Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Asiri terleme sorununa botoks çözüm oluyor

Asiri terlemenin, hayatini olumsuz etkilemesine izin vermek istemeyenler botoks tedavisiyle bu sorundan kurtulabiliyor. Anadolu Saglik Merkezi’nde uygulanan bu yöntem ve asiri terleme sorunuyla ilgili bilgileri Dermatoloji Uzmanlari Dr. Figen Akin, Dr. Sadiye Kus ve Dr. Mehmet Coskun Acay veriyor.

Asiri terleme sorunu, yaz aylarinda belirgin bir hale geliyor. Kisinin yasam kalitesini bozuyor, okul, is ve sosyal yasamini olumsuz etkiliyor.

Terlemenin vücut isisini ayarlama fonksiyonu açisindan önemli oldugunu belirten ve toplumun % 3’ünde asiri terleme görüldügünü söyleyen uzmanlar, asiri terleme herhangi bir sistemik hastaliga bagli olmaksizin ortaya çikabildigini belirtiyor. Avuç içleri, ayak tabani ve koltuk altlarinda bölgesel olarak görülen asiri terleme botoksla tedavi edilebiliyor. Anadolu Saglik Merkezi’nde botoksla asiri terleme sorununa çözüm sunan Dermatoloji Uzmanlari Dr. Figen Akin, Dr. Sadiye Kus ve Dr. Mehmet Coskun Acay, asiri terleme ve botoksla tedavi hakkindaki bilgileri paylasiyor:

• Terleme vücut isisinin ayarlanmasini saglayan bir fonksiyondur ve sempatik sinir sisteminin kontrolü altindadir. Vücut isisi arttiginda deri yüzeyindeki terin buharlasmasi yoluyla isi kaybi gerçeklesir. Terleme sayesinde vücut isisinin yükselmesi engellenir. Fizyolojik olarak önemli bir rolü olan terleme asiri oldugunda ise buna ‘hiperhidroz’ adi verilir.

• Asiri terleme heyecan ve stres ile tetiklenir. Hastalar genellikle uykuda degil, sadece uyanik olduklari saatlerde bu sikintiyi yasar.

• Asiri terleme avuç içleri, ayak tabani ve koltuk altlarinda bölgesel olarak görülür.

• Avuç içi ve ayak tabaninda terleme çocukluk çagindan itibaren baslarken, koltuk altlarinda ergenlikle beraber görülüyor. Hastalarin yaklasik % 60 - % 80’inde ailede asiri terleme öyküsü vardir.

• Asiri terlemeyi normal terlemeden ayirt etmek için: Giysilerin koltukaltlarinda genis bir kisimda tere bagli islak görünüm, giyeceklerin renk ve yapisinin ter nedeniyle lekelenmesi ve bozulmasi ile koku hastayi rahatsiz eder. Asiri terleme kisilerin yasam kalitesini bozar. Okul, is ve sosyal yasami zamanla bu durumdan olumsuz etkilenebilir, çesitli sosyal ve sportif aktivitelerden bu nedenle kaçinabilir.

Botoks tedavisinin en etkili oldugu bölge koltukaltlari

• Asiri terleme sorununa karsi deri içine küçük dozlarda botoks (Botulinum toxin A) enjeksiyonu uygulanir. Botoks sinir lifleri tarafindan ter bezlerinin uyarilmasini geçici olarak bloke eder ve ter üretimini engeller.

• Her bir koltuk altinda 15-20 noktaya ince bir igne ile ilaç deriye 15-20 derecelik açi ile uygulanir. Etkisi 4-12 ay kadar sürer. Tekrar eden uygulamalarda etki süresi uzar.

• Botoks tedavisinin en etkili oldugu bölge koltukaltlaridir. Uygulamanin en rahat yapildigi bölge de koltukaltidir ve lokal anesteziye gerek kalmadan kisa sürede islem tamamlanir. Gömleklerinin kol altlari islanan, ipek, deri gibi terle bozulan giysileri kullanamayan hastalarin koltukaltina botoks uygulanmasi tedavisine olumlu yanit verir.

• Koltuk altina botoks uygulandiginda ter üretimi sifirlanmaz. Ancak normalin üstünde, asiri olan terleme hasta için sosyal olarak kabul edilebilir, normal terleme düzeyine yakin bir duruma getirilir.

• Botoksla tedavi genel olarak güvenli bir yöntemdir. Yan etki görülme olasiligi çok düsüktür. Ortaya çikabilecek yan etkiler de genellikle hastada ciddi rahatsizlik yaratmayan geçici durumlardir.

• Botoks isleminden sonra deodorant, parfüm kullanmanin sakincasi yoktur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası