Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kilo Kontrolünde Hangi Besinler Yasakli, Hangileri Masum...

Yemek ve içmek insan hayatinin vazgeçilmezleridir. Her ne kadar yemek ve içmek yasam için gerekli ise de insanoglu çogu zaman bunu bir zevk haline getirir. Ihtiyaç için yemektense zevk için yemeye baslar. Durum böyle olunca da kilo almak kaçinilmaz olur. Sonrasinda ise ne yesek de zayiflasak ya da hangi yiyecekler günah keçisi diye düsünmeye baslar. Obezite ve metabolizma hastaliklari uzmani Dr.Ayça Kaya, kilo vermeye çalisirken , diyete zarar verebilecek yasakli yiyeceklere ve daha uzun süre tok tutan masum besinlere dikkat çekiyor.

Eger kilo probleminiz varsa, yediginiz yiyeceklerin niteligine dikkat ederseniz bu konuda daha kolay yol alirsiniz.

• Glisemik indeksi yüksek olan yiyeceklerin farkinda olun. Glisemik indeks, besinin içindeki sekerin yüksekligini ve hizli kana karismasini ifade eder. Bu türdeki besinleri seçtiginizde kan sekeriniz hizli yükselir ve hizli düser. Bu durumda daha çabuk acikirsiniz ve daha çok yersiniz. Mesela bu açidan baktigimizda pirinç yasaklidir, bulgur masumdur; beyaz ekmek yasaklidir, esmer ekmek masumdur; muz yasaklidir, kivi masumdur; karpuz yasaklidir, kiraz masumdur; üzüm yasaklidir, erik masumdur; beyaz makarna yasaklidir, kepekli makarna masumdur; misir-patates yasaklidir, kurubaklagiller masumdur.

• Yaglara karsi dikkatli olun. Dünya üzerindeki en yüksek kalorili yiyecek yaglardir. Yaglar üzerine konulduklari yiyeceklerin kalorisini çok yükseltirler. Gizli yagi yüksek yiyecekler çevremizi sarmis bir deniz seklinde ve çogumuz farkinda olmadan bu yiyeceklerden çok tüketiyoruz. Bu açidan baktigimizda pastane simidi yasaklidir, sokak simidi masumdur; kiymadan yapilan kebaplar adana-urfa-köfte-döner yasaklidir, pirzola-bonfile-biftek-çöp sis-kusbasi masumdur; cipsler yasaklidir, leblebi masumdur, hazir dondurmalar yasaklidir, pastane dondurmasi masumdur; kremali çorbalar yasaklidir, sade çorbalar masumdur; serbetli tatlilar yasaklidir, sütlü tatlilar masumdur.

• Tuzlu yiyecekleri daha az tüketmeye çalisin. Günümüzde bir insan günlük tuz ihtiyacinin yaklasik 4 katini tüketiyor. Fazla tuz tansiyon yüksekligi, kemik erimesi ve vücutta su tutarak ödeme neden oluyor. Tursular-salamuralar yasaklidir, taze sebze meyve masumdur; cipsler-krakerler yasaklidir, patlamis tuzsuz misir masumdur; salam-sosis-sucuk gibi sarküteriler yasaklidir, füme etler göreceli olarak daha masumdur.

• Protein ve kalsiyum orani yüksek olan yiyecekler ise kilo kontrolünde tam manasi ile bir mucizedir. Süt, yogurt, ayran, kefir yildiz olmasi gereken yiyeceklerdir. Özellikle yaz aylarinda cacik, yogurtlu semiz otu, yogurtlu közlenmis sebzeler, taze meyve ile yapilan katkisiz yogurtlar ve sütlü kahve açliga cevap vermede öncelikli seçilmesi gereken yiyeceklerdir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası