Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglikli Serinlemek Için Sadece Su Yetmez

Meteorolojinin asiri sicak uyarisindan sonra uzmanlar da vücutta yasanan sivi ve mineral kaybina dikkat çekiyor. Yeterli miktarda sivi alinmamasinin kalp krizi basta olmak üzere birçok saglik riskine neden olabilecegini söyleyen uzmanlar, saglikli serinlemek için su içmenin de tek basina yeterli olamayacagini belirtiliyor.

Hava sicakliklarinin mevsim normallerinin üzerine çiktigi su günlerde, asiri nem ve buharlasma ile birlikte, vücudun sivi ihtiyaci artiyor. Yasa göre degismekle birlikte yaklasik yüzde 60-70'i sivi olan insan vücudu bir günde idrar, ter, diski ve solunum yoluyla ortalama 2,5 litre sivi kaybediyor. Sicaklarda sivi kaybinin artmasi ve yeterli sivi alinmamasi da kanda koyulasmaya ve pihtilasmaya neden oluyor. Özellikle kalp hastalarinda damar problemini artiran ve krize davetiye çikartan bu duruma karsi uyarida bulunan uzmanlar, bu sicak günlerde sivi tüketiminin artirilmasi gerektigine dikkat çekiyor.

Erciyes Üniversitesi Saglik Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Baskani Prof. Dr. Neriman Inanç, potasyum, sodyum, magnezyum, kükürt, fosfor ve demir gibi önemli minarelerin terle birlikte atildigini belirterek, içeriginde bu mineralleri bolca barindiran meyve suyu ve ferahlatici içeceklerin tüketilmesini öneriyor. Günlük sivi ihtiyacinin yetiskinler için yaklasik 3 litre oldugunu belirten Inanç, sadece su tüketmenin vücudun vitamin ve mineral ihtiyacini karsilamak için yeterli olmayacagina dikkat çekerek sunlari söylüyor:

“Sicak yaz aylarinda bedenin sivi ve mineral ihtiyacini karsilamanin yani sira vitamin destegi saglayarak bagisiklik sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor. Bu nedenle bu mineralleri bolca barindiran ferahlatici içecekler ve meyve sularina günlük içeceklerimiz arasinda yer vermek, sicagin olusturacagi saglik risklerinden korunmamizda yardimci olacaktir.”

Sivi ve elektrolit dengesi korunmali

Prof. Dr. Neriman Inanç, “Vücuttan terle birlikte atilan minerallerden sodyum, yemek tuzu ile dengelenebilir. Potasyum ve magnezyum kaybi giderilemediginde ise, kaslarda kramp gibi belirtiler gözlenir. Potasyum, normal kalp ve kas çalismasinda da etkilidir. Potasyum minerali sodyumla birlikte vücut hücrelerinin sivi ve elektrolit dengesini sürdürür. Düzenli kalp ritmi için gereklidir ve beyne oksijen gitmesinde rol oynar. Hücreler arasi besin iletiminde önemlidir. Potasyum eksikliginde, halsizlik, istah kaybi, sinirlilik, kusma, cilt kurulugu, kalp ritim bozukluklari, kaslarda yorgunluk ortaya çikar. Bu durumlarla karsilasmamak için beslenmede potasyumdan zengin sebze ile visne, elma, kiraz, çilek ve üzüm gibi meyve ve bu meyvelerin sularina yer vermek, bol bol sivi almak gereklidir” diyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası