Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DBE’DEN ÇOCUKLAR IÇIN SORUNSUZ VE VERIMLI YAZ TATILI TÜYOLARI

Tatil çocuk için bir rahatlama, gevseme ve eglenme dönemi olarak algilaniyor. Tatil deyince çocugun aklina oyun oynamak, ders harici farkli seyler yapmak geliyor. Çocuk bunu arzuluyor ve bekliyor. Ama gerçekten bir çocuk için tatil, sadece bunlari mi ifade etmeli? DBE Davranis Bilimleri Enstitüsü’nden Klinik Psikolog Merve Soysal Basa, tatil döneminde çocuklarin yapabilecekleri farkli etkinlik önerilerini paylasti. Basa, “Bütün sene boyunca beklediginiz, dilinizden düsürmediginiz, hakkinda hayaller kurdugunuz yaz tatili sonunda geldi. Herkes için farkli seyler ifade etse de, herkesin planlari çok farkli olsa da, genel olarak bu süreç bos geçen zaman dilimi olmamalidir. Iyi bir yaz tatili için bastan itibaren planli olmakta fayda var” açiklamasinda bulundu.

Bir egitim – ögretim yilini daha bitirdik. Dört gözle beklenen yaz tatilinde her çocuk farkli aktivitelerle zamanini geçiriyor. Kimi anne ve babalar tatilde de çocuklarinin okul döneminde oldugu gibi ders çalismasini isterken, kimisi ise onlari serbest birakiyor. DBE Davranis Bilimleri Enstitüsü psikologlari tatilde çocuklarin bosa zaman harcamamalari için bir öneri listesi hazirladi. Iste anne babalarin, çocuklarinin tatillerini hem eglenceli hem de yararli bir sekilde geçirmelerine yardimci olmak için yapabilecekleri!

DBE Davranis Bilimleri Enstitüsü’nden Klinik Psikolog Merve Soysal Basa, ögrencilerin ikmale kaldiklari dersleri yoksa kendilerine iki hafta kadar ödül tatili verebilecegini, uzun bir egitim-ögretim sürecinin ardindan dinlenmeleri gerektiginin altini çizdi. Daha sonraki günlerde ise, “önce is, sonra eglence” kavramini yerlestirecek bir program yapilmasi gerektigine dikkat çeken Basa, “Yani sabahlari belirli bir saatte uyanip, kahvaltidan hemen sonra masanin basina geçip bir saat tatil ödevlerini ve testlerinizi yapip, geçen senenin zayif derslerinin çalisabilir ve sonrasindaki bütün günü serbest zaman olarak geçirebilirler” dedi.

Yaz okuluna katilabilirler

Klinik Psikolog Basa, ögrencilerin yaz tatillerinde serbest zamanlarinda neler yapmak istediklerini listelemelerinin faydali olacagini belirterek, “Televizyon seyretmek, oyun oynamak, bilgisayarda vakit geçirmek gibi etkinliklerin yani sira degisik alanlarda da ögrenciler kendilerini görmek isteyebilirler. Örnegin, bütün sene boyunca yapmak istedikleri, ama derslerden veya hazirlandiklari sinavlardan vakit kalmayan degisik sanat dallarindan, müzik aletlerinden, spor etkinliklerinden en çok istediklerini seçip bu tatili bir aktiviteye adayabilirler. Yil içinde gezemedikleri müzeler ve sergilere gidip, kaçirdiklari filmleri izleyebilirler. Eger yaz okulu fikri ailede konusulan bir konu ise ve ögrenci bu konudan çekiniyorsa, kendisine katabilecegi seyleri düsünmesi, arti ve eksilerini listeleyip, çevresinde benzer yerlere gitmis olan tanidiklari ile çekincelerini paylasmalari ve kafasinda her sey netlesince de çekinmeden gitmesinde fayda var” dedi.

DBE Klinik Psikologu Basa ailelere, çocuklari için uygun görecekleri yakin bir akraba veya arkadasinin yanina kisa süreli de olsa tatile gidebileceklerini belirterek, “Çocuklar burada alacaklari sorumluluklarla (yatak toplamak, sofra kurulmasi-kaldirilmasina yardimci olmak, verilen saatte eve gelmek vs) kendisine ve ailesine ne kadar büyüdügünü kanitlayabilir. Ögrenci eger üniversite yillarina yakinsa, gelecekte yapmak istedigi meslek hakkinda daha fazla bilgi sahibi olmak için yaz stajlari yapabilir” dedi.

Okumaya vakit ayirmalari gerekiyor

Basa, ögrencilerin her gün, önceden belirlenmis, zorlanmadan basarabilecekleri bir süreyi ayni saatler arasinda okumaya ayirmalari gerektiginin altini çizerek, “Ögrenciler okumak zorunda olduklarinin disinda, bu upuzun yaz tatilinde istedikleri türde ve konularda yazilmis kitaplari okuyup, ilgi alanlarini ve genel kültürlerini gelistirebilirler. Burada önemli olan ögrencilerin her ne yaparsa yapsinlar, önümüzdeki sene yine dersler, projeler ve sinavlarla yüklü geçeceginden bos geçirdikleri bu zamanin ayni zamanda kaliteli olmasi gerektigidir” açiklamasinda bulundu.

DBE Davranis Bilimleri Enstitüsü hakkinda www.dbe.com.tr adresinden ayrintili bilgi alinabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası