Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Benlerinizi kontrol ettirin, cilt kanserinden korunun!

Türkiye’de her yil 3 milyon kisi cilt kanseri oluyor

Bronz tenin popülerligi, bilinçsiz güneslenme, solaryum ve ortalama yasin yükselmesi gibi nedenlerle her yil cilt kanserine yakalanan insan sayisi artiyor. Erken tani ve tedavinin yani sira koruyucu cerrahi girisimle cilt kanserinden korunmak mümkün!

Neolife Tip Merkezi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Sidika Kurul, deri (saçli ve killi bölgeler dahil) üzerinde iyilesmeyen veya iyilesmis gibi görünüp tekrar açilan her türlü yaranin ve genisleme gösteren her lekenin, aksi ispat edilinceye kadar cilt kanseri olarak kabul edilmesi gerektigini belirtiyor.

Görülme sikligi ve biyolojik davranis farkliliklari göz önüne alinarak cilt kanserleri malign melanom ve melanom disi cilt kanserleri olarak ikiye ayrildigini ifade eden Kurul, ileri yaslarda ve erkeklerde daha sik görülen melanom disi cilt kanserinin hayati tehdit edici nitelikte olmadigini söylüyor. Deride dogustan olan veya sonradan ortaya çikan benler üzerinde gelisen malign melanom ise teshiste geç kalindiginda hayati tehdit edebiliyor.

Cildin iyi huylu lezyonlari çogunlukla düzgün kenarli, üniform renkte, simetrik lezyonlardir. Deride var olan veya sonradan gelisen bir olusumda büyüme, genisleme, kabariklikta artma, kanama, mevcut yaranin derinlesmesi, renk degisikligi gibi bulgular melanom disi deri kanserinin belirtisi olabilir. Neolife Tip Merkezi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Sidika Kurul, cilt kanserlerinin kesin tanisinin problemli deri bölgesinden alinan parçanin patoloji laboratuvarinda incelenmesi ile konuldugunu belirtiyor ve ekliyor: “Dudak, gözkapagi (özellikle göz/burun bileskesi), burun, kulak, el üstü ve parmaklarda yer alan cilt kanserinde ve iyilesmeyen kronik yara üzerinde ortaya çikan cilt kanserlerinde erken tani ve tedavi önemli. Çünkü bu bölgelerde ve kronik yara zemininde gelisen cilt kanseri daha saldirgan seyredebilir; gecikmis tedavi estetik ve fonksiyonel kayiplarla sonuçlanabilir.

Benler ne zaman tehlikeli?

Vücuda renk veren pigment hücrelerin yogun olmasiyla olusan benler; büyüme, kabuklanma, kanama, kasinti gibi belirtiler gösteriyor; renginde koyulasma- açilma ve yüzeyinde bir takim düzensizlikler söz konusu ise bu benlerden süphelenmek lazim.

Bu kurala göre asimetrik, sinirlari düzensiz olan veya düzensizlesmis, renginde degisim ve çapinda büyüme olan lezyonlar, melanom açisindan uzman bir doktor tarafindan degerlendirilmesi gerekiyor. Gerek görülür ise cerrahi girisim ile benin çikarilmasi (koruyucu cerrahi) melanom riskini ortadan kaldiriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası