dönemlerinde saç dökülme yogunlugu daha da artar. Bizim yaptigimiz arastirmalara göre bu dönem ya hayatiyla ilgili yeni bir karar verdigi ya yogun tempoda çalistigi ya da hayatinda olumsuzluk yasadigi zamanlara denk gelir. Stres saçin ihtiyaci olan çinko, demir, magnezyum, kalsiyum ve potasyum minerallerini azaltir. Bu da saç dökülmelerini tetikleyen ana faktörler arasinda yer almaktadir” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası