Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MIDENIZI RAMAZANA HAZIRLAYIN

Ramazan ayinda yaklasik 16 saat süren açlik, iftarda çok fazla ve hizli yemek yenilmesi ve yanlis beslenme aliskanliklari nedeni ile mide rahatsizliklarinda ciddi bir artis görülmektedir. Ramazan ayini saglikli bir sekilde atlatabilmek için mideyi bu döneme dogru hazirlamak çok önemlidir.

Memorial Sisli Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Yildiran Songür, “Ramazan’da sik görülen mide rahatsizliklari” hakkinda önerilerde bulundu.

Ramazan öncesi yagli ve sekerli yiyecekleri sinirlayin

Ramazan’in bu yil yaz mevsimine denk gelmesiyle insanlar saatler süren oruç dönemleri yasayacak. Tuz vücutta su tutumuna neden olacagindan oruç öncesinde vücudu bu duruma hazirlamak için tuz tüketimini sinirlandirmak gerekir. Susuzluk da oruç sirasinda vücudu zorlayan en önemli etkenlerden biridir. “Birkaç gün önceden su tüketimimi azaltayim ki, oruçluyken susamayayim” düsüncesi toplumda yaygin ama yanlis bir uygulamadir. Su kisitlamasi vücudu susuz birakacagindan, saglik için de tehdit olusturacaktir. Yine birkaç gün önceden yüksek yag ve seker içeren gidalardan uzak durmak, sebze tüketimine agirlik vermek gerekir. Eger kronik bir rahatsizlik varsa doktora danisilarak oruç tutulmalidir.

Ülser hastasiysaniz oruç tutmayin

Mide asidinin normalden fazla salgilandigi hastalarda, mide, özellikle ilk birkaç gün stres altindadir. Bu nedenle komplike mide ve onikiparmak bagirsagi ülseri olanlarin oruç tutmalari tavsiye edilmemektedir. Öte yandan hem karaciger hem de bagirsak metabolik aktivitesinin Ramazan ayinda uzun açliklara zamanla uyum gösterebilme kapasitesi vardir. Karaciger hastaligi olmayan kisilerin oruç tutmasi karacigere zarar vermez, fakat hepatit ve sirozlu hastalar da oruç tutmamalidir.

Asit düzenleyici ilaçlari sahur öncesinde alin

Vücudumuz açliga birkaç gün sonra uyum göstermeye baslayacaktir. Açliga bagli olarak mide salgilarinin azalmasiyla birlikte sindirim sistemi hareketleri de azalir. Ancak mide asidi salgilanmasi açlik boyunca da devam eder. Normal sartlarda, uzun süren açliklarda mide salgisi giderek azalir ve asit karakteri zayiflar. Asit fazlaligi sorunu olanlarda ise uzun süren açliklarda mide asit salgilanmasi, mide ve onikiparmak bagirsagi ülserlerinin veya mevcut gastrit bulgularinin artmasina yol açabilir. Sikayeti olmayanlar oruç tutmayi deneyebilir; ancak asit fazlaligi sorunu olanlarin sahur öncesinde ilaç almalari gereklidir.

Iftardan sonra egzersiz yararli

Vücudumuz günün belli saatlerine göre sindirim olayini gerçeklestirir. Aksam ve gece saatlerinde besinlerin emilimi gündüz saatlerindeki kadar iyi degildir. Bu nedenle iftar ve sonrasinda yenilen fazla miktarda yiyecekler siskinlige ve uyku bozukluguna yol açabilir. Özellikle mide ve bagirsak rahatsizligi olanlarda uzun süreli açligin ardindan fazla miktarda yenilen yemekler sindirim güçlügü yaratir. Yavas yenmeli ve iyi çignenmelidir. Iftardan 1-2 saat sonra hafif yürüyüs yapmak yararli olabilir. Sabah sahurdan sonra egzersiz yapilmasi sivi ve enerji kaybina yol açacagi ve bu açigi hizla kapatma imkani olmayacagi için çok uygun degildir. Alternatif olarak, çok yüklü olmayan iftari takiben, vücudun sivi ve kalori eksigi karsilandiktan sonra yapilan egzersizin sindirimi daha kolaylastiracagi öne sürülmektedir. Sicaklarin çok hissedildigi günümüzde egzersizin günesin olmadigi ve sicakligin nispeten düsük oldugu aksam saatlerinde yapilmasi organizma için daha yararlidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası