Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SICAK HAVALAR BEYIN KANAMALARINI TETIKLIYOR!

Yaz sicaklarinin giderek daha fazla hissedildigi günler, beyin kanamalari riskini de beraberinde getiriyor. Ölümle sonuçlanan ilk üç hastaliktan biri olan beyin kanamalari, hiçbir belirti vermeden sinsice ilerleyip, hastanin sakat kalmasina yol açabiliyor. Çogunlukla travma ve kazalar sonucu görülen hastalik, özellikle havalarin isinmasiyla yüksek tansiyon ve kolesterol hastalari için hayati tehdit olusturuyor. Memorial Antalya Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Bülent Fahri Kilinçoglu, yaz sicaklarinda beyin kanamalarindan korunmanin yollari hakkinda bilgi verdi.

Beyin kanamalari önlenebilir

Beyin kanamalari her yasta görülebilir. Çocukluk ve gençlik çaginda görülen kafa travmalari ve dogumsal kusurlar beyin kanamasi nedeni olabilirken; ileri yaslarda yüksek tansiyon ve kalp hastaliklari beyin kanamalarina yol açabilir. Özellikle sicak havalar bu hastalarda beyin kanamalari riskini de artirir. Tüm bu nedenlere bakildiginda, beyin kanamalarinin büyük bir kismi bazi önlemler alinarak önlenebilir.

Sicaklara dikkat!

Yazin meydana gelen terleme ve su kaybi, ortamdaki artmis nem orani ile birlestiginde; vücuttan salgilanan bazi hormonlar, tansiyonda ani düsme ve yükselmelere neden olmaktadir. Tansiyondaki oynamalar sirasinda, sivi kaybina bagli olarak, damarlar içindeki kanin akiciliginin azalmasiyla damar tikaniklari olusabilmektedir. Eger bu durum eger beyinde gerçeklesmisse, beyin kanamasi, tikaniklik sonucu felç veya kalp damarlarinda tikanikliklarla sonuçlanabilir.

Yüksek tansiyon hastalari risk altinda!

Beyin kanamalarina neden olan yüksek tansiyon ve damar sertligi hastaliklari aniden ortaya çikmaz. Çogu zaman dogumla baslayan bu hastaliklar hiçbir belirti vermeden yillarca ilerleyip, 40’li yaslardan sonra olusabilir. Hastalikta, damarlarda biriken kolesterol ve kalsiyum nedeniyle damar esnekligi kaybolmakta bu nedenle kalbin her atiminda damar duvari daha fazla gerilmektedir. Bu sekilde yüksek basinç ile çalisan kalp, daha çok yorulmaktadir. Süreç devam ederse, kan basincindaki artis organlarda beslenme bozukluguna bagli zararlara ve damar duvar yirtilmalariyla sonuçlanabilir. Bu tür damar yirtilmalari beyinde meydana geldiginde ise, kanama miktarina bagli olarak ciddi hasarlari da beraberinde getirmektedir.

Beyin kanamasinda ilk müdahale çok önemli

Kisinin beyninde dogustan var olan damarsal bozukluklar ve aileden geçen kalp damar hastaligi yatkinligi beyin kanamalarini tetikleyebilir. Çevresel risk faktörlerinin en aza indirilmek, beyin kanamalarina karsi korunmaya yardimci olacaktir. Nedeni ne olursa olsun, tüm beyin kanamalarinda ilk 12-24 saat içinde gerçeklestirilen müdahale, basari sansini oldukça yükseltmektedir.

Beyin kanamalarina karsi alinmasi gereken önlemler

• Fazla kilolarinizdan kurtulun,
• Düzenli spor yapin,
• Stresinizi yönetin,
• Sigaradan uzak durun,
• Tansiyon ve kalp ilaçlarinizi zamaninda ve tam alin,
• 11.00-16.00 saatleri arasinda dogrudan günese maruz kalmayin,
• Bol sivi alin, sulu meyveler tüketin ve günde 2 taneyi geçmemek üzere dogal maden suyu için.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası