Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GEBELIGINIZI PLANLAYIN,ÖNLEMLERINIZI ALIN

Günümüz kadinlari iyi bir yasam sürdürebilmek, kariyer yapmak, ekonomik özgürlügünü saglamak gibi nedenlerden dolayi anne olmayi ertelemektedirler.Çiftler hayatin her alaninda oldugu gibi bebek sahibi olma konusunda da plan yapmak zorunda kaliyorlar.

Bebek sahibi olma ve annelik duygusunu yasama zamanini geldiginin düsünen çiftler mutlaka kadin hastaliklari ve dogum uzmanlarindan yardim ve destek almalidirlar.Çünkü saglik açisindan hiçbir sorun olmamasina ragmen gebelik gerçeklesememektedir.Yumurtlama zamani tutturulamiyor ya da farkinda olmadan hamileligi engelleyici hatalar yapilabilmektedir.Çiftler hem maddi ve hem manevi açidan kendini hazir hissettiklerinde uzman bir hekim destegi ile hamilik sürecine ilk adimlari atmalidirlar.

Uzmanlar bebek sahibi olmayi düsünen çiftlere;bebek yapmayi gerçekten kendilerini hazir hissetmelerini,onun sorumluluklarina hazirlikla olmalari konusunda özellikle bilgilendiriyorlar.

Bir Kadin Hamilelige Kaç ay Önceden hazirlanmali :

Uzmanlar bebek sahibi olmayi planlayan anne adaylarinin;dogum kontrol hapi kullaniyorlar ise en az üç(3) ay önceden kesmelerini ve ayni zaman da kontrollü cinsel iliski öneriyorlar.Anne adaylari ayni zamanda hamilik döneminden üç(3) ay öncesinden FOLIK ASIT kullanimina baslamali gebeligin ilk üç (3) ayinda devam edecek sekilde kullanimini saglamalidirlar.Böylece bebegin sinir sisteminde olasi bir problem olma ihtimalini %80 oraninda azaltmayi basarabilirler.Uzmanlar,anne adayinda sinir sistemi ile ilgili bir saglik problemi var ise FOLIK ASIT kullanma oraninin biraz daha yüksek tutulmasi gerektigini belirtiyorlar.Örnegin saglikli bir anne adayinda oran 0,4mg iken saglik problemi yasamis anne adayinda bu oran 4 mg olarak kullanilmasini tavsiye ediliyor.Ilk bebegi bu sekilde dogan anne adaylarinin diger bebekte de ayni saglik sorunu ile karsilasma olasiligi ilk bebegine göre %5 daha fazladir.

Her anne adayi için saglikli bir gebelik öncesi ve gebelik süresi süreci geçirmeleri hem annenin sagligi hem de bebegin sagligi için uzman hekim destegi almalari mutlaka gereklidir.

Yumurtlama dönemini faktörü

Yumurtlama döneminin hamile kalmak için en önemli faktörlerden biri oldugunu belirten uzmanlar,özellikle planli bir hamilelik düsünen bayanlarin bu günlere dikkat etmeleri gerektigini belirtiyorlar.Adet kanamalari 28 günde bir , düzenli geçiren kadinlar için yumurtlama tarihi adet baslangicindan 14 gün sonradir. Kadinin en fertil (gebelige en elverisli) günleri yumurtlamanin oldugu gün ve bundan önceki üç gündür.

Vücut isininizi kontrol ederek de yumurtlama zamaninizi tespit edebilirsiniz.Normal vücut isiniz yumurtlamadan 24 saat önce yarim derece düser , yumurtladiktan sonra tekrar normale döner. Yalniz dikkat etmeniz gereken bir nokta var vücut isisi hastaliklar yüzünden de düsebilir. Bu yüzden sadece bu teknige güvenmekten kaçinin.


Hamilelige hazirlik için neler yapmali :

Bebek sahibi olmaya karar veren anne adaylari ilk olarak Kadin Hastaliklari ve Dogum uzmanina muayene olmalidir.Jinekolojik muayene ile beraber smear testi mutlaka yapilmalidir.(Smear testi rahim agzi enfeksiyonu ve rahim kanserlerinin tespiti için yapilmaktadir.)Hamilelik öncesi anne adayina doktorunun gözetimi altinda anemi(kansiklik),enfeksiyon hastaliklarinin taramasi,Hepatit B,C, HIV ve kizamikçik testlerinin yapilmasi gerekmektedir.Anne adayinda anemi(kansizlik),kizamikçik testlerinin sonuçlarina anemisi(kansizlik) seviyesi düsük ise hamilelik öncesi normal seviyeye getirilmeli,kizamikçik bagisikligi yok ise kizamikçik asisi yapilmalidir.Hamilelik döneminden alti(6) ay öncesinden planlanmali,hamilelik sürecinde kizamikçik geçirildigi takdirde bebekte agir sakatliklara yol açabilir.Uzmanlar bu durumda gebelik sürecinin sonlandirilmasi gerektigini belirtmektedirler.

Bebek sahibi olmak isteyen anne adaylari saglikli bir hamilelik süreci geçirmeleri için sigara,alkol gibi aliskanliklari birakmali,agir ve stresli is ortamlarindan uzaklasmalidirlar.

Planli Gebelik Için Dogal Yollari Deneyebilirsiniz

Hamilelikten korunmaksizin, bir yil süreyle düzenli bir cinsel yasama ragmen hamile kalinamamasi durumunda kisirliktan(infertilite) söz edilebilir.Bu sure içerisinde hamile kalmak için dogal yollara basvurabilirsiniz.Amerika da özellikle kisirlik yasayan (infertil) hastalar düsünülerek, dogal yolla hamile kalmaya yardimci olmasi amaciyla üretilmis olan Preseed jel, artik TC. Saglik Bakanligi izini ile ülkemizde de bulunmaktadir. Bu jel, içerdigi dogal ARABINOGALAKTAN bitki sekeri sayesinde spermlere zarar vermeyip, sperm hücrelerine antioksidan destegi saglayarak güçlendirip, spermlerin yumurtaya dogru olan yolculugunda önemli ölçüde fayda saglayarak, dogal yolla hamile kalinmasina yardimci olan bir üründür. Ürün kadinin üreme sisteminde, spermlerin için en uygun ortami saglamaktadir. Üretkenlikle ilgili ciddi problemi olmayan çiftler, cinsel iliski sirasinda 6 ay kadar bu ürünü kullanmalarini tavsiye edilmektedir. Çünkü, bu ürün Dünyada ve Türkiye de dogal yolla hamile kalmayi desteklemede güvenle kullanilan tek üründür.Tüp bebek tedavisine geçmeden mutlaka denemelisiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası