Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yaz sicaklarinda uykusuzlukla bas etme yöntemleri

Asiri sicaklar gece uykuya dalmayi zorlastiriyor, deliksiz bir uykuya engel oluyor. Anadolu Saglik Merkezi Nöroloji Uzmani Dr. Ferda Korkmaz Özkanoglu kaliteli bir uyku için neler yapilmasi gerektigini aktariyor.

Uyumak ve uyanmak; uykuya olan ihtiyacimiz, gün isigi, vücut isimiz, çevre isisi, ses, duygu durumumuz, hormonlarin etkisi gibi birçok mekanizma ile kontrol ediliyor. Bunlardan birinin degismesi uykuya dalmamizi zorlastirabiliyor. Örnegin; uykuya dalarken vücut isimiz yarim derece kadar düsüyor. Çevre isisinin fazla olmasi vücut isisinin düsmesini zorlastiriyor. Bu nedenle sicak yaz günlerinde uykuya dalma ve uykuyu sürdürmede zorluk yasaniyor.

Anadolu Saglik Merkezi Nöroloji Uzmani Dr. Ferda Korkmaz Özkanoglu, “Kisi yeterli uyumamissa, ertesi günü uykulu bir halde geçirir. Uykusunu alamayan kisilerde toplantida dinleyiciyken veya araba kullanirken uyuklama halleri çok olur. Ayrica gündüz bas agrisi, yorgunluk, sinirlilik, konsantrasyon ve performans düsüklügü gibi yakinmalar gözlenir” diye bilgi veriyor ve yaz aylarinda kaliteli bir uyku için önerilerini paylasiyor:

• Yatak odalarimizin yeri çok önemlidir. Yatak odasinin ögleden sonra günes almayan, iyi havalandirilan bir oda olmasi tercih edilmelidir.

• Klima kullanimi tavsiye edilebilir ancak çok düsük isilara ve dogrudan üzerimize gelecek sekilde ayarlanmis klimalar, sagligimiz için tehlikeli durumlara sebebiyet verebilir. Klima kullanirken amacimiz sogutmak degil, ortami optimum isida tutmak olmalidir.

• Yatak odalarinin basit ve sadece uykuya hizmet etmek için tasarlanmis olmasi; odada televizyon, kitap, bilgisayar ya da kurutulan çamasirlar olmamasi gerekiyor.

• Uykuya dalabilmek ve uykuyu sürdürmek için yatak odamizin karanlik olmasi da bir baska gereklilik.

• Aksamlari yapilan spor, adrenalin seviyemizi yükselterek uykuya dalmamizi zorlastirabilir. Bu nedenle sporu günün daha erken saatlerinde yapmayi tercih etmek gerekiyor.

• Vücut isimizi yükseltecek kalin, naylon pijamalardan, battaniyelerden uzak durulmalidir.

• Uyumak üzere yatildiginda günün muhasebesini ya da ertesi günün planini yapmak da uykuya engel olabilir.

• Uyumadan üç saat öncesinde yemek yemenin birakilmasi gerekir.

• Yatmadan önce alinacak ilik bir dus en etkili yöntemlerden biridir. Ilik dus, vücut isimizi düsürmeye yardimci olur. Bu yöntem çocuklar için de geçerlidir, çocuklariniza da yatmadan önce dus aldirabilirsiniz.

• Çocuklar rahat uyusun diye, uyku saatlerinden hemen önce oyun oynatarak yorulmalarini, enerji harcamalarini saglamak dogru bilinen bir yanlistir. Çünkü yogun fiziksel aktivite sonucu vücutta yükselen adrenalinin normal düzeye de inmesi için belli bir sürenin geçmesi gerekir. Bu süreç boyunca çocuklar uykuya dalamaz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası