Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIKKAT! FELÇ ‘GELIYORUM’ DER…

Yogun ve stresli is yasami, beslenme kosullari ve diger çevresel faktörler kalici felç riskinin artik genç yaslarda dahi görülmesine neden oluyor. Hastanin eski sagligina tamamen kavusmanin neredeyse imkânsiz oldugu kalici felç durumu, hem felç geçiren hastanin hem de çevresindekilerin sosyal hayatini olumsuz etkiliyor. Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Uzman Dr. Mehmet Yavuz, kalici felcin 1-2 yil öncesinde görülebilen belirtilerini ve korunma yollarini anlatiyor…

Kalici felç durumlarinin önceden kendini belli ettigini belirten Dr. Mehmet Yavuz, genelde vücudun bir yarisinda geçici kuvvet kayiplari izlendigini söylüyor. Bu kaybin bir kaç dakikadan bir kaç saate kadar uzayabildigini hatirlatan Dr. Yavuz, ‘’Hatta 24 saati bile bulabilir. Geçici felç süreleri uzadikça kalici felç ihtimali de artar. Felçteki öncü belirtiler her zaman kuvvet kaybi seklinde olmaz, bazen de geçici konusma bozuklugu, geçici hafiza kaybi ya da geçici görme kaybi seklinde de izlenebilir. Geçici iskemik atak olarak adlandirilan bu belirtiler hiçbir iz birakmadan en fazla 24 saat içinde kaybolur. Yapilan arastirmalara göre eger önlem alinmazsa ve tedavi uygulanmazsa böyle geçici iskemik atak belirtileri gösterenler 1-2 yil içinde felç olabilir’’ seklinde konustu.

Sosyal Çevre ve Is Hayatini da Felç Ediyor!

Son yillarda çevresel sartlar, stresli is hayati ve beslenme kosullari, felç hastaliklarini daha erken yaslara indirdi. Felç hastaliginin günümüzde en büyük zorluklardan biri oldugunu belirten Dr. Yavuz, felcin kisiyi sosyal çevresinden kopardigini ve is pozisyonlarini olumsuz etkiledigini vurguladi.

Kisinin çalisarak kendi hayatini kazanmasinin neredeyse imkânsizlastigini belirten Dr. Yavuz, felçli kisinin hayatina devam edebilmesi için bir baskasina ihtiyaç duyabilecegini söyledi. Dolayisiyla felçli hasta, hem kendisinin hem de aileden baska birinin sosyal yasamini ve is hayatini olumsuz etkiliyor. Bazi hastalar evinden hatta odasindan çikamayacak hale geliyor.

Eski Sagliga Kavusmak Neredeyse Imkânsiz…

Felç tedavisindeki en büyük hedefin hastayi eski sagligina tamamen kavusturmak degil, kisinin kendi ayaklari üzerinde durmasini saglamak oldugunu vurgulayan Dr. Yavuz, felç hastasinin tamamen düzelmesinin neredeyse imkânsiz oldugunu hatirlatti.

Koruyucu Tedavi Felç Riskini Azaltiyor!

Felcin öncü belirtilerini çok önemsemek ve daha felç gelmeden tedaviye baslamak, yani koruyucu tedavi uygulamak gerektigini söyleyen Dr. Yavuz, kisinin felç geldikten sonra bir daha asla eski sagligina dönemeyeceginin, hatta ilk dönemlerde hayati tehlike yasayabileceginin altini çizdi. Yavuz, ‘’Hastanelerimizin yogun bakim üniteleri felç hastalari ile dolu. Hem bireysel hem de ülke ekonomisi açisindan, koruyucu tedaviyi ön plana çikarmamiz gerekiyor’’ seklinde konustu.

Beyni besleyen iki önemli damar sisteminden biri ön taraftaki sah damarlari, digeri ise daha arkadan beyne giris yapan vertebrobaziler sistemle ilgili damarlardir. Karotis sistem, vertebrobaziler sistemden çok daha önemli oldugu için bu bölgeyi ilgilendiren felçler de daha çok önem arz eder. Bu iki damar sisteminin geçici iskemik ataklari da farkli belirtiler gösterebilir.

Bu Belirtiler Varsa Dikkat!

Dr. Mehmet Yavuz, Karotis sistemi ile ilgili geçici iskemik atak belirtilerini söyle siraliyor;

* Vücudun bir yarisinda güç, his ve duyu kaybi,

* Bir gözde geçici körlükler,

* Geçici konusma bozukluklari,

* Geçici hafiza kayiplari,

* Vertebrobaziler sistemle ilgili iskemik atak belirtileri,

* Bas dönmesi ve dengesizlik ataklari, ani göz kararmalari,

* Çift görme ve görme bulanikligi,

* Düsme nöbetleri.

Düsme nöbetleri ani gelisir ve bazen kisi düsmeden toparlayabilir. Hastalar bunu genelde ‘aniden dizlerimin bagi çözülüyor’ seklinde dile getirir.

Orta Yaslarda Felç Riski Daha Fazla!

Geçici iskemik ataklar orta yaslarda daha tehlikelidir ve kalici felçle sonuçlanma ihtimali yüksektir. 65 yas ve daha ileri yaslarda kalici felç ve hayati tehlike ihtimalinin daha düsük oldugunu belirten Dr. Yavuz, özellikle Karotis sistemle ilgili felç hastaliginda her zaman hayati tehlikenin söz konusu oldugunu hatirlatti.

Karotis sistemi ile ilgili geçici iskemik atak belirtilerinden herhangi biri görüldügünde derhal bir nörologa basvurulmasi gerektiginin altini çizen Dr. Yavuz, bu sikâyetlerin ihmale gelmeyecegini ve gecikildigi takdirde telafisi imkânsiz sonuçlar dogurabilecegini vurguladi.

Felç Riskini Artiran Faktörler Nelerdir?

Dr. Yavuz, felç geçirmeye zemin hazirlayan risk faktörlerini söyle siraliyor;

* Dogumsal olarak damarlarin yapisi,

* Hipertansiyon,

* Damar sertligi,

* Kalp kapak hastaliklari,

* Kolesterol ve trigliserit yüksekligi,

* Sigara kullanimi,

* Seker hastaligi,

* Asiri alkol kullanimi.

Felç geçirmeye zemin hazirlayan risk faktörlerini kontrol altinda tutmak gerektigini belirten Dr. Yavuz, stressiz bir hayat, dengeli beslenme ve düzenli egzersizle felç riskinin azaltilabilecegini belirterek sözlerini tamamladi.

Nöroloji Uzmani
Dr. Mehmet Yavuz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası